“Bombardimet e NATO-s gjenocid ndaj Serbisë”, Haradinaj shkarkon zv/ministren


“Bombardimet e NATO-s gjenocid ndaj Serbisë”, Haradinaj shkarkon zv/ministren

12:42 25/03/2019

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka shkarkuar nga detyra zëvendësministren e Drejtësisë, Vesna Mikiç, një ditë pasi ajo tha se bombardimet e NATO-s ishin gjenocid ndaj shtetit dhe popullit serb.

Lajmin e ka bërë të ditur vetë kreu i qeverisë së Kosovës, i cili në një postim në rrjetet sociale tha se “

në qeverinë dhe institucionet e Republikës së Kosovës, nuk kanë vend individët, pavarësisht përkatësisë etnike, që denigrojnë vlerat e përbashkëta euro-atlantike. Aq më tepër kur shteti i Kosovës është krijuar pikërisht në bazë të këtyre vlerave. Deklarata e zëvendësministres në Ministrinë e Drejtësisë, Vesna Mikiç, se bombardimet e NATO-s ishin gjenocid ndaj shtetit dhe popullit serb, janë të papranueshme dhe përkojnë me gjuhën e urrejtjes, që sanksionohen me Kushtetutë dhe ligj. Prandaj, sot kam liruar nga detyra zëvendësministren Mikiç.

/tvklan.al


Të ngjashme