Doni të forconi imunitetin tuaj me lëndë ushqyese? Zbuloni rëndësinë e tyre


Doni të forconi imunitetin tuaj me lëndë ushqyese? Zbuloni rëndësinë e tyre

19:14 08/07/2021

Një ndryshim në dietën, mënyra e jetesës, shtesat ushqimore dhe praktikat e përditshme mund të na ndihmojë të kapërcejmë shumicën e sëmundjeve. Sipas studimeve, ushqimi dhe suplementet që hamë ndikojnë drejtpërdrejt në shëndetin dhe mirëqenien tonë, dhe kjo çoi në shfaqjen e lëndëve ushqimore.

Nutraceutikët rrjedhin duke kombinuar dy terma, ‘lëndë ushqyese’ dhe ‘farmaceutike’ dhe janë produkte që nxirren nga burimet e ushqimit për shkak të përfitimeve shtesë që ato ofrojnë për shëndetin tonë. Ato ndihmojnë në nivelet e imunitetit tonë dhe inkurajojnë trupin tonë për të luftuar sëmundjet. Ideja thelbësore prapa lëndëve ushqimore është ‘lëreni ushqimin të jetë ilaçi juaj.’

Rëndësia e mikroelementeve, mineraleve dhe vitaminave

Nutraceutikët mund të klasifikohen bazuar në ushqimin nga i cili rrjedh. Të gjithë duhet të jenë të vetëdijshëm për mikroelementet e ndryshëm, mineralet dhe vitaminat që trupi i tyre ka nevojë ndërsa plaken. Gjithashtu njerëzit marrin suplemente dhe ilaçe për të menaxhuar simptomat e tyre. Ndërsa baza është e njëjtë për burrat dhe gratë, gratë duhet t’i kushtojnë vëmendje më të madhe nevojave të tyre dietike dhe shtojcave ndërsa kalojnë faza të ndryshme në jetën e tyre.

Ushqyesit dhe shtesat janë më të rëndësishme për gratë

Që nga adoleshenca e saj, kur po kalon nga fëmijëria në moshën e rritur, një grua duhet t’i kushtojë vëmendje dietës së saj. Ushqyesit dhe shtesat e duhura sigurojnë dhe inkurajojnë rritjen e mirë fizike dhe pjekurinë e sistemit të saj riprodhues. Gjatë kësaj faze në jetën e një gruaje, dieta e saj duhet të përmbajë multivitamina (A, B, C, D, E), minerale (zink, kalcium, fosfor), yndyrna dhe proteina të shëndetshme. Mos marrja e tyre në përmasat e duhura mund të shkaktojë një vonesë në pjekurinë e saj fizike dhe seksuale.

Nutraceutikët ndihmojnë në dhimbjet menstruale dhe dhimbjet e përgjigjithshme

Ushqyesit ushqimorë jenë shumë efektive dhe të dobishme për gratë që vuajnë nga dhimbje menstruale dhe dhimbje të tjera. Ndërsa gratë plaken, çekuilibri në hormone dhe / ose rritja e miomave mund të rrisë nivelin e shqetësimit që përjetojnë gjatë ciklit të tyre të menstruacioneve. Prandaj, përfshirja e lëndëve ushqyese në dietën e tyre mund të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjes dhe shqetësimit. Përveç kësaj, këto kanë veti anti-inflamatore dhe relaksuese të muskujve të lëmuar. Kjo i bën ata një mundësi të shkëlqyeshme natyrore për të kuruar çrregullimet menstruale.

Ju ndihmon me sëmundjet e stilit të jetës

Për shkak të ndryshimit në zakonet dietike dhe një mënyrë jetese të ulur, të rinjtë këto ditë ankohen për indeks të ulët të masës trupore, kocka të brishtë, infeksione të traktit urinar dhe madje edhe infertilitet. Sidoqoftë, duke përfshirë lëndë ushqyese specifike kanë treguar shenja të përmirësimit drastik dhe në disa raste, edhe 100 për qind të rimëkëmbjes nga këto probleme.

Është gjithashtu e mirë për gratë shtatzëna

Në stilin e jetës së sotme, shtesat para lindjes dhe pas lindjes janë bërë një normë për nënat në pritje. Ndërsa nuk rekomandohet të ndaloni këto shtesa, duke përfshirë ushqime të caktuara të pasura me ushqime në dietat e tyre ku nënat në pritje mund të kapërcejnë shumë vështirësi dhe probleme që mund të përballen gjatë shtatzënësisë. Xhenxhefili, në veçanti, ndihmon nënat që presin të merren me të përzier dhe të vjella që ata përjetojnë gjatë muajve të tyre të shtatzënisë. Përveç kësaj, nënat që ushqehen shpesh këshillohen të përfshijnë fenugreek dhe gjemba të qumështit në dietat e tyre për të rritur nivelet e tyre të prodhimit të qumështit.

Përfitimet dhe efektet anësore

Ndërsa përfitimet e njohura të lëndëve ushqyese janë të shumta dhe po rriten akoma më shumë, nuk ka pasur efekte anësore ose përkeqësime të shëndetit të shkaktuara nga përfshirja e ushqimit të pasur me lëndë ushqyese në dietën tuaj. Siç thonë ata, ju jeni ajo që hani, dhe nëse ushqeheni shëndetshëm dhe një dietë të ekuilibruar mirë, jetoni një jetë të shëndetshme dhe të ekuilibruar. /tvklan.alTë ngjashme