Bllokimi në reformën zgjedhore, Rama: Basha nuk do zgjedhje, do pushtetin në tavolinëBllokimi në reformën zgjedhore, Rama: Basha nuk do zgjedhje, do pushtetin në tavolinë

22:06 04/06/2020

Kryeministri Edi Rama në një lidhje të drejtpërdrejtë me emisionin “Opinion” në Tv Klan, akuzoi liderin e opozitës, Lulzim Basha, se nuk do zgjedhje, por do pushtetin në tavolinë.

Rama tha se reformën zgjedhore nuk e ka kërkuar ai, por këtë peshqesh e kishte marrë nga Bundestagu pas akuzave të opozitës për vjedhje në zgjedhje.

“Për mua zgjedhjet në Shqipëri është koha t’i bëjnë ata të cilët janë në lidhje me shtetin, me rrogën, me ligjin dhe jo me partinë. Opozita nuk është e frustruar, është e frikësuar nga zgjedhjet. Opozita, më saktë Lulzim Basha nuk do zgjedhje, do pushtetin në tavolinë. Nuk do zgjedhje”, tha Rama, duke shtuar se “s’ka për ta marrë ndonjëherë”.

Kreu i ekzekutivit ripërsëriti shprehjen e ambasadores amerikane se “topi tashmë është në fushën e Bashës” , por shtoi se “bllokimi në reformën zgjedhore është rezultat i frikës nga zgjedhjet i Kryetarit të PD, dhe asgjë tjetër.”

“Mos harroni që ne në parlament na duhen 84 vota, dhe ne nuk i kemi. Dhe sa më shumë ju, sa më shumë ata të bëjnë avokatinë që gjithë politika dhe gjithë Shqipëria dhe gjithë media duhet të kurojnë frikën e Lulit, aq më shumë ai draft humbet mundësinë për t’u votuar nga ata që janë në parlament, të cilët mund t’i konsideroni si të doni, por kanë një vote atje dhe janë përfaqësues të opozitës, të lënë aty mbasi ikën të tjetër. Nuk i kam zgjedhur unë, i ka zgjedhur Luli me Monikën.”

Depolitizimi i komisioneve zgjedhore, tha Rama, për të nuk ka pikë rëndësie dhe se mazhoranca mund të vazhdojë me të njëjtën mënyrë kompozimi të komisioneve, por kjo është kërkesa kryesore e ODIHR-it.

/tvklan.alTë ngjashme