Cakaj flet pas largimit: S’do kandidoj për deputet, kapitulli në krye të diplomacisë është i përfunduarCakaj flet pas largimit: S’do kandidoj për deputet, kapitulli në krye të diplomacisë është i përfunduar

13:01 29/12/2020

Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme të Republikës së Shqipërisë, Gent Cakaj, ka njoftuar se largimi nga qeveria është bërë me dëshirën e tij. Në postim në mediat sociale, Cakaj njofton se ka dorëzuar tek kryeministri dorëheqjen e parevokueshme nga detyra që ai mbante aktualisht.

Dëshiroj të ju njoftoj që sot, e martë, 29 dhjetor 2020, i kam paraqitur Kryeministrit të Republikës së Shqipërisë, z. Edi Rama, dorëheqjen e parevokueshme dhe me efekt të menjëhershëm si Ministër në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme të Republikës së Shqipërisë”, njofton ai.

Më tej ministri në detyrë shkruan se dorëheqeja vjen në një kohë kur është përmbyllur me sukses puna në OSBE. Ai shton se nuk dëshiron të jetë në listat e PS për deputet, ndaj dhe ka vendosur që angazhimi i tij të përfundojë këtu.

Pas përfundimit me shumë sukses të kryesisë së OSBE-së, hapjes së negociatave për anëtarësim me BE-në, punës së jashtëzakonshme për të siguruar një ulëse në Këshillin e Sigurimit për 2022-2023, zbatimit të një sërë masash të pashembullta për ngritjen e faktorit shqiptar në Ballkanin Perëndimor, si dhe duke qenë se Shqipëria është në pragfushatë zgjedhore, ku unë nuk synoj të angazhohem si kandidat për deputet, konsideroj që kapitulli i shërbimit tim në krye të diplomacisë shqiptare është i përfunduar”, vijon reagim Cakaj.

Një falënderim e ka për Kryeministrit Rama, për besimin e dhënë dhe bashkëpunimin e ngushtë në rrethana jo të lehta për Shqipërinë.

Po ashtu, u jam shumë mirënjohës të gjithë bashkëpunëtorëve dhe stafit të MEPJ, për mbështetjen e vazhdueshme në rrugëtimin e përbashkët, për të ndërtuar një sistem diplomatik të denjë për ambiciet e Shqipërisë evropiane dhe të pakompromis në mbrojtje të interesit qytetar e kombëtar”, shton ai.

Më fund thekson se “angazhimi i Shqipërisë për të thelluar bashkëpunimin e forcuar marrëdhënien me shqiptarët në rajon duhet të vazhdojë me çdo kusht apo çmim”./tvklan.alTë ngjashme