Dita më e nxehtë në 20 vitet e fundit


Dita më e nxehtë në 20 vitet e fundit

18:40 08/08/2020

E premtja ka qenë dita më e nxehtë në 20 vitet e fundit në Britaninë e Madhe. Termometri shënoi 36.4 gradë Celsius dhe mijëra qytetarë zgjodhën plazhet për të kaluar disa orë relaksi. Policia vendase paralajmëroi qytetarët për të qëndruar larg grumbullimeve masive, megjithatë, nga numri i lartë i tyre ishte e pamundur për të respektuar protokollin e Covid-19. Kjo shihet si kambanë alarmi nga autoriteti shëndetësor britanik, që i trembet një vale të madhe infeksioni.

Ata që nuk kishin mundësi për të shkuar në bregdet, shfrytëzuan shatërvanët e qytetit. Fluksi drejt bregdetit solli kaos dhe trafik në rrugët e qyteteve britanike. Radhët më të gjata u shënuan në rrugën që të dërgon në Bournemouth, qytet në jug të Anglisë. Për këtë drejtuesit vendos kërkuan të shmanget lëvizja në orët e para të mëngjesit dhe gjatë mbrëmjes.

Sinoptikanët parashikojnë ditë të nxehta dhe në orët në vijim, me temperaturat që do të variojnë nga 30 deri në 34 gradë.

Klan Plus
Të ngjashme