Turqia ka fituar përballë Çekisë në ndeshjen e fundit të grupit F.  Djemtë e Montella-s arritën të ruajnë vendin e dytë në grup, çka u siguron kualifikimin.

Çekët eliminohen pasi në tre ndeshje arritën të marrin vetëm një pikë. Në grupin F në vendin e tretë u rendit Gjeorgjia. ”Kryqtarët” morën një fitore historike ndaj Portugalisë duke arritur kualifikimin më tej në debutimin e tyre në një europian

Duket se do të ishte një ndeshje e lehtë për turqit pasi Antonin Barak nga çekët u largua me karton të kuq që në minutën e 20-të të pjesë së parë.

 Por çekët zhvilluan një lojë fizike duke e mbyllur pjesën e parë në barazim 0-0. Në pjesën e dytë Turqia hyri më kërkuese dhe pas disa aksioneve ishte kapiteni Çalhanoglu që me një goditje kirurgjikale zhbllokoi sfidën.

Kapiteni Soucke mendon për të barazuar sfidë, Rivënie me duar për çekët. Topi shkon në zonë dhe Chory kërcen duke ia marrë topin portierit Gunok. Chory godet dhe Akaydin pret në vijën finale. Topi shkon tek Soucek që nuk gabon kësaj here dhe barazon rezultatin në imnutën e 66-të.

Por çekët janë me 10 lojtarë dhe me kalimin e lojës lodhja bën të vetën. Në kërkim të golit të fitores që do tu jepte kualifikimin lënë hapësira pas. Turqit kundërsulmojnë por janë të paqartë në finalizim. Në një prej këtyre kundërsulmeve, i nisur nga mbrojtësi Akaydin, në kohën shtesë, e shfrytëzon veterani Cenk Tosun, dhe turqit shënojnë golin e dytë në minutën e 94-t.


FORMACIONET

Çekia: Stanek, Holes, Hranac, Krejci, Coufal, Soucek, Provod, Jurasek, Barak, Hlozek, Chytil

Turqia: Gunok, Kadioglu, Demiral, Akaydin, Muldur, Yuksek, Ozcan, Guler, Çalhanoglu, Yldiz, Yilmaz


NDESHJA LIVE

94′ GOL! Shënon Tosun., Aksion i shpejtë i nisur nga Akaydin.

91′ Karton i verdhë për Krejci. 15 kartova të verdhë në këtë ndeshje.

90′ Përfundon koha e rregullt Jepen 6 minuta shtesë

90′ Osun humbi një mundësi të shkëlqyer në kundërsulm, nuk pasoi pro gjuajti nga distanca.

82′ David Jurasek largohet, në vend të tij Matej Jurasek.

81′ Muldur ndëshkohet me të verdhë për protesta.

75′ Hyn në lojë Lingr, largohet Provod. Për turqit largohet Guler dhe Yldiz, hyjnë Aktürkoglu e Tosun.

73′ Yildiz “shpërthen” në kundërsulm por kur hyn në zonë humbet në driblimet e tij. Ndërhyn Holes.

66’ GOL! Rivënie me duar për çekët. Topi shkon në zonë dhe Chory kërcen duke ia marrë topin portierit Gunok. Chory godet dhe Akaydin pret në vijën finale. Topi shkon tek Soucek që nuk gabon kësaj here dhe barazon rezultatin.

64′ Karton i verdhë për portierin Gunok për vonesa të lojës.

62′ Krosim në zonë, pa rrezik.

61′ Ndërpritet loja. Në tokë Akaydin, që ka shkaktuar faull. Goditje dënimi për çekët.

54’ Portieri Stanek nuk ia del dot dhe futet Kovar. Për Republikën Çeke hyjnë edhe Chory dhe Kuchta, dalin Chytil dhe Hlzoek

51′ GOL! Stanek bën mrekullinë e parë ndaj gjuatjes së Yildiz, por nuk mund të bëjë asgjë kundër të djathtës së mprehtë të Çalhanoglu pas një rrëmuje në zonë.

51′ Sulmuesi çek Hlozel stopon mirë dhe gjuan shpejt, por përfundimi është qendror

50′ Yuksek gabon një pasim dhe mbyll vetë kundërsulmin duke shkatuar faull. Karton i verdhë.

47′ Dy raste për Turqinë. Fillimisht Yilmaz me kokë dhe më pas Yildiz dërguan të dridhura në mbrojtjen çeke

46′ Nis pjesa e dytë. Për turqit hyn në lojë Ayhan dhe largohet Ozcan.

45+3′ Përfundon pjesa e parë me rezultatin e barabartë

45′ Tre minuta shtesë. Turqit adminsitrojnë lojën.

45′ Chytil rrëmben një top afër zonës së tij dhe nis një kundërsulm të shpejtë, pason për David Jurasek i cili godet trupin e portierit Gunok. Goditje këndi për çekët.

43′ Çalhanoglu tenton nga jashtë zonës me një gjuajtje të fortë por të gabuar.

41′ Goditje e lirë për çekët. Kapiteni Soucek godet me kokë por shkakton faull ndaj Muldur.

36′ Karton i verdhë për Yldiz. Turku shkeli kyçin e këmbës së Hranac.

35′ Merr karton të verdhë dhe Schick. Lajtari që ndodhet në stol u ndëshkua për protesta.

28′ Me një lojtar më shumë Turqia merr në dorë ndeshjen me driblime dhetentativa nga Yildiz dhe Guler.

23′ Tifozët çekë i bëjnë të qarta gjërat edhe në kuzhinë. “Svickova është më e mirë se kebabi” shkruhet kartonin e tifozëve çekë.

20′ Karton i dytë i verdhë për Barak. Çekia me 10 lojtarë pas vetëm 20 mitash lojë.

17′ Ribvënie anësore për çekët. Hranac me kokë në zonë por topi shkon mbi traun e portës turke.

15′ Një top i larguar nga zona turke shkon drejt Jurasek. Tenton nga mesfusha Jurasek me një gjuajtje të fortë që përfundon në duart e Gunok/

13′ Adra Guler mer iniciativën duke tentuar portën por gjuatja është e pasaktë.

11′ Kartoni i parë i verdhë. Antonin Barak ndërhyn në dëm të Kadioglu.

3′ Goditja e shkëlqyer e Provod me këmbën e majtë nga skaji i zonës është bllokuar me nga Gunok.

1′ Nis ndeshja! Çekët nisin lojën