BBC: Turqisë i hiqen vizat – TV KLAN

BBC: Turqisë i hiqen vizat

Ishte kusht për marrëveshjen për emigrantët

Komisioni Europian do të miratojë liberalizimin me kusht të vizave për shtetasit turq, pavarësisht qëndrimit të mëparshëm të Brukselit, se Ankaraja duhet të plotësojë kriteret.

Lajmi vjen nga BBC, e cila citon një burim brenda Bashkimit Europian.

Komisioni Europian do të dalë me një deklaratë zyratre të mërkurën. Heqja e vizave ishte një nga kushtet kryesore të marrëveshjes së Marsit, mes Bashkimit Europian dhe Turqisë, e cila parashikon strehimin në territorin turk të refugjatëve që nuk plotësojnë kushtet e azilit.

Pas deklaratës së Komisionit Europian, se Ankaraja duhet të plotësojë 72 kushtet si çdo vend tjetër, autoritetet turke kërcënuan se pa heqjen e vizave, ujdia nuk do të zbatohet.

Më 23 Prill, Kancelarja gjermane Angela Merkel, e shoqëruar nga Presidenti i Këshillit të Europës, Donald Tusk, vizituan kampin e refugjatëve në Nizip, për të parë nga afër situatën.

Kriza e emigrantëve nga Lindja e Mesme ka trazuar ujërat politikë të shteteve anëtare të BE -së.

Danimarka njoftoi se do të ushtrojë përkohësisht kontrollet në kufirin me Gjermaninë. Një lëvizje që ka detyruar Brukselin të pranojë se do të ketë përjashtime, sa i përket marrëveshjes së Shengenit.

Tv Klan

Kategori
BotaLajmet KryesoreTe funditTë gjitha
0 Komente

Përgjigju

*

*

Emisione