E akuzuan për vjedhje, i riu: Nuk pushonin goditjet, jam larë në gjak

E akuzuan për vjedhje, i riu: Nuk pushonin goditjet, jam larë në gjak

19:50 22/03/2020

Seanca e “Shihemi në gjyq”, në TV Klan ditën e sotme ndryshe nga herët e tjera u zhvillua pa pjesëmarrjen e publikut dhe të Ardit Gjebrea në studio. Kjo për të respektuar masat dhe rregullat e vendosura në vendin tonë, si pasojë e përhapjes së koronavirusit.

Përballë njëri-tjetrit në një largësi 12 metër, ishin vëlla e motër. Vullneti tregoi në studio se kur ishte vetëm 20 vjeç, në vitin 1992 ai u arrestua nga policia për vjedhjen e një shume të konsiderueshme tek shtëpia e fqinjit të tij.

Ai në studio pretendon se ndaj tij është ushtruar një dhunë e madhe nga ana e policisë. Më tej, Vullneti shton se ishte i pafajshëm dhe akuza që u bë ishte e padrejtë.

Vullneti: Unë sot jam këtu për një problem prej 26 vitesh ose 29 vitesh, që në ’92.

Eni Çobani: Është pak i hershëm si problem në fakt!

Vullneti: Në datën 13/11/1992 jam kthyer nga Greqia, në datën 14 në mëngjes kam marrë dy prindërit dhe një motër dhe kemi shkuar tek toka dhe kemi mbjellë grurë. Edhe në darkë jemi kthyer në shtëpi. Në datën 15 në mëngjes kemi shkuar prapë tek toka dhe mbuluam atë farën e grurit që kishte lënë traktori pa mbuluar, rreth orës 12 ulemi të hamë bukë me prindërit dhe motrën kur një zonjë nga përjashta thërret: O Vullnet! Mua ai zë nuk më pëlqeu sepse unë kisha babain të parin e shtëpisë. Dal jashtë në atë moment shoh dy policë. Thotë ti je Vullneti? Po i thashë. Tha kemi një sqarim të vogël. Në atë moment më vunë prangat dy policë. Poshtë ballkonit ishin dhe policë të tjerë, pastaj edhe 8 policë të tjerë erdhën, 15 policë kishin lajmëruar.

Eni Çobani: Ti ishe në ç’moshë?

Vullneti: Unë isha 20 vjeç! Thashë çfarë ka bërë vaki, se s’po marr vesh. Hajde tha se ta gjejmë ne vendin. Më morën dhe më futën në fugon. Në qendër të fshatit më kanë mbajtur rreth 1 orë aty dhe pastaj vjen një tjetër person dhe thotë: Ju keni vjedhur familjen e Hekuranit prej një shume dhramish.

Eni Çobani: Pra ju akuzoheshit për një vjedhje, të një komshiut tuaj në shumën 1 milion e 850 mijë lekë të vjetra. Pra në vitin ’92, që nuk ka qenë një shumë e vogël.

Vullneti: Ishte shumë e madhe! Unë kam qenë në emigracion i pari nga fshati, që në ’91 dhe kam qenë i pari që kam sjellë lekë në atë kohë.

Eni Çobani: Pra ju nuk mund të ishit personi që e vodhi këtë shumë?

Vullneti: Jo, se unë kisha 2 ditë që isha kthyer, më datën 13 isha kthyer, në datën 15 më arrestuan në orën 12. Më mori në furgon më çoi në Luz të vogël. Aty më fusnin në një dhomë. Në momentin që dola nga makina nuk pushuan goditjet nga policia, qoftë me shkop gome, me shkelma me grushta me maska. Rreth 20 min, gjysmë ore, jam larë në gjak. Tha ke vjedhur shtëpinë e Hekuranit, më trego si e ke vjedh, i thashë nuk di gjë.

Eni Çobani: Hekuran Sinameta?

Vullneti: Unë me atë familje, kemi qenë, jemi akoma dhe tani që po flasim, shkojmë shumë mirë.

Eni Çobani: Mbiemri meqë është i njëjtë, keni lidhje gjaku me zotin Hekuran?

Vullnet: E kemi fqinj, jo lidhje gjaku. Me fëmijët e tij kemi shkuar mirë, si vëllezërit e mi, edhe ne./tvklan.al
Grupi
LAJMET
Të ngjashme


Grupi