Covid-19 i merr jetën mjekut pneumologCovid-19 i merr jetën mjekut pneumolog

10:19 03/08/2020

MSH: Këto ditë do të konkurronte në “Mjekë për Shqipërinë”

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka konfirmuar vdekjen e mjekut Anibal Byberi në spitalin “Shefqet Ndroqi”, si pasojë e Covid19.

Mjeku pneumolog 53 vjeçar, me origjinë nga Tropoja është konfirmuar pozitiv me virusin e rrezikshëm pak ditë më parë dhe vijonte trajtimin në banesë.

Pas rëndimit të gjendjes shëndetësore, mjeku Byberi është paraqitur në Urgjencën e Spitalit Universitar “Shefqet Ndroqi”, ku pavarësisht ndihmës së menjëhershme të ofruar nga stafi mjekësor, fatkeqësisht nuk ka mundur të mbijetojë si pasojë e insuficencës së rëndë respiratore.

Mjeku Anibal Byberi vuante nga psoriasis, një sëmundje lëkure dhe obeziteti. Pas shumë vitesh punë në vendlindjen e tij, ka punuar për disa kohë si mjek në burgun 302, ndërsa aktualisht nuk ishte në punë, ndërsa këto ditë do të konkurronte në portalin “Mjekë për Shqipërinë”. /tvklan.alTë ngjashme