Çmontohen 47 kamera të paligjshme në Durrës, Shijak dhe Krujë. 8 persona nën hetim (Emrat)

Çmontohen 47 kamera të paligjshme në Durrës, Shijak dhe Krujë. 8 persona nën hetim (Emrat)

10:04 27/01/2023

Janë çmontuar 47 kamera të paligjshme në Durrës, Shijak dhe Krujë. Policia bën me dije se janë 8 persona të dyshuar për montimin e këtyre kamerave, nga këta 2 në Durrës dhe 6 në Shijak.

Gazetari i Klan News Besar Bajraktari bën me dije se 6 të dyshuarit në Shijak janë: Albert Muharremi, Xhulio Vora, Astrit Balliu (Avdyli), Jasmin Kala (Avdyli), Altin Avdyli dhe Sajmir Gjepali. Ndërsa në Durrës po hetohen Plarent Dervishi dhe Dejvid Karaboja.

Mësohet se Albert Muharremi është vëllai i “Rrumit”. Biznesmeni Pëllumb Muharremi i njohur ndryshe me pseudonimin “Rrumi” i Shijakut është i skeduar disa herë për ngjarje të rënda kriminale, pjesa më e madhe e të cilave nuk i është provuar. Sipas policisë rezulton se së fundmi ai e ka ndërruar emrin dhe në dokumente figuron si Aleksandër Laho.

Po ashtu nën hetim në Durrës është Plarent Dervishi i cili akuzohej si anëtar i bandës së Durrësit teksa më vonë u la i lirë. Dervishaj akuzohet nga SPAK në të njëjtën dosje me Emiliano Shullazin, për dy vrasje të bujshme të vitit 2005.

Në pranga për montimin e këtyre kamerave ka rënë dhe kreu i bandës së Avdylajve të Shijakut, Astrit Avdyli si dhe Jasmin Avdyli, i dënuar më parë në Itali si i përfshirë në vrasjen e një marshalli italian. Ky i fundit ka disa vite që është liruar nga burgu dhe jeton në Shijak.

Vijon puna për zbardhjen e plotë të qëllimit të vendosjes së kamerave në Nikël dhe në Krujë, si dhe për identifikimin dhe procedimin penal të shtetasve që i kanë vendosur këto kamera.

Njoftimi i plotë i policisë:

Qarku Durrës/Vijon zbatimi i planit operacional policor të koduar “Fijet”, i iniciuar nga Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Shtetit, në të gjitha qarqet e vendit.

Finalizohet në Durrës, faza e katërt e këtij plani operacional mbarëkombëtar. Kjo fazë u shtri në qytetet Durrës, Shijak dhe Krujë.

Gjatë kësaj faze, Policia çmontoi në Durrës, Shijak dhe Krujë, 47 kamera të vendosura në kundërshtim me ligjin. Në hetim për ndërhyrje të padrejta në jetën private, 8 shtetas, nga këta, 2 shtetas në Durrës dhe 6 shtetas në Shijak, të cilët i kishin montuar këto kamera, në mënyrë të kundërligjshme.

Vijojnë hetimet e thelluara, për të identifikuar dhe proceduar shtetasit që kanë vendosur kamera në Nikël dhe në Krujë, si dhe për të zbardhur qëllimin e vërtetë të vendosjes së tyre.

Strukturat hetimore të DVP Durrës, në bashkëpunim me komisariatet e Policisë Durrës, Shijak dhe Krujë, në zbatim të detyrave të përcaktuara në kuadër të planit operacional mbarëkombëtar të koduar “Fijet”, i iniciuar nga Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Shtetit, si dhe me mbështetjen e inteligjencës informative, për vendosjen e paautorizuar të disa kamerave, në disa lagje të qyteteve në qarkun e Durrësit, me qëllim sigurimin e informacioneve, për qëllime kriminale, si dhe për të monitoruar lëvizjet e Policisë, kanë organizuar punën për evidentimin dhe çmontimin e këtyre kamerave, identifikimin e pronarëve të tyre, si dhe për dokumentimin e plotë ligjor të qëllimit të përdorimit.

-Gjatë fazës së katërt të këtij plani operacional, në Durrës, në lagjet nr. 6 dhe nr. 17, janë çmontuar 11 kamera, si dhe janë në hetim, shtetasit D. K. dhe P. D. (aktualisht i shpallur në kërkim për një vepër tjetër penale).

-Plani operacional ka vijuar në Shijak dhe nga kontrolli i ushtruar në qendrat urbane të kësaj bashkie, bazuar në planin e masave të iniciuar nga Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Shtetit, u çmontuan dhe u sekuestruan 18 kamera të vendosura në lagjen e “Keçeve” dhe në lagjet “Popullore”, “Kodër Sukth” dhe “Partizani”.

Në vijim të veprimeve procedurale për këto raste, janë në hetim shtetasit J. K., A. B., A. A., Xh. V., A. M. dhe S. Gj. Gjithashtu, plani operacional “Fijet”, ka vijuar në Krujë dhe në Nikël, ku janë çmontuar dhe sekuestruar 18 kamera të tjera, të vendosura në shtyllat elektrike të disa lagjeve të qytetit të Krujës dhe në Nikël. Vijon intensivisht puna hetimore, për identifikimin dhe procedimin penal, të shtetasve që kanë vendosur në mënyrë të kundërligjshme, këto kamera.

Në bashkëpunim me prokuroritë pranë gjykatave të rretheve gjyqësore Durrës dhe Krujë, vijon puna intensive për zbardhjen e plotë të qëllimit të vendosjes së kamerave në Nikël dhe në Krujë, si dhe për identifikimin dhe procedimin penal të shtetasve që i kanë vendosur këto kamera./tvklan.al
Të ngjashme