Kërkon trajnerin e Leverkusen për sezonin e ardhshëm

Bayern Munich është në gjurmët e trajnerit spanjoll Xabi Alonso për të pasuar Thomas Tuchel këtë verë. 

Pavarësisht një përfundimi në vendin e parë në grupin e tyre të Ligës së Kampionëve dhe vendin e dytë në Bundesliga, trajneri gjerman Tuchel e gjen veten përballë një pengese për shkak të fillimit të ashpër të sezonit të homologut të tij 42-vjeçar.

Që nga fillimi i sezonit, Bayer Leverkusen kryeson grupin e tij në fazën e grupeve të Europa League me gjashtë fitore në 6 ndeshje. 

Kuqezinjtë udhëhiqen nga një Victor Boniface me gjashtëmbëdhjetë gola dhe tetë asist në 23 ndeshje në të gjitha kompeticionet dhe dy pistonat ofensivë Alejandro Grimaldo dhe Jeremie Frimpong, të cilët sëbashku kanë gjashtëmbëdhjetë gola dhe pesëmbëdhjetë asistime këtë sezon.

Por është puna e Alonso që ka rikthyer Leverkusen në një skuadër pretendente. Ai është një prej trajnerëve të rinj më të vlerësuar në Europë.

Tv Klan