Ahmetaj

 • 200 mln Euro dëm me çmimet e biletave

  Kryetari i Komisionit të Ekonomisë, Arben Ahmetaj i ka kërkuar Autoritetit të Konkurrencës që të nisë sa më parë  hetimet në tregun e kompanive të fluturimit. Ai tha se janë dy linja ajrore të cilat dominojnë tregun shqiptar dhe mbajnë çmime të larta të biletave, disa herë më shumë...
 • Zaev e Ahmeti takohen për kandidatin për president

  Kryetarët e LSDM-së dhe BDI-së, Zoran Zaev dhe Ali Ahmeti, me takimin e sotëm në Klubin e Deputetëve filluan procesin e kërkimit të një kandidati të përbashkët konsensual, për president të vendit. Pas takimit, Kryeministri Zaev ka theksuar se lidhur me këtë proces do të hapen debate brenda partive....
 • Financimi për rehabilitimin konvikteve

  Veç grantit prej 18.8 milionë eurosh që qeveria gjermane ka dhënë për konviktet në qendrat studentore 1 dhe 2, qeveria është në bisedime për të garantuar edhe financimin për rehabilitimin e plotë të gjithë konvikteve të mbetura jashtë këtyre projekteve në Qytetin Studenti. Kjo u konfirmua pas nënshkrimit të...
 • PD: Qeveria, kasa të reja për biznesin

  Një vendim i qeverisë i datës 31 Tetor, sipas Partisë Demokratike do të ngarkojë biznesin me një tjetër faturë të rëndë, atë të pajisjes me kasa të reja fiskale. Selia blu thotë se ky vendim është pasojë e tenderit korruptiv për monitorimin e faturave të biznesit, ku fitues i...
 • 4.4 mld lekë për mirëmbajtjen e rrugëve

  Infrastruktura, arsimi, shëndetësia, arsimi e bujqësia janë sektorët që do të marrin më shumë para nga buxheti i shtetit për vitin 2019. Përzgjedhja nuk është kuturu, sipas Ministrit të Financave dhe Ekonomisë, Arben Ahmetaj, i cili para Komisionit të Ekonomisë deklaroi se pritshmëritë janë për rritje ekonomike dhe numër...
 • Ahmetaj “shkund” bashkitë

  Nga 1 Janari i vitit 2019 të gjitha bashkitë  do të duhet të jenë gati për të nisur arkëtimin e taksës së pronës  sipas metodologjisë së re. Periudha tranzitore e lënë nga Ministria e Financave për pushtetin lokal është në limitet e saj dhe paralajmërimi i radhës erdhi nga...
 • Votohet mbyllja e basteve, përfshihen edhe ato “online”

  Të gjithë deputetët socialistë të Komisionit të Ekonomisë votuan mbylljen e bingove kombëtare, pikave të basteve, përfshirë edhe ato online, që përkufizohen si lojëra elektronike në distancë, në një seancë ku mungonin deputetët e opozitës. Vetë mazhoranca pranoi kërcënimet që krimi i organizuar kishte bërë ndaj deputetëve për të...
 • 11 mijë të punësuar në sezonin turistik

  Gjatë sezonit turistik të këtij viti, Ministri i Financave dhe Ekonomisë, Arben Ahmetaj ka llogaritur 11 mijë të punësuar, ndërsa numri i turistëve në 8 muaj arriti shifrën 4 milionë. Në mbledhjen e Këshillit të Investimeve, Ahmetaj tha se sfidë për sektorin vijon të mbetet formalizimi, pavarësisht se vlera...
 • Ahmetaj: Eurobondi, test për Shqipërinë

  Huaja e marrë nga qeveria shqiptare në bursat ndërkombëtare prej 500 milionë Eurosh për ministrin e Financave Arben Ahmetaj është tregues i qartë i besimit që investitorët e huaj kanë tek ekonomia shqiptare. Arben Ahmetaj, ministër i Financave : Tregjet financiare e futen në skanerin tonë dhe pranuan të...
 • PD: Qeveria, tender korruptiv për faturimin e biznesit

  Partia Demokratike akuzoi sot qeverinë se me një tender korruptiv dhe të panevojshëm po vendos monopolin e kontrollit të faturimit mbi biznesin, duke rritur kostot nga 600 në 1000 euro për çdo biznes. Sipas Jorida Tabakut tenderi 15 milionë euro heq nga qarkullimi kasat fiskale dhe detyron bizneset të...
 • Financim biznesit të vogël, Ahmetaj: Kjo skemë do të punësojë 140 të rinj

  Ministria e Financave ka hapur skemën e granteve për sipërmarrësit e rinj. Me anë të një fondi prej 440 mijë Eurosh të dhënë nga qeveria gjermane do të mbështeten 110 biznese të vogla të cilat do të përzgjidhen sipas idesë më të mirë që ata do të ofrojnë. Kreu...
 • Shitja e tokës bujqësore nuk do të tatohet

  Të gjithë fermerët të cilët shesin tokën bujqësore për aktivitet bujqësor dhe jo për tu kthyer më pas në truall do të jenë të përjashtuar nga tatimi mbi fitimin. Po ashtu taksa e tatim fitimit nuk do të paguhet as në momentin që bëhet kalimi i pasurisë brenda brezit...
 • Ahmetaj: Rruga Kashar-Rrogozhinë, investim kyç për ekonominë

  Një ndër projektet infrastrukturore që qeveria pritet të nisë në vitin 2019, rruga Kashar -Rrogozhinë shihet nga qeveria si një investim kyç për zhvillimin e zonës. Nga Rrogozhina ku vijoi turin e llogaridhënies, Ministri i Financave, Arben Ahmetaj tha përmes kësaj rruge e gjithë zona në vetëm 20 minuta...
 • Taksa e pronës në fazë tranzitore

  Zbatimi i metodës së re për llogaritjen e taksës së pronës në bazë të vlerës së saj do të nisë në Janar të vitit 2019. Jo të gjitha bashkitë kanë qenë gati për vendosjen e kësaj takse sipas mënyrës së re dhe kanë kërkuar që viti 2018 të jetë...
 • Tatim pronësie për çdo pasuri

  Metoda e re mbledhjes së taksës së pronës do të përfshijë në tatim çdo pasuri, duke nisur nga biznesi, shtëpia, e deri të garazhet, bodrumet apo çdo ndërtesë tjetër të ngjashme që shfrytëzohet për arsye banime. Qeveria ka miratuar 4 variante se si do të nisë taksimin e banesave...
 • Ahmetaj: Kemi hapur 220 mijë vende të reja pune

  Gjatë një takimi me të rinjtë të cilët kanë marrë certifikatat për aftësimin në fushën e hoteleri turizmit, ministri i Ekonomisë dhe Financave Arben Ahmetaj tha se në 4 vitet e fundit në Shqipëri janë hapur 220 mijë vende pune. Ahmetaj tha se shifrat kanë dalë nga borderotë e...
 • Hotelet luksoze do të përjashtohen edhe nga taksa e pasurisë

  “Hotelet me 4 dhe 5 yje do të përjashtohen edhe nga pagesa e taksës së pasurisë”. Këtë detaj të ri për paketën e nxitjes së investimeve në turizëm kreu i financave Arben Ahmetaj zgjodhi ta zbulojë në qytetin e Durrësit. Vitin e ardhshëm bashkitë do të marrin 30 milionë...
 • Ministrat u përgjigjen akuzave të opozitës

  Gjatë seancës maratonë të diskutimeve të programit qeverisës, një pjesë e ministrave iu pergjigjën akuzave të opozitës duke u përqëndruar te prioritetet për çdonjërin nga dikasteret që ata do të drejtojnë. Por Fatmir Xhafaj që rikthehet në krye të Ministrisë së Brendshme pas eksperiencës 2 mujore, ka gjetur rastin...
 • Nis ndërtimi i disa veprave në infrastrukturë në Kavajë e Rrogozhinë

  Kanë filluar zyrtarisht punimet për të ndërtuar rrugën e Zhabjakut në Kryevidh të Rrogozhinës. Projekti i Fondit Shqiptar për Zhvillim u inspektua nga kandidati për deputet i Partisë Socialiste në qarkun e Tiranës, Arben Ahmetaj, i cili tha se kjo rrugë e cila do t’i shërbejë 1300 banorëve të...
 • Ahmetaj: Do të përjashtoj TVSH -në për inputet në bujqësi

  Partia Socialiste do të përjashtojë Tatimin mbi Vlerën e Shtuar për lëndët e para në Bujqësi, të njohura si inpute. I deleguari në Bashkinë e Kavajës dhe Rrogozhinës, Arben Ahmetaj ka kërkuar votat e të gjithë banorëve të kësaj zone, gjatë një vizite në një fermë në fshatin Gosë...
Emisione