#EDielaShqiptare nga #ArditGjebrea prej vitit 2008 në #TvKlan, programi më popullor në të gjitha familjet shqiptare çdo të dielë. Një program i cili përfshin një fashë orari maratonë, prej 6 orësh transmetim. #Alma#Xhevdet#Fatos#bashkeshort#kunat#konflikt#prone#shtepi#enicobani#seancendermjetesimi

“Jam i shokuar, u hap një plagë e vjetër”, Xhevdeti përballet me kunatën: Erdhi dita!

Përplasja e javës së shkuar në “Shihemi në Gjyq” midis çiftit Alma-Fatos ku përveç problemeve mes tyre dhe dhunës, u përmendën edhe familjarët e tij, ka sjellë një reagim. Kunati i Almës, Xhevdeti, i cili u përmend në seancën e kaluar të së “Dielës Shqiptare” në Tv Klan, ka ardhur posaçërisht nga Italia për t’u përballur me të për të gjitha akuzat që ajo ka ngritur kundrejt tij.

Tani porsa kam ardhur nga Italia dhe jam shumë i shokuar për fjalët që janë bërë karshi familjes time, fjalët karshi meje, që unë nuk lejoj askënd të flasë për familjen time. Të tjerat nuk më interesojnë se janë letrat që flasin.”

Pas insertit, Xhevdeti thotë se fjalët e Almës kanë hapur plagë në familjen e tij.


Ardit Gjebrea: Na keni ndjekur me shumë shqetësim javën e kaluar, po?

Xhevdet: Me shumë probleme, përveç shqetësimeve të mëdha në familje për arsye se u hap një plagë e vjetër që ishte në drejtim të mbylljes dhe më krijoi shumë probleme kjo gjë. Jam këtu për të zgjedhur të vërtetën, ku janë, kush jam unë.

Ardit Gjebrea: E qartë, ju thatë që keni edhe dokumentet që mund të vërtetoni gjithçka.

Xhevdet: Posi.

Ndërkohë, Alma ka mësuar se Xhevdeti do ta presë në studio dhe duket e lumtur që do përballet me të.

“Sa mirë që erdhi kjo ditë që të përballem me atë njeri mashtrues që 30 vjet s’më ka lënë gjë pa marrë. Herën e parë s’thashë gjë fare, erdhi dita që të përballem për çdo gjë që ai ka bërë për familjen time. Ka mashtruar dhe ka ngrënë gjakun e fëmijëve të mi”, u shpreh Alma.

“Më është dashur të fshij komente”, Eni Çobani: Askush nuk ka të drejtë të gjykojë jetën e dikujt!

Ngritja e problematikave të ndryshme në”Shihemi në Gjyq” ka ngjallur shpeshherë reagime të forta në rrjetet sociale, disa prej të cilave jo gjithnjë pozitive. Në fjalën e saj hapëse, veç urimit për muajin e Ramazanit, ndërmjetësja e rubrikës të së “Dielës Shqiptare” në Tv Klan, Eni Çobani u ndal edhe në këtë pikë.

Çobani u shpreh se i është dashur të fshijë komente në rrjetet e saj sociale dhe tërhoqi vëmendjen për të bërë kujdes me frazat që përdoren kundrejt të pranishmëve në seancat e ndërmjetësimit.


Eni Çobani: Ka qenë një javë që mua më ka marrë  kohën më të madhe në rrjetet sociale. Më është dashur kthej përgjigje, më është dashur, pse jo, dhe të fshij komente. Për këtë iu drejtohem gjithsecilit nga ju, të bëjmë kujdes kur flasim kundrejt njerëzve apo protagonistëve të seancave të ndërmjetësimit. Këta që vijnë deri këtu janë për t’u falenderuar, jo për t’u gjykuar. Asnjëri nga ne nuk ka në ndorë të drejtën për të folur dhe gjykuar mbi jetën e shqiptarëve. Gjithsecili nga këta e dinë vetë hallin dhe problematikën në familjen e tyre por ata marrin përsipër, me kurajë dhe besim, vijnë përpara jush për të thënë të vërtetat e shpirtit të tyre dhe jo për t’i gjykuar ju. Asnjëri nga ju nuk do ketë më të drejtë të gjykojë jetën e asnjërit.

“Kunata më futi shoqen e zemrës në mes të familjes”, Xhevdeti pranon lidhjen jashtëmartesore

Deklaratat se ai ka qenë personi që ka marrë shtëpitë në Itali të Almës dhe Fatosit, nuk janë pjesa që e shqetësojnë Xhevdetin. Arsyeja që e ka sjellë në “Shihemi në Gjyq” përballë vëllait dhe kunatës janë fjalët e kësaj të fundit në lidhje me një raport jashtëmartesor.

Xhevdeti pranon publikisht në rubrikën e së “Dielës Shqiptare” në Tv Klan se raporti ka ekzistuar, por ka qenë vetë Alma që e ka nxitur.


Xhevdet: Unë para disa vitesh, kur jetoja në Itali me gjithë vëllain tim që punonim bashkë…

Eni Çobani: Me zotin Fatos apo jo?

Xhevdet: Po, punonim dhe në darkë mblidheshim te shtëpia e tij. Ndërkohë zonja Alma, kunata ime që vetëm zonjë nuk mund t’i thuash por megjithatë nuk ka problem, mblidheshim në darkë te shtëpia e saj dhe më binte shoqen e vet që e kishte shoqen e ngushtë, të zemrës dhe ma futi në mes të familjes. Gjithashtu gabimi im qe që…

Eni Çobani: Po si ta fuste se ti ke qenë madhor?

Xhevdet: Gabova!

Alma: Nuk gaboi moj zonja Eni , ai është gënjeshtar, ai është hajdut moj! Fuste sherrin në familjen! E gjeti gruaja me dashnoren dhe tha është dashnorja e burrit tënd! Ai është rrugaç!

Eni Çobani: Ai po sqaron diçka!

Alma: Po jo moj zonja Eni se s’ka sqarime këtu! Ç’janë këto llafe që bën? Po kur i binte dashnoret te shtëpia ja ku janë fëmijët këtu?

Xhevdet: Fillova një lidhje me këtë vajzën…

Eni Çobani: Që është shoqja e Almës, po.

Alma: S’kam shoqe! Unë nuk bëj shoqe prostituta zonja Eni!

Alma nuk përmban veten, Gjebrea e qorton: “Zonjë e madhe” me këtë fjalor nuk ekziston!

Gjuha e përdorur mes dy kunetërve, Xhevdetit dhe Almës  në “Shihemi në Gjyq” që në minutat e para të rubrikës ka qenë tepër e ashpër. Kryesisht Alma i është drejtuar kunatit të saj me ofendime të njëpasnjëshme dhe shpërthime të forta zemërimi. Pavarësisht kësaj, Alma vazhdon ta quajë veten “zonjë e madhe”.

Situata e nxehtë nxit moderatorin e programit “E Diela Shqiptare” në Tv Klan, Ardit Gjebrean që të ndërhyjë dhe të kërkojë nga palët, por sidomos nga Alma që të tregohen të kujdesshëm me gjuhën. Ndër të tjera, Gjebrea i shpjegon se deklaratat e tyre në studio nxisin edhe reagimet jashtë saj.


Xhevdet: Për  zonjën Alma nuk është nevoja, e kam kunatë…

Alma: Zonja Alma është zonjë e madhe! Kam ndenjur në një familje të degjeneruar si familja jote! Maskara njeri!

Eni Çobani: Ka ardhur nga Italia, të lutem! Ke ardhur nga Italia moj zonjë, të lutem, brenda natës!

Alma: Të përballem me këtë surrat qeni, me këtë mashtruesin!

Ardit Gjebrea: Më falni pak, në qoftë se i thua vetes…

Alma: Po më ofendon zoti Ardit!

Ardit Gjebrea: Një minutë pak! Në qoftë se i thua vetes “zonjë e madhe”, “zonjë e madhe” me këtë fjalor nuk ekziston! Në qoftë se je zonjë e madhe, me këtë fjalor nuk je! Mund të jesh thjesht një zonjë dhe pastaj epitetet i vënë të gjithë ata…

Alma: Zoti Ardit, po më ofendon!

Ardit Gjebrea: Të lutem, a mund të më dëgjosh? Atëherë, ju jeni një zonjë, pastaj në bazë të fjalorit tuaj epitetet ua vënë të gjithë telespektatorët dhe pastaj ju vjen keq kur ju shajnë në rrjetet sociale dhe pastaj ju vjen keq kur ju fyejnë dhe ju ofendojnë, ndërkohë që ata nisen nga çfarë bëni ju në këtë studio. Në qoftë se ju do ofendoni, pritini ofendimet. Në qoftë se ju do silleni si zonjë edhe reagimi i rrjeteve sociale, do të jetë si zonjë. Sigurisht ka edhe nga ata që gabojnë, por nuk janë në masë. Prandaj sa më shumë të jepni doza fyerjeje dhe ofendimi, aq më shumë do prisni çfarë do të reagohet ndaj jush dhe sigurisht që fëmijët tuaj mërziten kur lexojnë fjalë për prindërit e tyre. Ama, janë perfektë prindërit? Jo. Gabojnë? Sigurisht. Situata jua sjellin që ju të nxeheni? Po. Detyra jonë është që të përmbahemi, prandaj me argumenta dhe me qetësi ju kundërshtoni çfarë thotë zoti Xhevdet, por ju lutem, pa e fyer. A ka mundësi që të japim argumenta dhe me fisnikëri? Kjo do të ishte ëndrra ime në “Shihemi në Gjyq”.

Kaosi pushton seancën, Alma humb kontrollin dhe godet kunatin me shuplakë!

Ofendimet, fyerjet dhe sharjet mes Almës dhe Xhevdetit, kunetërve që po debatojnë me tone të nxehura në “Shihemi në Gjyq” kanë arritur kulmin. Pas çështjes së moralit të Xhevdetit që Alma ngriti gjatë pjesës së parë të rubrikës së “E Diela Shqiptare” në Tv Klan, pjesa vijuese janë pronat në Itali.

Për shkak të gjakrave të nxehur, ndërhyrjeve të shpeshta në fjalitë e njëri-tjetrit, sqarimet e tyre janë të cunguara dhe të paqarta. Në këtë pikë mund të kuptohet vetëm se Xhevdeti ka marrë 35 mijë euro nga Fatosi për të blerë një tokë. Ajo e akuzon kunatin për vjedhje parash.


Alma: E mori në emër të gruas së vet pa pyetur fare! Bleu tokë 35 mijë euro kambiale në bankën e burrit tim që e vodhi zonja Eni. I tha burri im a mund ta blesh në emër të Almës? Unë në emër të Almës? Çfarë të keqe kishte zotëria? Më shiko në sy!!

Xhevdet: Të gjitha të këqijat i kam parë nga ti!

Alma: Ti ke ardhur në familjen time!

Xhevdet: I ke çarë kokën tim ati!

Alma shkon drejt Xhevdetit, e nxehur, e shpërfytyruar duke vijuar me ofendimet e saj. Ajo arrin e tërbuar në bankën e tij dhe në studio dëgjohet kërcitja e një shuplake.

Alma: Hajdut! Se më ke vjedhur! Më ka vjedhur shtëpinë! Unë nuk gnjej!

Xhevdet: Ajo grua që është qelbësirë…

Alma: E shikon si më ofendon?

Xhevdet: Ajo të ishte grua e mirë nuk linte burrin në burg!

Alma: E more vesh? Të mbajta në shtëpi! Të laja fëmijët!

Xhevdet: Donte të më ndante me gruan!

Alma: E shikon si ma ktheu dorën? Për Zotin që është lart gënjen! Më ka fyer moj zonja Eni!

Eni Çobani: Të lutem! Ky burri ka ardhur në besimin tim! Kaq po të them! Ky burri këtu ka ardhur në besimin tim!

“Turp të kesh! Langaraq!”/Gjendja e rënduar e Almës mbyll seancën me lot e ofendime

Fundi i seancës së “Shihemi në Gjyq” nuk  arrin dot  të mbyllet me një gjuhë të vërtetë pajtimi mes palëve. Xhevdeti bie dakord që t’ia japë vëllait dhe kunatës, Almës, me të cilën debatoi në seancë shtëpinë në Itali për të cilën lufta vijon prej

dy puntatash tashmë. Por në mbyllje të rubrikës së programit “E Diela Shqiptare” në Tv Klan, Xhevdeti thotë se çifti ka vjedhur paratë që ai dërgonte për kujdesin ndaj prindërve të tij.


Xhevdet: Unë për ato prindërit një gjë më vjen keq: që kisha mundësi për të bërë më shumë por nuk bëra se unë i jepja lekë prindërve të mi për t’u ushqyer, zonja dhe zotëria i merrte për të ushqyer prindërit, tokën e kanë, të më kthejnë lekët që kam investuar…

Eni Çobani: Pra ju e mbani amanetin e babait?

Ardit Gjebrea: Është e vërtetë që ju ka sjellë para?

Alma: Djali im e bëri dy herë operacion gjyshin e vet, u bë vjehrri im operacion, e bëri djali im. U bë qivuri i vjehrrit dhe vjehrrës time, djali im pagoi 6400 euro! T’i bie me fakte! Po pse më bën hajdute?

Ardit Gjebrea: Ai ka dhënë kontribute apo s’ka dhënë?

Alma: Po ndoshta ka dhënë e unë nuk di gjë! Po flas për kontributin tim! Unë kam vjedhur thotë!

Fjalët e Xhevdetit e bëjnë Almën të tejkalojë sërish në reagime të ashpra, duke qarë e bërtitur përpara tavolinës së Eni Çobanit.

Alma: Dua drejtësinë tënde! Nuk duroj dot më! Vjen kunati këtu që e kam larë dhe e kam shpëlarë! Nuk duroj dot më! Edhe sot thotë do të të jap pasurinë? Pse s’ia dha më përpara? Dua djersën e fëmijëve të mi!

Gjebrea njofton mbylljen e seancës dhe vijimin e saj në privatësi nga Eni Çobani. Ndërkohë kjo e fundit është duke u përpjekur të qetësojë Almën që ka humbur kontrollin sërish dhe vijon të ofendojë kunatin e saj.

Alma: Turp të ketë! Po nuk e duroj dot më! Vjedh nënën! Kush ia lante nënës çorapet moj zonja Eni?  Vjehrra ime jetoi në shtëpinë time! E mbajta unë! Turp të kesh! Langaraq!

/tvklan.al