Epic nuk heq dorë, vijon betejën kundër Apple


Epic nuk heq dorë, vijon betejën kundër Apple

14:20 14/09/2021

Epic ka nisur një apel kundër vendimit të javës së kaluar në rastin e saj kundër politikave të Apple App Store. Të Premten, gjykata lëshoi ​​një urdhër të përhershëm që ndaloi Apple të parandalonte zhvilluesit e aplikacioneve të drejtonin përdoruesit në metoda pagese jashtë App Store, e parë nga shumë njerëz si një humbje për Apple. Por gjykata gjithashtu vendosi kundër Epic për duke e urdhëruar atë të paguajë miliona dollarë në kosto.

Bosi i Epic, Tim Sweeney tha se ishte “aq i vendosur sa kurrë për të luftuar”. Epic kishte argumentuar se kontrolli i rreptë i Apple mbi platformën e tij iOS ishte një monopol. Por gjykata gjeti që Epic nuk kishte arritur të provonte rastin e saj. “Gjykata nuk mund të përfundojë përfundimisht se Apple është një monopolist,” tha gjyqtari Yvonne Gonzalez-Rogers.

Apple e ka karakterizuar vendimin si një fitore të qartë, duke thënë se ka të bëjë me komunikimin midis zhvilluesve dhe përdoruesve të aplikacioneve. Por urdhri që lejon zhvilluesit të lidhen me mekanizmat e tyre të blerjes, pjesa e vetme e vendimit që ka dalë kundër Apple, mund të nënkuptojë që më pak klientë të përdorin sistemet e pagesave të Apple brenda aplikacionit, të cilat marrin një ulje prej 30%. Gjykata i ka dhënë Apple një periudhë 90-ditore para se vendimi të hyjë në fuqi. Dhe gjiganti i teknologjisë ende nuk ka vendosur nëse do të apelojë.

Mbetet gjithashtu e paqartë nëse ndonjë ndryshim do të kufizohej në tregun amerikan ose do të hidhej në të gjithë botën. Pas vendimit, Sweeney shkroi në Twitter: “Vendimi i sotëm nuk është një fitore për zhvilluesit ose për konsumatorët. Epic po lufton për konkurrencë të ndershme midis metodave të pagesës brenda aplikacionit dhe dyqaneve të aplikacioneve, për një miliard konsumatorë.”

Në një paraqitje të së dielës në një gjykatë të rrethit në Kaliforni, Epic dha njoftimin për të apeluar kundër vendimit dhe të gjitha urdhrat që çojnë në të, por pa shumë detaje të mëtejshme./tvklan.alTë ngjashme