Ernesto Valverde shkarkohet nga Barcelona

Ernesto Valverde shkarkohet nga Barcelona

13:20 14/01/2020

Në vend të tij emërohet Quique Setien

Barcelona vendosi të shkarkojë Ernesto Valverde dhe të emërojë menjëherë Quique Setien si trajnerin e ri. Katalanasit nuk shkarkonin një trajner një trajner prej 17 vitesh.

I fundit ishte Luis Van Gaal. Vendimi për largimin e Valverde ishte i menjëhershëm pas dështimit në Superkupën e Spanjës. Zëvendësuesi Setien dhe firmosi për 2 vite gjysmë.

Ai nuk ka një karrierë të jashtëzakonshme, pasi më parë ka drejtuar skuadra si Las Palmas apo Betis, por gjithsesi është trajner prej thuajse 20 vitesh.

Debutimi i Quique Setien do të jetë të dielën ndaj Granada në kampionat, por rëndësi të veçantë do të ketë përfaqësimi në Champions League, ku muajin e ardhshëm do të luajë me Napoli. Barcelona po përpiqet prej kohësh të rikthehet fituese në arenën ndërkombëtare, por nuk merr një trofe të tillë prej vitit 2015.

Tv Klan


Grupi
LAJMET
Të ngjashme
Grupi