Dita e 80 e luftës: Kharkiv është një fitore e madhe për Ukrainën
Dita e 80 e luftës: Kharkiv është një fitore e madhe për Ukrainën

08:26 14/05/2022

◾Kryebashkiaku i Kharkiv ka thënë për BBC se forcat ukrainase kanë larguar trupat ruse nga qyteti i dytë më i madh i Ukrainës.

◾“Tashmë është qetë dhe njerëzit mund të kthehen gradualisht në qytet”, ka thënë Ihor Terekhov.

◾Komentet vijnë pasi instituti për Studimet e Luftës tha se Ukraina me shumë gjasa e ka fituar betejën për Kharkiv.

◾Analistët ushtarakë mendojnë se Ukraina me shumë mundësi e ka fituar betejën për Kharkiv, qytetin e dytë më të madh të Ukrainës. Rusia ka hequr dorë së rrethuari qytetin.

◾Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky thotë se po zhvillohen negociata shumë të vështira me Rusinë për evakuimin e një numri të madh ushtarësh të plagosur nga Mariupoli.

◾Gjatë një fjalimi të tij, Zelensky ripërsëriti paralajmërimin se bllokimi i porteve të Ukrainës nga Rusia rrezikon një krizë botërore ushqimore.

◾Ministrat e Jashtëm të NATO-s do të mblidhen në Berlin në një kohë kur Suedia dhe Finlanda po afrohen shumë bashkimit të aleancës ushtarake perëndimore.

◾Turqia ka qenë i vetmi shtet që ka folur kundër kësaj lëvizje. Rusia tha se do ta shikojë pranimin e këtyre dy vendeve si kërcënim.

◾Furnizuesi ruse i energjisë, RAO Nordic tha se do të pezullojë furnizimet me elektricitet në Finlandë të shtunën për shkak të problemeve me pagesat.

◾Udhëheqësit botërore bëjnë thirrje për një armëpushim të menjëhershëm, me SHBA dhe 10 vende të Azisë juglindore që kanë lëshuar një deklaratë të përbashkët për një rezolutë paqeje.

80 ditë luftë, por forcat në Azovstal vijojnë të rezistojnë

Forcat ukrainase që ndodhen brenda fabrikës së çelikut Azovstal thonë se mbeten nën sulme të rënda, 80 ditë pas pushtimit. Kompleksi masiv industrial është mbrojtja e fundit në qytetin port kyç të Mariupolit në bregun jugor të Ukrainës.

Në një postim në Telegram, batalioni Azov shkruan se Rusia “vazhdon të hedhë bomba ajrore… vazhdon të përdorë artileri të rëndë dhe tanke [dhe] përdor një numër të madh këmbësorie për të tentuar të sulmojë pozicionet ukrainase”.

“Megjithë situatën jashtëzakonisht kritike, mbrojtësit, duke bërë përpjekje mbinjerëzore, zmbrapsin përpjekjet për të thyer pozicionet e mbrojtësve dhe për të penguar trupat armike”.

Civilët e bllokuar brenda janë evakuuar në Ukrainë dhe Rusi, kanë thënë të dyja palët, por të afërmit e atyre luftëtarëve të bllokuar ende brenda po u bëjnë thirrje udhëheqësve ndërkombëtarë që të ndërmjetësojnë një marrëveshje për t’i evakuuar.

“Satan 2 mbërrin në Britani në vetëm 200 sekonda”, Rusia i rikthehet kërcënimeve bërthamore

Rusia ka bërë kërcënime të reja për të përdorur raketën e saj hipersonike Satan-2 për të goditur Britaninë në vetëm ‘200 sekonda’. Paralajmërimi nga nënkryetari i Komitetit të Mbrojtjes së Rusisë, Aleksey Zhuravlyov, vjen pasi Finlanda është gati të bashkohet me NATO-n dhe Suedia është e vendosur të ndjekë të njëjtin shembull.

“Nëse Finlanda dëshiron t’i bashkohet këtij blloku, atëherë qëllimi ynë është absolutisht legjitim, të vëmë në dyshim ekzistencën e këtij shteti. Kjo është logjike”, tha Zhuravlyov në një intervistë për TV shtetëror Rusia 1, shkruan The Independent.

“Nëse Shtetet e Bashkuara kërcënojnë shtetin tonë, s’ka problem: ja ku është Sarmat [i njohur si Satan-2] dhe do të ketë hi bërthamor nga ju nëse mendoni se Rusia nuk duhet të ekzistojë. Dhe Finlanda thotë se është me SHBA. Epo mirë, vihuni në radhë.”

Muajin e shkuar Rusia testoi raketën e saj të re ndërkontinentale, Sarmat, e njohur gjithashtu si Satan 2.

I pyetur nëse Rusia tani do të zbarkonte armët bërthamore në kufirin e saj me Finlandën, ai tha: “Për çfarë? Nuk kemi nevojë. Ne mund të godasim me një Sarmat nga Siberia dhe madje të arrijmë në Mbretërinë e Bashkuar. Dhe nëse godasim nga Kaliningrad… koha e arritjes së hipersonikut është 200 sekonda, kështu që vazhdoni…

“Në kufirin finlandez nuk do të kemi armë strategjike, por të llojit Kinzhal, që do të arrinin në Finlandë për 20 sekonda, apo edhe 10 sekonda”.

Rusia ka shprehur pakënaqësinë e saj për synimin e Finlandës për t’u bashkuar me NATO-n dhe tha se do të ndërmerrte “hapa hakmarrëse”, si ushtarako-teknike ashtu edhe të llojeve të tjera, në mënyrë që të ndalojë kërcënimet në rritje ndaj sigurisë së saj kombëtare.

Zhuravlyov pretendoi se Finlanda po provokohet për t’u bashkuar me NATO-n nga SHBA dhe Britania e Madhe.

“Finlandezët nuk kanë asgjë për të ndarë me ne. Ata marrin më shumë se 90 përqind gaz, lëndë drusore dhe shumë më tepër nga ne. Kush ka nevojë të luftojë para së gjithash? Finlandezët? Ata nuk kanë frikë se Rusia po i sulmon. Sigurisht, herët a vonë amerikanët do t’i detyrojnë ta bëjnë këtë. Ashtu siç e detyruan Ukrainën ta bëjë këtë, ata po përpiqen të detyrojnë Poloninë dhe Rumaninë. Dhe, siç tregon praktika, ata kanë sukses.”

Zëvendësministri i Jashtëm Alexander Grushko tha se Moska do të marrë masat e duhura paraprake nëse NATO vendos forcat bërthamore dhe infrastrukturën më afër kufirit të Rusisë, sipas agjencisë së lajmeve RIA. Ai shtoi se Moska nuk ka synime armiqësore ndaj Finlandës dhe Suedisë dhe nuk sheh arsye “reale” që këto dy vende t’i bashkohen aleancës së NATO-s.

Aleksey Zhuravlyov

Në një intervistë me shumë komente dhe etiketime, Zhuravlyov pohoi gjithashtu se Shën Petersburgu, vendlindja e Putinit, mund të jetë objektivi i parë i NATO-s në një luftë me Rusinë, duke shtuar se SHBA “do të bëjë gjithçka që është e mundur për të nisur Luftën e Tretë Botërore.”

“Ata [SHBA] do të jenë në gjendje t’ia atribuojnë të gjitha problemet që kanë luftës, siç bënë në Luftën e Parë Botërore dhe Luftën e Dytë Botërore. Ata dolën nga kriza e tyre vetëm falë luftës në Europë. Por ekziston një rrezik i madh: kush garanton që raketat bërthamore nuk do të fluturojnë? Unë nuk e garantoj këtë.”

Furnizuesi rus i energjisë RAO Nordic thotë se do të pezullojë dërgesat e energjisë elektrike në Finlandë nga e shtuna, duke përmendur problemet me pagesat ndërsa tensionet midis dy vendeve rriten. Operatori finlandez i rrjetit tha se Rusia siguron vetëm një përqindje të vogël të energjisë elektrike të vendit dhe se ajo mund të zëvendësohet nga burime alternative.

Fingrid tha se nuk priste mungesa të energjisë elektrike si rezultat i mbylljes, pasi vetëm rreth 10% e energjisë elektrike të Finlandës furnizohet nga Rusia.

Me kitare në stacionin e Çernobilit

Këngëtari kryesor i grupit popullor ukrainas Okean Elzy organizoi një shfaqje solo për punëtorët në stacionin e energjisë bërthamore të Çernobilit. Nën ritmet e tingujve të kitares, Sviatoslav Vakarchuk dhuroi një performancë fantastike para punonjësve të objektit famëkeq.

Duke folur jashtë ambienteve pas performancës së tij, Vakarchuk vlerësoi fuqinë punëtore aktuale për parandalimin e një fatkeqësie tjetër. Por ai tha se një tjetër tragjedi po ndodhte në Ukrainë në qytetin jugor të Mariupol.

Në Prill të vitit 1986, reaktori i katërt i uzinës shpërtheu gjatë një testi sigurie të dështuar, duke dërguar retë e rrezatimit që shpërthejnë në pjesën më të madhe të Evropës.

Fabrika, e cila është ende radioaktive, ndodhet rreth 100 km nga Kievi. Në shkurt të këtij viti, forcat pushtuese ruse e pushtuan atë, por më vonë u rimor nga Ukraina.

Forcat ruse kanë bombarduar fabrikën e çelikut Azovstal ku është strehuar bastioni i fundit i qindra mbrojtësve ukrainas. Qyteti është pothuajse plotësisht i kontrolluar nga Rusia pas më shumë se dy muajsh rrethimi.

“Kështjella që nuk ra”, Kharkiv është një fitore e madhe për Ukrainën

Në periferi të Kharkiv, rusët që tërhiqeshin lanë një dhuratë të fundit… Pallati i Kulturës i Dergaçit është kthyer tashmë në një gërmadhë që digjet, falë një sulmi me artileri të rëndë. Por kjo mund të jetë një nga ndërtesat e fundit në qytetin e dytë të Ukrainës që ka pësuar këtë fat.

Kharkiv quhet kështjellë dhe e ka një arsye të fortë për këtë. Ai i ka rezistuar për më shumë se dy muaj bombardimeve të vazhdueshme. U goditën ndërtesa e njerëz, por qyteti rezistoi, nuk u dorëzua kurrë. Rusët nuk mundën ta thyenin mbrojtjen.

Kryetari i bashkisë së qytetit, Ihor Terekhov, i tha BBC se njerëzit kanë filluar të kthehen dhe se beteja është fituar.

“Nuk kishte trupa ruse brenda qytetit të Kharkiv. Tanket ruse dhe mjetet e blinduara luftarake u eliminuan nga luftëtarët ukrainas. Për shkak të rezistencës së mbrojtjes territoriale të Kharkiv dhe Forcave të Armatosura të Ukrainës, rusët tani janë tërhequr larg nga qyteti, drejt kufirit“, tha Terekhov.

Megjithatë kjo nuk ishte një tërheqje e plotë siç u pa rreth Kievit. Forcat ruse do të ruajnë pozicionet e tyre diku më tutje, ose do t’i bashkohen përsëri luftës diku tjetër. Kjo nuk është një pikë kthese në luftën për Ukrainën, megjithatë është një fitore e madhe.

Kryebashkiaku i Kharkiv jep lajmin e mirë: Rusët janë tërhequr nga qyteti

Kryebashkiaku i Kharkiv, Ihor Terekhov, ka thënë për BBC se trupat ruse janë tërhequr nga zonat e qytetit të Kharkiv në drejtim të kufirit. Ai tha se trupat ruse mundën që të hynin vetëm në një pjesë të vogël të qytetit verilindor një herë, por qëndruan aty vetëm pak kohë.

“Rusët kanë bombarduar në mënyrë konstante Kharkiv sepse po qëndronin afër qytetit. Falë forcave tona, ata janë tërhequr në drejtim me kufirin rus”, ka thënë ai.

Kryebashkiaku është shprehur se tashmë është qetë dhe njerëzit mund të kthehen gradualisht në qytet. Ai u shpreh se në Kharkiv ka furnizime me ujë, gaz dhe elektricitet.

“Megjithatë, fatkeqësisht, shumë ndërtesa rezidenciale janë shkatërruar ose dëmtuar. Kështu që në të ardhmen do të na duhet të bëjmë një rindërtim të madh”, është shprehur ai.

Terekhov ka thënë që në qytet nuk ka pasur bombardime për të paktën 5 ditë.

“Lufta në Ukrainë mund të shkaktojë një krizë ushqimore në botë”

Lufta në Ukrainë po kërcënon sigurinë globale të ushqimeve. Kështu paralajmëron eksperti danez i ekonomisë Henning Otte Hansen. Ai thekson se njerëzit në vendet e varfra të cilët shpenzojnë një pjesë më të madhe të të ardhurave të tyre për ushqime do  të goditen të parët.

“Vendet, të tilla si  Polonia dhe Bullgaria ,të cilat shpenzojnë një pjesë të mirë të të ardhurave të tyre për ushqim do të ndikohen shumë më tepër nga çmimet më të shtrenjta të produkteve ushqimore. Unë mendoj se Evropa Jugore, Afrika, Egjipti dhe vendet arabe që janë gjithashtu importues të mëdhenj të drithërave do të përballen me shumë mundësi me mungesë të furnizimeve dhe me drithëra më të shtrenjta. Kështu që këto vende  do të vuajnë vërtet”, tha ai.

Që nga fillimi i konfliktit midis Rusisë dhe Ukrainës në fund të Shkurtit, eksportet e vajit të lulediellit  kanë rënë ndjeshëm, duke çuar në rritjen e çmimeve të produkteve ushqimore dhe naftës në shumë vende të Evropës. Në Danimarkë, disa supermarkete kanë filluar të kufizojnë blerjet me disa zinxhirë supermarketesh daneze që i lejojnë klientët të blejnë vetëm tre shishe vaj.

Ndërsa konflikti vazhdon dhe sanksionet kundër Rusisë sa vijnë e ashpërsohen më tepër vendet që do të ndjejnë efektet e para do të jenë ato që importojnë më shumë produkte ushqimore.

Klan News

Kryebashkiaku i Kharkiv jep lajmin e mirë: Rusët janë tërhequr nga qyteti

Kryebashkiaku i Kharkiv, Ihor Terekhov, ka thënë për BBC se trupat ruse janë tërhequr nga zonat e qytetit të Kharkiv në drejtim të kufirit. Ai tha se trupat ruse mundën që të hynin vetëm në një pjesë të vogël të qytetit verilindor një herë, por qëndruan aty vetëm pak kohë.

“Rusët kanë bombarduar në mënyrë konstante Kharkiv sepse po qëndronin afër qytetit. Falë forcave tona, ata janë tërhequr në drejtim me kufirin rus”, ka thënë ai.

Kryebashkiaku është shprehur se tashmë është qetë dhe njerëzit mund të kthehen gradualisht në qytet. Ai u shpreh se në Kharkiv ka furnizime me ujë, gaz dhe elektricitet.

“Megjithatë, fatkeqësisht, shumë ndërtesa rezidenciale janë shkatërruar ose dëmtuar. Kështu që në të ardhmen do të na duhet të bëjmë një rindërtim të madh”, është shprehur ai.

Terekhov ka thënë që në qytet nuk ka pasur bombardime për të paktën 5 ditë.

Pse është i rëndësishëm qyteti i Kharkiv

Qyteti i Kharkiv ndodhet në verilindje të Ukrainës dhe është rreth 50 kilometra larg kufirit rus dhe jo shumë larg rajonit të Donbasit, shtëpisë së grupeve separatiste pro-ruse që në luftë janë përkrah Moskës.

Kharkiv është një qytet i rëndësishëm, në fakt, qyteti i dytë më i madh i Ukrainës. Përpara luftës, aty banonin 1.4 milionë banorë. Me banorët e provincave përreth, numri i popullsisë shtohej me 1 milion njerëz të tjerë.

Kjo e bënte një shënjestër kyçe strategjike për trupat ruse që prej ditës së parë të luftës. Megjithatë, linja ushtarake ukrainase do të qëndronte për javë të tëra e pamundur që të thyhej.

Për pasojë, Rusia nisi që ta sulmonte me artileri të rëndë duke bombarduar qytetin siç bëri në Mariupol. Kjo shkaktoi dëmtime të shumta. Por javët e fundit, trupat ukrainase kanë bërë një kundërsulm për të marrë qytetet në veri dhe kanë shtyrë në kufi trupat ruse.

Disa raportime thonë se trupat ruse janë shtyrë mjaftueshëm sa për të mos rrezikuar qendrën e qytetit. Guvernatori i Kharkiv ka thënë se ende është i rrezikshëm kthimi në qytet.

Turqia kundër anëtarësimit të Finlandës dhe Suedisë në NATO, SHBA i kërkon sqarime

Presidenti  i SHBA Joe Biden mbështet anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO.

“Presidenti Biden nënvizoi mbështetjen e tij për politikën e dyerve të hapura të NATO-s dhe për të drejtën e Finlandës dhe Suedisë për të vendosur vetë për të ardhmen e tyre, politikën e jashtme dhe marrëveshjet e sigurisë”, thuhet në një njoftim të Shtëpisë së Bardhë.

Në këtë njoftim thuhet gjithashtu  se Biden përsëriti angazhimin e përbashkët për të mbështetur Ukrainën dhe popullin e këtij vendi të prekur nga lufta.

Presidenti amerikan ka  kryer një bisedë telefonike me kryeministren suedeze, Magdalena Andersson dhe presidentin finlandez, Sauli Ninisto. Shtëpia e Bardhë dhe Pentagoni më vonë bënë të ditur  se po kërkonin sqarime mbi kundërshtimet e Turqisë për anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë.

Shumë anëtarë të aleancës kanë shprehur tashmë mbështetje për anëtarësimin e këtyre dy vendeve, të cilat tradicionalisht kanë mbetur neutrale. Por presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan nuk është dakord për një vendim të tillë. Kujtojmë se anëtarësimi në NATO kërkon mbështetje unanime nga të 30 vendet anëtare.

Guvernatori i Kharkiv: Qytetarët po kthehen në banesa

Guvernatori i rajonit Kharkiv në lindje të Ukrainës thotë se forcat e armatosura po i shtyjnë larg qytetit trupat ruse dhe njerëzit kanë filluar të kthehen në shtëpitë e tyre.

Por Oleh Synyehubov gjithashtu paralajmëroi se situata atje është ende e rrezikshme dhe njerëzit duhet të konsiderojnë sigurinë e tyre përpara se të kthehen.

Ai shtoi se trupat ruse kanë minuar rëndë rajonin. Synyehubov tha gjithashtu se trupat ruse nuk e sulmuan qytetin, por synuan komunitetet e tjera në rajon.

“Kjo tregon se është shumë herët për t’u qetësuar,” tha ai. “I bëj thirrje të gjithëve që t’i përgjigjen në mënyrë adekuate alarmeve dhe të mos dalin në rrugë pa nevojë”, shtoi në fund.

Finlanda dhe Suedia në NATO? Rusia: Do të përgjigjemi nëse vendosen armë bërthamore në kufijtë tanë

Rusia ka paralajmëruar se mundësia e Finlandës dhe Suedisë për t’u bashkuar me NATO-n do të çonte në “militarizimin” e rajonit dhe se Moska do të përgjigjet nëse aleanca do të vendoste armë bërthamore pranë kufijve të saj.

Zëvendësministri i Jashtëm Alexander Grushko tha se Rusia e di se NATO dëshiron të “militarizojë gjithçka që mundet”, njoftoi agjencia e lajmeve Interfax. Ndërsa një tjetër gazetë ruse, RIA, e citoi atë të thoshte se zgjerimi i propozuar i NATO-s do të shkaktonte një “reagim politik” nga Rusia.

“Ai reagim do të bazohej jo në emocione, por në një analizë të plotë të situatës”, tha ai.

Suedia dhe Finlanda pritet të marrin pjesë në një takim joformal të NATO-s sot si të ftuar. Vendimi i tyre nëse do të aplikojnë pritet në ditët e ardhshme.

Gjenerali ukrainas: Lufta mund të përfundojë në fund të vitit

Kreu i inteligjencës ushtarake të Ukrainës ka thënë se lufta me Rusinë do të arrijë një pikë kthese në mesin e Gushtit dhe ka të ngjarë të përfundojë deri në fund të vitit.

Gjeneral Major Kyrylo Budanov ka thënë gjatë një interviste për Sky News se “pika e thyerjes do të jetë në pjesën e dytë të Gushtit dhe se shumica e veprimeve luftarake do të kenë mbaruar në fund të vitit”.

“Si rezultat, ne do të rinovojmë fuqinë ukrainase në të gjitha territoret tona që kemi humbur, përfshirë Donbasin dhe Krimenë”, tha ai.

Sipas tij, humbja e luftës nga ana e Rusisë do të sjellë një grusht shteti kundër Vladimir Putin. Madje ai pretendon s grushti i shtetit është duke u zhvilluar. Ndërkohë BBC thotë se nuk mund t’i verifikojë këto pretendime të zyrtarit të lartë.

Ai gjithashtu pohoi se presidenti Putin është në një “gjendje shumë të keqe psikologjike dhe fizike dhe ai është shumë i sëmurë”. Një pretendim i tillë nuk është vërtetuar deri me tani.

Ukraina: Rusia po tërhiqet nga Kharkiv

Sipas Institutit për Studime të Luftës, Ukraina me shumë mundësi ka fituar betejën për Kharkiv. Sipas të dhënave të këtij instituti Rusia u ndalua së rrethuari qytetin e dytë më të madh të Ukrainës dhe tashmë është dorëzuari së bëri këtë.

Ka qenë një gjeneral ukrainas që ka thënë po ashtu se përpjekjet e armikut janë fokusuar në tërheqjen e njësive nga Kharkiv. Gazetarët e Reutesrs thonë se qyteti ka qenë i qetë për rreth 2 javë. Megjithatë Moska raportohet se ka bombarduar në zonat rreth Kharkiv.

Kharkiv, ndodhet në verilindje, dhe në disa raste është quajtur një qytet fortesë. Këtë emër e ka fituar gjatë kësaj lufte. Që prej nisjes së pushtimit ka qenë një pikë kyçe strategjike nga forcat ruse.

Megjithatë pas më shumë se dy muajsh sipas institutit amerikan, rusët jo vetëm dështuan që ta merrnin qytetin, por janë dorëzuar së përpjekuri. Mendohet se trupat ukrainase kanë shtyrë mbrapsht në kufijtë ndërkombëtarë forcat ruse.

Edhe pse konsiderohet një moment i rëndësishëm në këtë luftë, instituti thotë se tërheqja e forcave ruse nuk është e plotë pasi janë parë edhe rreth kryeqytetit Kiev.

Takimi informal i NATO-s, Xhaçka udhëton drejt Berlinit

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka ka udhëtuar sot për në Berlin ( Gjermani) ku do të marrë pjesë në takimin informal të Ministrave të Jashtëm të NATO-s, që do të mbahet më 15 Maj 2022.

Fokusi kryesor i diskutimit të Ministrave të Punëve të Jashtme të NATO-s, pritet të jetë mbi situatën aktuale si pasojë e agresionit të Rusisë ndaj Ukrainës dhe ndikimet e këtij agresioni mbi sigurinë e vendeve të NATO-s. Ministrat e Jashtëm të NATO-s po ashtu do të diskutojnë dhe mbi mbështetjen e Aleancës dhe të  vendeve aleate për Ukrainën si dhe pritet të trajtojnë me homologët e tyre nga Finlanda dhe Suedia tematikën e  anëtarësimit të  mundshëm të  këtyre dy vendeve në  NATO.

Menjëherë pas Berlinit, Ministrja Xhaçka do të udhëtojë drejt Brukselit për të marrë pjesë në takimin informal të Këshillit të Punëve të Jashtme të Bashkimit Evropian me Ministrat e Jashtëm të vendeve të Ballkanit Perëndimor, me ftesë të Përfaqësuesit të Lartë të BE-së për Politikën e Jashtme dhe të Sigurisë, z. Josep Borrell.

Gjatë qëndrimit të Bruksel Ministrja Xhaçka do të zhvillojë takime dypalëshe me homologun Italian Luigi di Maio si dhe me Komisionerin për Zgjerimin, Oliver Varhelyi.

Ndërkohë, pas Brukselit, kryediplomatja Xhaçka, në datat 18 dhe 19 Maj 2022 do të marrë pjesë në dy takime të rëndësishme të Këshillit të Sigurimit të OKB, presidencën e të cilit për muajin Maj e kanë Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

NATO takohet sot me Suedinë dhe Finlandën

Suedia dhe Finlanda do të marrin pjesë në një takim informal të ministrave të Jashtëm të NATO-s. Takimi do të zhvillohet ditën e sotme në Berlin.

Pavarësisht se nuk janë anëtare të aleancës ushtarake, të dyja vendet pritet që të aplikojnë për anëtarësim si përgjigje për pushtimin e Ukrainës.

Moska ka thënë se do ta shikojë anëtarësimin e këtyre vendeve në aleancë si kërcënim. Kjo do të sillte fundin Suedisë dhe Finlandës me statusin neutral që e morën e atë që prej Luftës së Ftohtë.

Turqia do të marrë po ashtu pjesë në mbledhje, por ka thënë se kundërshton anëtarësimin e mundshëm të Suedisë dhe Finlandës në NATO.

Zelenksy: Rusia përdor urinë si kërcënim

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, thotë se bllokimi i porteve në Detin e Zi nga Rusia është një strategji e Moskës për  të shkaktuar kaos. Duke iu referuar ekspertëve, ai tha se kjo mund të sjellë një krizë botërore ushqimore.

“Zyrtarët rusë janë duke kërcënuar hapur botën se do të ketë uri në dhjetëra shtete”, tha ai.

“Çfarë destabilitetesh politike dhe lëizjesh migratore do të sjellë kjo? Sa do ju duhet të harxhoni për të përballuar pasoja”, ka pyetur më pas Zelensky udhëheqësit perëndimorë./tvklan.al

Ukraina negocion për ushtarët e plagosur në Azovstal, përdor “ndërmjetësues me ndikim”

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky ka folur gjatë natës në lidhje me situatën në Mariupol. Ai ka thënë se po zhvillohen negociata shumë të vështira për të larguar nga fabrika e çelikut Azovstal të plagosurit rëndë në radhët e ushtrisë ukrainase.

“Negociata shumë komplekse po zhvillohen për fazën tjetër të misionit të evakuimeve, largimin e të lënduarve rëndë dhe mjekëve. Po bëjmë gjithçka që të evakuojmë të gjithë të tjerët, çdo njërin prej luftëtarëve tanë”, tha ai.

Ai shtroi se Kievi po përdor “ndërmjetësues me ndikim” në negociata, por nuk dha detaje të mëtejshme.

Marrja e qytetit port të Mariupolit është kyçe për qëllimet e luftës së Rusisë. Për këtë arsye trupat e saj e kanë bombarduar prej muajsh këtë qytet.

Ushtarët ukrainas janë strehuar në disa bunkerë në fabrikën e çelikut Azovstal. Kjo pikë është qëndresa e tyre e fundit.

REDAKSIA TVKLAN.AL

Të ngjashme