E mbijetuara në Bucha rrëqeth me rrëfimin e vrasjes së bashkëshortit nga forcat ruse: Ishin çnjerëzorë

E mbijetuara në Bucha rrëqeth me rrëfimin e vrasjes së bashkëshortit nga forcat ruse: Ishin çnjerëzorë

21:51 05/04/2022

Sa më shumë që flitet me njerëzit në Bucha, aq më shumë mësohet për terrorin që kanë përjetuar njerëzit në këtë qytet.

Irina Abramova tregoi për BBC vendin në rrugën jashtë shtëpisë së saj ku burrit të saj, 40-vjeçarit Oleg Abramov, iu kërkua të gjunjëzohej dhe më pas u qëllua në kokë nga ushtarët rusë rreth 1 muaj më parë.

Irina tha se ajo u bërtiti trupave ruse dhe më pas u kërkoi atyre që ta qëllonin edhe atë.

“Sytë e tyre ishin si akulli,” tha ajo, duke i rrjedhur lot në fytyrë. “Burri im nuk ishte ushtar. Ne u thamë se jemi civilë. Por ata ishin çnjerëzor.”

Ajo tregoi unazën e martesës që kishte dhuruar i shoqi, të cilën tani e mban në një zinxhir në qafë./tvklan.al

Të ngjashme