Belgjika shtrëngon masat e COVID-19 për të shmangur valën e tretë


Belgjika shtrëngon masat e COVID-19 për të shmangur valën e tretë

20:23 19/03/2021

Belgjika ka forcuar masat për të kontrolluar përhapjen e koronavirusit, në përpjekje për të shmangur një valë të tretë të infeksioneve. Shtrëngimi i masave bëhet dhe për hapur ekonominë në Maj.

Kryeministri Alexander De Croo në një konferencë shtypi se një rritje e rasteve pritej në Mars, por rritja ishte më e shpejtë se sa u parashikua, veçanërisht në shkolla dhe vendet e punës. “Është e qartë se kemi javë vendimtare përpara. Koronavirusi nuk është zhdukur“, tha ai në një konferencë shtypi.

De Croo tha se po pezullonte planet për të lejuar sportin amator nga 1 Prilli. Pas pesë muaj kufizimesh bllokimi, Belgjika ka plane për të rihapur restorantet, baret, palestrat dhe kinematë më 1 Maj.

Ai u bëri thirrje Belgjikëve të kufizojnë kontaktet e tyre dhe të vendosin masa të reja për para dhe gjatë pushimeve të Pashkëve në shkollë dy-javore.

Infeksionet mesatare ditore janë rritur në 3,266, një rritje prej 34% nga java e kaluar dhe numra nuk janë parë që nga fillimi i një vale të dytë në tetor. Zyrtarët shëndetësorë thanë se varianti i parë i identifikuar në Britani kishte rreth 69% të rasteve pozitive në dy javët e fundit.

Më shumë se 22,000 njerëz kanë vdekur nga COVID-19 në Belgjikë dhe është një nga vendet me vdekshmërinë më të lartë./tvklan.al
Të ngjashme