Titujt kryesorë 30 Korrik 2009, ora 19 30

BE, Austria vendos veton: Islanda bashkë me Shqipërinë

Austria vendos veton për çeljen e negociatave për anëtarësimin e Islandës ne BE, duke vënë si kusht se kërkesa e këtij vendi të shqyrtohet bashkë me atë të Shqipërisë e Kroacisë. 

Gjuha Shqipe kushtëzon anëtarësimin e Maqedonisë në BE

Gjuha Shqipe kushtëzon nisjen e negociatave të  Maqedonisë për anëtarësimin në BE. Brukseli ka vendosur si kusht miratimin e 15 ligjeve, por partitë shqiptare thonë se do të votojnë ato vetëm me zyrtarizimin e shqipes në të gjitha nivelet.

Tjetër tragjedi në rrugë, humbin jetën 3 të rinj në Shkodër

Nuk kanë të ndalur fatkeqësitë në rrugët e shqipërisë. Një aksident i ndodhur rreth orës 1 pas mesnate në Shkodër u mori jetën 3 të rinjëve. Makina e tyre doli nga rruga dhe përfundoj në një kanal me ujë. 5 orë më vonë janë gjetur nga kalimtarët.

Kundërshtarët e Ramës: Rikandidimi i tij, disfatë për PS

Kundërshtarët e Edi Ramës në PS, e shohin rikandidimin e tij për postin e kryetarit si një tjetër disfatë të kësaj partie dhe të të gjithë të majtës në zgjedhjet e ardhshme parlamentare.

ETA godet sërisht, përgjaket ishulli i Majorkës

Një sulm me bombë pranë një rajoni policie ka përgjakur ishullin e Majorkës, në Spanjë. Nga shpërthimi kanë vdekur dy persona dhe janë plagosur 7 të tjerë. Autoritetet kanë fajësuar për sulmin, organizatën separatiste baske ETA.  

Edicioni i lajmeve Tv Klan  – 30 Korrik 2009, ora 19 30 – Spiker: Sonila Meço