Akuza

 • Lleshaj: Basha është përgjegjës për çdo individ që aktivizon kundër ligjit

  Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj ka reaguar menjëherë pas akuzave të bëra nga kreu i opozitës Lulzim Basha. Kyredemokrati tha se Lleshaj dhe Arta Marku e kanë kthyer policinë dhe prokurorinë në instrumenta të represionit politik në shërbim të pushtetit personal dhe të korruptuar të Edi Ramës. Në një...
 • Basha: Raprezalje kundër kundërshtarëve politikë

  7 drejtues të Partisë Demokratike u vunë në pranga, ndërsa 16 persona do të procedohen në gjendje të lirë për incidentin të enjten në hyrje të Librazhdit ku tentuan t’i pengojnë eskortën e Kryeministrit duke e goditur me sende të forta e lëndë plasëse piroteknike.  Mes të arrestuarve është...
 • Basha: Denoncimet për vjedhje votash, u faktuan

  I sapokthyer nga Berlini, ku zhvilloi një vizitë disa ditore, Lulzim Basha u shfaq përpara mediave duke akuzuar Kryeministrin Rama si arkitekt të lidhjeve me krimin. Faktet e bëra publike nga gazeta gjermane “Bild” për kryedemokratin, provuan denoncimet ndër vite të opozitës për instalimin e një regjimi kriminal në...
 • Hajdari: Rama ka më shumë fjalë. Opozita proteston kur kryeministri është pushim (Video)

  Rudina Hajdari nuk i ka kursyer edhe këtë herë akuzat ndaj kryeministrit Edi Rama si dhe ndaj opozitës që është jashtë parlamentit. Gjatë fjalës së saj në Kuvend, Hajdari tha se Rama ka më shumë fjalë sesa vepra. “Kam ardhur të them disa të vërteta. Sot kemi një njëri...
 • PD: Rama klasifikon tenderat si sekret shtetëror

  Partia Demokratike akuzon Kryeministrin Edi Rama se ka klasifikuar sekret shtetëror çdo informacion që kërkohet nga media për tenderat publikë. Sipas selisë blu një vendimmarrje e tillë cënon hapur konkurrencën dhe përbën korrupsion. Deklarata e plotë Në ditët e fundit të saj, qeverisja e Edi Ramës mund të përkufizohet...
 • Haradinaj akuza Mogherinit

  Në një konferencë për mediat, Ramush Haradinaj ka thënë se tani Gjermania dhe Franca kanë marrë në duar të sigurta procesin e dialogut pas Samitit të Berlinit. Ramush Haradinaj, kryeministër i Kosovës: Mogherini tha në Tiranë hiqeni taksën se ua ndaj Kosovën menjëherë. Është hequr nga duart e Mogherinit dhe...
 • Rama u përgjigjet ashpër akuzave për ndarjen e Kosovës

  Akuzave për ndarjen e Kosovës, kryeministri Rama zgjodhi t’u përgjigjet akoma me ashpërsi. “Me kujton atë shprehjen sa pa dolë Facebook-i  budallain e njihte vetëm shtëpia e tij,  sot jetojmë në një kohë që nga kjo pikëpamje është fatkeqe”. Për kryeministrin, kjo nuk është gjë tjetër veçse një gënjeshtër....
 • Shpëtim Gjika do të përballet sërish me drejtësinë

  Nuk kanë fund telashet me drejtësinë për ish-kreun e bashkisë së Vlorës Shpëtim Gjika që ka përfunduar sërish në gjykatë si i pandehur. Gjika së bashku me 7 zyrtarë dhe ish-zyrtarë të bashkisë dhe prefekturës së Vlorës do të përballen me akuzën e shpërdorimit të detyrës. Nga hetimet ka...
 • PD denoncon Spiropalin

  Partia Demokratike kërkoi nisjen e një hetimi për ministren e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali, familjarët e së cilës sipas selisë blu kanë përfituar fonde publike përmes një skeme korruptive. “Bashkëshorti i Elisa Spiropalit i ka dhënë kompanisë së familjes të paktën 350 milionë lekë nga Ujësjellësi...
 • Basha: Rama kërcënon studentët me humbjen e vitit akademik

  Kryetari i opozitës Lulzim Basha nëpërmjet një reagimi në rrjetin social Twitter ka akuzuar kryeministrin Edi Rama se po kërcënon studentët me humbjen e vitit të ri shkollor. Basha ju ka bërë thirrje studentëve që të mos kenë frikë, pasi opozita i siguron që nuk do të humbasin vitin...
 • Irani akuzon Francën për destabilizim të rajonit

  Irani zyrtar ka akuzuar Francën se është një faktor destabilizues në rajon, pas kërcënimeve të ministrit të Jashtëm francez, për sanksione të reja kundër Teheranit, për shkak të programit bërthamor. “Republika islame ka bërë gjithmonë thirrje për ruajtje të paqes dhe stabilitetit në rajon”, thuhet në komunikatën e Ministrisë...
 • PD: KPK standard të dyfishtë për Donika Prelën

  Partia Demokratike ka akuzuar Komisionin e Pavarur të Kualifikimit se po përdor standard të dyfishtë për të mbajtur Donika Prelën në sistemin e drejtësisë. Opozita, thotë se Prokurorja e Krimeve të Rënda dyshohet jo vetëm për pastrim parash, por edhe për konflikt interesi në blerjen e disa apartamenteve. Sipas...
 • PD: Policia shantazhon studentët e ngujuar në fakultete

  Partia Demokratike ka akuzuar policinë se përmes një urdhri politik të kryeministrit Edi Rama ka ushtruar presion ndaj studentëve të ngujuar në fakultete. Opozita thotë se ligji për Arsimin e Lartë e ndalon rreptësisht hyrjen e uniformave blu në universitete dhe njëherazi siguron ndëshkimin për cënimin e paprekshmërisë së...
 • PD: Realiteti i Ramës, vetëm në manualin e propagandës

  Pas deklaratave të kryeministrit Edi Rama ka reaguar Partia Demokratike që e quan tragjikomike të dëgjosh dhe sot kreun e bandës së rilindjes t’u flasë shqiptarëve për një realitet që ekziston vetëm në manualin e propagandës së tij. Në një deklaratë të nënkryetarit Edi Paloka thuhet se prej 5...
 • PD: “Dosja 339” është prova e krimit elektoral të Dakos

  Flamur Noka, deputet i Partisë Demokratike në një dalje për mediat akuzoi sërish kryetarin e Bashkisë së Durrësit Vangjush Dako, se ka bashkëpunuar me bandat për të blerë votat për pushetin e Kyreministrit Edi Rama. Deklarata e plotë: “Përgjimet e dosjes 339 provojnë se Vangjush Dako bashkëpunoi me bandat...
 • PD: S’ka shpëtim për Dakon

  “Nuk ka shpëtim për Vangjush Dakon! Kryebashkiaku i Durrësit do të arrestohet për krimin e blerjes së votave me bandat”. Kështu është shprehur deputetja e Partisë Demokratike, Orjola Pampuri. Në një dalje për mediat Pampuri tha se, “në shkëmbim të votave të blera për pushtetin ilegjitim të Edi Ramës, Vangjush...
 • Banorët e Unazës tentojnë të hyjnë në bashki

  Për të tretën ditë radhazi banorët e zonës së “Astirit’ protestuan para Bashkisë së Tiranës kundër shembjes së banesave dhe bizneseve që preken nga punimet e Unazës së Madhe. Në një moment ata tentuan të futeshin me forcë në ambientet e bashkisë, duke u përplasur edhe me forcat e...
 • PD: QSUT kosh plehrash për disa kompani të lidhura me qeverinë

  Partia Demokratike ka vazhduar akuzat ndaj Ministrisë së Shëndetësisë lidhur me ilaçet e skaduara në QSUT. Deputeti i opozitës njëherësh dhe nënkryetar i komisionit të shëndetësisë Bardh Spahia në një deklaratë për mediat tha se ilaçet në Shqipëri janë të pasigurta apo të falsifikuara. Sipas opozitës Drejtoresha e Farmacisë...
 • PD: Prokuroria të arrestojë Dakon

  Opozita përsëriti kërkesën e saj në adresë të Prokurorisë për arrestimin e kryebashkiakut të Durrësit, Vangjush Dako, i cili sipas demokratëve ka bashkëpunaur me bandën e “Avdulajve”. Deputeti Flamur Noka duke iu referuar një pjese të përgjimit në dosjen “339”, tha se provohet që Dako ka patur lidhje me...
 • PD publikon të tjera përgjime të Alizotit

  Demokratët kanë publikuar një përgjim të prokurorisë që mban datën 27 Maj, përmes të cilit ata thonë se në bisedën telefonike që Albert Veliu ka patur me Alfred Alizotin, ky i fundit pranon se është paguar për të thënë se zëri në audiopërgjimin është i tij dhe jo i...
1 2 3 6
Emisione