Eksperti kriminalist: Përse atentati ndaj Malkos nuk është vrasje me pagesëEksperti kriminalist: Përse atentati ndaj Malkos nuk është vrasje me pagesë

22:54 25/09/2019

Eksperti kriminalist Ervis Koxhaj, duke analizuar atentatin mafioz të ish-policit Santjago Malko, thotë se nuk beson që të jetë vrasje me pagesë, kjo për shkak të rrethanave të ngjarjes.

I ftuar në emisionin “Opinion” në Tv Klan, eksperti Koxhaj renditi edhe arsyet përse mendon kështu.

“Jemi përpara një vrasje në rrethana cilësuese për shkak të rrethanave të vecanta që e karakterizojnë vrasjen. Kam përshtypjen se jemi përpara një vrasje me paramendim.

Në Kodin Penal ekzistojnë katër vrasje me paramendim; e thjeshtë, për ineteres ose pagesë, për hakmarrje dhe për gjakmarrje. Nga numri i atentatorëve, nga mënyra se si është kryer vepra penale, nga vendi ku është kryer vepra penale, unë do ta përjashtoja vrasjen me pagesë. Mendoj se nuk është një vrasje me pagesë.

Duke angazhuar 8 persona, mundësia që të dilte informaconi është më e madhe. Vendi i ekzekutimit është i hapur dhe ekziston rreziku që të pikaseshin.

Për ekzekutimin është zbrazur një karikator kallashnikovi dhe vetëm një plumb ka kapur viktimën. Një person duke kryer vepra të tilla nuk është kaq i paaftë sa të zbrasë 12 gëzhoja të rrezikojë që të shkaktojë viktima të tjera dhe të kryejë veprën në rrethana të tilla”, u shpreh eksperti Ervis Koxhaj.

Por ka ndërhyrë gazetari Artan Hoxha, i cili ka këmbëngulur se vrasja e Malko është kryer nga ekzekutorë me pagesë që janë paguar 300 mijë Euro. /tvklan.alTë ngjashme