Ceremoni në nder të oficeres 32-vjeçare në Letoni (Foto)

Posta

Ceremoni në nder të oficeres 32-vjeçare në Letoni (Foto)

14:03 07/05/2019

Mëngjesin e kësaj të marte në bazën ushtarake Camp Adazi të Letonisë u zhvillua ceremonia e nderimit për Nëntetaren e ndjerë Zarife Hasanaj. Në ceremoni mori pjesë i gjithë kontingjenti shqiptar në grup-batalionin e NATO-s në Letoni dhe përfaqësuesi ushtarak shqiptar në NATO.

Një ditë pas vdekjes së Hasanajt, Ministrja e Mbrojtjes ka nisur drejt Letonisë një Task Forcë të ngritur me urgjencë për këtë rast. Bashkë me autoritetet letoneze, Task Forca do të ndjekë hetimin e plotë për vdekjen e efektives Hasanaj në Camp Adazi.

32-vjeçarja vdiq aksidentalisht gjatë çmontimit të minave mëngjesin e së hënës, ndërsa u plagosën Komandanti i Kontigjentit, Majori Klodian Tanushi, i cili mësohet se është në gjendje të rëndë për jetën dhe Rreshteri Julian Kapaj. Efektivët e Forcave të Armatosura ishin pjesë në misionin e NATO-s në Letoni për demontimin e minave luftarake.

/tvklan.al

[caption id="attachment_474293" align="aligncenter" width="809"]

Foto nga shërbimi në Letoni. Në mes nëntetare Zarife Hasanaj.

[/caption]

Reklama
Grupi
LAJMET

Të ngjashme

Reklama
UKT
Grupi
UKT