Dështon takimi i parë i fushatës së Presidentit Trump


Dështon takimi i parë i fushatës së Presidentit Trump

07:20 23/06/2020

Fushata e Presidentit amerikan Donald Trump e mbajtur në Tulsa tregoi se qytetarët janë të pakënaqur me qeverisjen e tij.

CNN, nje media kritike ndaj Presidentit, raporton se nisur nga pjesëmarrja shumë e ulët, shefi i fushatës së Trump Brad Parscale rrezikon të humbasë vendin e punës .

Parscale është shprehur se qindra mijëra njerëz kishin aplikuar për bileta por rezultoi e kundërta, stolat mbetën bosh. Mendohet se vetëm 6,200 njerëz morën pjesë në tubim, shumë më pak nga herët e kaluara ku në fushatën e Trump mblidheshin mbi 12 mijë persona.  

Organizatorët e fushatës kishin ndërtuar edhe një skenë jashtë pasi ishte thënë se pjesëmarrja do të ishte më e madhe. Atje priteshin të mbaheshin fjalime të shkurtra nga Trump dhe Mike Pence ,por edhe ato fjalime u anuluan.

Ndërkaq edhe vajza dhe dhëndri i kreut të Shtëpisë së Bardhë të cilët janë gjithmonë të pranishëm në fushatat e tij, janë indinjuar me Parscale për keqmenxhimin e gjithë situatës.

Nëpërmjet një postimi në Twitter, Parscale fajëson protestuesit e lëvizjes ‘Black Lives Matter’ që bënin thirrje që të mos shkonin në atë tubim. Parscale fajësoi gjithashtu edhe mediat të cilat publikuan lajme të rreme duke paralajmëruar njerëzit që të qëndronin larg grumbullimeve për shkak edhe të Covid-19.

Përdoruesit e platformës së mediave sociale “TikTok” pretendojnë se i kanë bërë një shaka fushatës së Trumpit.  Përpara tubimit ata postuan video duke kërkuar bileta për tubimin, por më pas deklaruan se nuk do të shkonin. Disa nga videot  kanë bërë xhiron e rrjetit, ndërsa të tjerat u fshinë shpejt .

Trump qëndron më mbrapa në sondazhe në krahasim me Joe Biden në shtetet ku do të zhvillohen betejat më të rëndësishme elektorale.

Klan Plus


Të ngjashme