Debati Braho-Tufa shkon në Kuvend – TV KLAN

Debati Braho-Tufa shkon në Kuvend

Balla: Përplasja të zgjidhet në gjykatë

Debatin e zhvilluar në rrjete sociale dhe në media me deputetin Spartak Braho, kreu i Institutit të Studimeve të Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit, Agron Tufa e ka risjellë në Kryesinë e Kuvendit, aty ku dhe lindi.

Tufa i ka kërkuar kreut të Kuvendit, gjatë një takimi të tij me 21 drejtuesit e institucioneve të pavarura, që raportojnë në Kuvend, të merren masa pasi sipas tij Braho e ka kërcënuar dhe shantazhuar në një mbledhje të Komisionit të Ligjeve.

Në Komisionin e Ligjeve, Braho javën e shkuar propozoi shkarkimin e Tufës nga drejtimi i Institutit, pasi sipas po përdoret terminologji lustracioni për interesa politike.

“Do kërkoj shkarkimin e Agron Tufës derisa t’i thërrasë mendjes e të jetë më i ekuilibruar në veprimtarinë e tij. Ky Institut me Agron Tufën në krye është kthyer në një seksion të Ballit Kombëtar, duke marrë përsipër të nxijë çdo gjë, duke përfshirë luftën, heronjtë, dëshmorët, Ky është thjesht një institut studimi, nuk ka pse ngatërrohet me politikën, nuk ka pse operon me terminologji lustracioni, sepse lustracioni është i ndaluar me ligjin që kemi miratuar”.

Por Tufa e cilësoi këtë si një kërkesë për prerje kokash dhe shantazh ndaj tij dhe në rrjetet sociale i publikoi një dokument, që provon se Spartak Braho, si Kryetar i Kolegjit Gjyqësor Ushtarak në Durrës, në vitin ’84 ka marrë vendim për pushkatimin e një ushtari.

I kontaktuar nga Televizioni Klan, Braho nuk e mohon një vendim të tillë, duke sqaruar se bëhej fjalë për autorin e vrasjes të Komandantit të Repartit dhe ironizon akuzat e Tufës.

“Është dënuar Zihni Stafa, se ka vrarë Komandantin e Repartit, Mersi Leba. Ça t’i jepnim dekoratë? Në gjysmën e botës të dënojnë me vdekje po vrave. Apo jo?”

Tv Klan

Kategori
PolitikaTe funditTë gjithaVideo
0 Komente

Përgjigju

*

*