Emigrantja që u bë politikane

Emigrantja që u bë politikane

15:49 18/09/2019

Yllka Neziri iku nga Kosova në moshën 18-vjeçare

E lindur dhe e rritur në Gjakovë të Kosovës, Yllka Neziri ishte 18 vjeç në kohën kur nisi lufta në Kosovë dhe bashkë me familjen emigruan në Norvegji.

Asnjëherë nuk e kishte menduar se do t‘i futej politikës. Ajo kishte punuar shumë duke krijuar atje një biznes të sajin, si dhe familjen e saj të re.

Megjithatë në vitin 2015 si nënë e tre fëmijëve,  ajo iu fut politikës duke u bërë anëtare e qendrës së djathtë norvegjeze të Kryeministres Erna Solberg.

Ajo ka fituar në zgjedhje e vitit  2015 duke u bërë kështu asamblistja e parë shqiptare në një komunë në Norvegji.

Edhe në zgjedhjet e fundit që u mbajtën më 9 Shtator, Neziri sërish ka fituar duke marrë një mandat të dytë si asambliste në qytetin Sandefjord.

Ajo menjëherë pas zgjedhjeve ka vendosur t‘i kalojë disa ditë pushime në Kosovë. Por meqë zgjedhjet në Kosovë janë afër, ajo është habitur me faktin që në Kosovë vetëm 30% e femrave janë në lista zgjedhore.

Thotë se ky diskriminim gjinor nuk ndodh në vendin ku ajo jeton. Në zgjedhjet e fundit lokale në Norvegji, Faruk  Brahimi ka rritur në dy numrin e shqiptarëve të përfaqësuar në komunat norvegjeze. Ai u zgjodh asamblist në qytetin Sandnes.

Tv Klan


Delta
LAJMET

Të ngjashme

KPT
KPT
UKT
UKT
Doktori