“Duan ta lidhin me zinxhirë”, Rama: Basha nuk ka këllqe, çfarë fshihet pas marrëveshjes PD-LSI“Duan ta lidhin me zinxhirë”, Rama: Basha nuk ka këllqe, çfarë fshihet pas marrëveshjes PD-LSI

13:32 02/03/2021

Kryeministri Edi Rama ka hedhur akuza të forta ndaj drejtuesit të opozitës, Lulzim Basha, pas marrëveshjes që ai bëri ditën e djeshme me LSI-në për koalicion.

Kryetari i mazhorancës komentoi fillimisht deklaratën e Presidentit Ilir Meta ditën e djeshme, i cili tha se do të dorëhiqet nëse Rama fiton 71 mandate dhe do të drejtojë opozitën. Për kreun e qeverisë, në zgjedhjet e 25 Prillit, shqiptarët zgjedhin mes drejtësisë dhe Ilir Metës.

“Në një farë mënyre Ilir Meta duhet falenderuar sepse ka sqaruar plotësisht ekuacionin e referendumit, i cili ishte një ekuacion i paplotë me vetëm njërën anë që në 25 Prill referendumi popullor do të shpërbëjë reformën në Drejtësi. Tani Ilir Meta i fton shqiptarë në një referendum ku duhet të zgjedhin, me drejtësinë apo me Ilir Metën. Me Reformën në Drejtësi deri në fund apo me Ilir Metën? Zgjedhje më të qartë, më të drejtpërdrejtë shqiptarët nuk mund të kenë më 25 Prill dhe për këtë Ilir Meta duhet falenderuar.”

Rama shtoi se Ilir Meta dhe Sali Berisha fshihet pas marrëveshjes që u firmos ditën e djeshme mes LSI-së dhe PD-së. Kreu i qeverisë tha se ish-kryeministri Berisha dhe Presidenti aktual duan të “lidhin me zinxhirë” kryetarin e PD-së, Lulzim Basha, i cili sipas Ramës nuk ka “këllqe” dhe është vetëm “menaxher” i selisë blu.

Sa i përket marrjen e drejtimit të opozitës, kjo besoj është e qartë për ata që shikojnë përtej asaj që duket, mjafton të shikojmë firmosjen e marrëveshjes së djeshme për të kuptuar planin. Plani është i qartë? Pse u firmos marrëveshja dje? Pse? Pse u firmos një marrëveshje nga dy palë që garojnë veç e veç. Për çfarë? Është shumë e thjeshtë, është pjesë e planit për të lidhur Lulin me zinxhirin e Monikës për llogari të Saliut dhe të Ilirit dhe pastaj ose për të marrë pushtetin dhe për të shpërbërë Reformën në Drejtësi ose për të marrë kokën e Lulit. Ka më thjeshtë se kaq? Dhe është shumë e qartë pse e duan Lulin të lidhur para zgjedhjeve. Këtu problemi nuk është Ilir Meta në pjesën e dytë. Këtu problemi është Lulzim Basha që nuk ka këllqe, s’ka karakterin e një lideri që të mos fshihet as kur i tregojnë çfarë do ti bëjnë të nesërmen, dhe as kur aleati i tij i madh thotë unë amerikanët i kap për veshësh. Është e qartë, por nuk mund t’ia kërkojmë sepse nuk është lideri, është thjeshtë menaxheri i një shoqërie aksionere me dy ortakë, me Ilir Metën dhe Sali Berishën dhe një notere dhe përmbaruese, Monikën. Besoj jam i qartë”.

Listat e kandidatëve, Rama: Nuk kam pasur ultimatume nga Brukseli

Kryeministri Edi Rama u shpreh se në takimin që ka pasur ditën e djeshme me zyrtarët e lartë të BE-së nuk ka pasur asnjë ultimatum në lidhje me vendosjen e listave për kandidatë për zgjedhjet e 25 Prillit. Kreu i qeverisë tha se u ndje i turpëruar nga komentet e një gazetareje shqiptare në lidhje me këtë çështje.

“Tani vetëm fakte nuk janë opinione dhe koncepti i fakteve alternative për të njëjtat fakte është një koncept që ka hyrë së fundmi në shoqërinë njerëzore si rezultat i lajmeve të rremeve dhe i propagandimit përmes lajmeve të rreme. Në Bruksel nuk kam dëgjuar asnjë ultimatum, por vlerësime pozitive për Shqipërinë siç i dëgjuan të gjithë ata që nuk jetojnë në botën paralele të fakteve alternative. Në referencën që ti bëre ka një gabim në objekt sepse faktikisht është një referencë e shkruar e stërdiskutuar në mënyrë të gjatë. Më vjen mirë që koha tregoi që unë kisha të drejtë për Reformën Zgjedhore dhe që Reforma Zgjedhore ka marrë vlerësim maksimal bazuar edhe në opinionin e Komisionit të Venecias që ishte krejt i kundërt i botës paralele të fakteve alternative. Nëse ka pasur në Bruksel diçka që ka kërcitur njësoj siç kërcet një derë e vjetër në sfond kur luhet një koncert ka qenë ndërhyrja e koleges suaj, një ndërhyrje e pavend dhe absolutisht e padobishme për të mos thënë turpëruese për kategorinë e gazetarëve për të gjithë ju dhe për të gjithë ne faktikisht bazuar në fakte alternative të botës paralele dhe një kontrast turpërues për mua që ishte aty në dallim me kolegen tuaj që ishte nga Maqedoninë e Veriut që nuk i ra vendit të vet me baltë të prodhuar nga fabrikat e fakteve të botës alternative.”

Po ashtu ai tha se nuk ka pasur asnjë ultimatum në lidhje me Portin e Durrësit. Rama u shpreh se në mbledhjen e Këshillit të Stabilizim Asociimit nuk është diskutuar kjo temë.

“Po kaq e pavërtetë sa mungesa e një ultimatumi është ajo që dëgjova tani për Portin e Durrësit. As është bërë as diskutuar, as është dëgjuar, as është prekur, asnjë fjalë lidhur me këtë temë. Është vërtetë për të ardhur keq. Ai investim është për ekonominë e të gjithëve, edhe për të ardhurat tuaja personale sepse është një investim që do të ndikojë ndjeshëm në ekonominë shqiptare dhe rritjen e ekonomisë shqiptare të këtij vendi. E kam dëgjuar këngën e Malit të Zi, Maqedonisë dhe Serbisë që ka investime të huaja, ka investime të huaja kemi paguar ndër vite traditën skandaloze të trashëguar dhe kur jemi gati të bëjmë investime të përmasave të mëdha dhe që kanë po atë efekt që kanë pasur në Malin e Zi sepse kanë rrogat e mëdha se kanë rritur investime, këtu prodhohet baltë dhe shpifet paturpësisht për diçka që është drejtpërdrejt e lidhur me interesin personal tuajin”. 

Rama flet për dosjen 184: Mos bëni prokurorin dhe gjykatësin

Kryeministri Edi Rama është ndalur të flasë edhe njëherë për rastet e shtiblerjes së votave në Dibër dhe tha se gazetarët nuk mund të bëjnë prokurorin dhe gjykatësin. Sipas tij, nuk ka mundësi që të përmbyset rezultati i procesit elektoral duke blerë vota.

Kreu i qeverisë ironizoi dhe akuzoi LSI-në duke thënë se “As fabrika e parave të LSI-së nuk arrin të përmbysë rezultatin kombëtar”. Rama u shpreh se testi për besueshmërinë në sytë e popullit jepet më 25 Prill.

“Është e pabesueshme që ju të bëni këtu prokurorin dhe gjykatësin suprem. Ju keni emra dhe ju jeni keni pretendimin që nuk janë hetuar. Ku e dini ju që nuk janë hetuar për shembull? Nga e dini ju? Ku e dini ju që emrat që ju përmendni janë të përfshirë në diçka që është kriminale? Si e dini ju? Nga muhabetet e telefonave? Si mund të bëhet kjo lloj prokurorie dhe gjykate në media me kufje në vesh. Është habi e madhe. Është prokuroria ajo që bën hetimin dhe është prokuroria e shtetit, jo ajo e news-eve, ajo që vendos se për kë ngre akuzë dhe për kë jo. Nuk jeni ju. Ju kam thënë gjithmonë një gjë. Bëni sondazhe, mos komentoni sondazhet e të tjerëve. Nuk ka shans të përmbyset rezultati i një procesi elektoral kombëtar duke blerë. Nuk ka shans. As fabrika e parave të LSI-së nuk arrin të përmbysë rezultatin kombëtar, që është një fabrikë që ka punuar me eficencë të plotë në raste të caktuara. Sa i përket besueshmërisë sime, natyrisht që nuk mund të jem i besueshëm për burime të infektuara informimi. Sa i besueshëm apo i pabesueshëm jam unë, apo jemi të gjithë ne, fatmirësisht e vendos populli shqiptar. Populli shqiptar në datë 25 do të na japë testin e besueshmërisë në dorë për të gjithë. Nuk pres të bëhem i besueshëm për pronarët e disa prej jush”. /tvklan.alTë ngjashme