Aleksandër Vuçiç

 • Vuçiç: S’ka marrëveshje ku Beogradi s’fiton asgjë

  “Nëse nuk arrihet një marrëveshje kompromisi për Kosovën, do ndodhë një katastrofë”. Paralajmërimi i fortë vjen nga presidenti serb Aleksandër Vuçiç në një intervistë për agjencinë italiane të lajmeve ANSA. Kreu i shtetit serb theksoi rëndësinë e rinisjes së dialogut, për arritjen e një marrëveshjeje që sipas tij, duhet...
 • Vuçiç përplaset me Haradinaj

  Deklaratës së presidentit serb Aleksandër Vuçiç se kufijtë e Serbisë nuk mbarojnë në Jarinjë e Brnjak, aktualisht dy pikat kufitare me Kosovën, nuk u pritën mirë nga kryeministrit Ramush Haradinaj. Përmes një reagimi në Facebook, kreu i qeverisë kosovare i cilësoi fjalët e Vuçiç të papranueshme dhe cenim serioz...
 • Vuçiç: Mirëkuptojmë shqiptarët

  Sllovenia kishte braktisur e para shtetin e përbashkët jugosllav. Tani nga Bashkimi Evropian mbështet zgjërimin e ish-bashkëkombasve dhe Ballkanit. Takimi i krerëve të Serbisë dhe atyre slloven është shfrytëzuar për të dhënë shembuj të zgjidhjes së problemeve në Ballkan. Presidenti serb Aleksandar Vuçiç ka folur për Kosovën, duke theksuar...
 • Vuçiç: Deklaratat e Haradinajt, sinjal i keq për rajonin

  Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, tha të martën se deklaratat e kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, se tarifa ndaj mallrave serbe nuk do të shfuqizohet derisa Beogradi ta njohë Kosovën janë “lajm dhe sinjal i keq për tërë rajonin”. Duke folur për mediat në Forumin Ekonomik Botëror në Davos,...
 • Mijëra veta në protestat antiqeveritare në Serbi

  Mijëra protestues antiqeveritar u mblodhën të shtunën në Beograd për të demonstruar kundër dhunës politike ndërsa kërkuan edhe dorëheqjen ministrit të Brendshëm, Nebojsha Stefanoviç. Turma parakaloi para institucioneve më të rëndësishme, përfshirë edhe parlamentin, ndërtesën e qeverisë por edhe atë të televizionit publik serb, duke fishkëllyer dhe me parulla...
 • Vuçiç: Bisedimet me Prishtinën vazhdojnë vetëm kur të tërhiqet tarifa

  Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, iu tha zyrtarëve të lartë të BE-së, se Serbia është e angazhuar për normalizimin e marrëdhënieve me Kosovës, mirëpo e vetmja mënyrë për të vazhduar bisedimet me Prishtinën është nëse tërhiqet tarifa prej 100 përqind ndaj mallrave serbe. “Serbia është e angazhuar për përmirësimin...
 • Kosova një ditë para krijimit të Ushtrisë

  E veshi xhaketën ushtarake ashtu si 20 vite më parë, por këtë herë në krye të një force që mbron lirinë dhe paqen e fituar nga lufta e asaj kohe. Presidenti Hashim Thaçi vizitoi forcat e sigurisë së Kosovës në kazermën Adem Jashari në Prishtinë, në ditën e tyre...
 • Scott: Tarifat doganore janë diskriminuese

  Ndër të parët që reagoi pas vendimit për heqjen e tarifave doganore mes Shqipërisë dhe Kosovës ishte ambasadori amerikan në Beograd Kyle Scott. Heqjen e tatimit për Shqipërinë dhe shtimin e taksave për Serbinë, Skot i konsideroi si vendime diskriminuese. Kyle Scott, ambasador i SHBA në Beograd: Kosova është...
 • Vuçiç reagon për mbledhjen e përbashkët: Kulmi i hipokrizisë për shqiptarët

  Presidenti serb Aleksandër Vuçiç e quajti hipokrizi kërkesën e qeverisë së Kosovës për të hequr barrierat kufitare me Shqipërinë. Aleksandër Vuçiç, president i Serbisë: Shoh se është caktuar një mbledhje e përbashkët me qeverinë e Shqipërisë, ku duan të heqin të barrierat kufitare. Por ky është kulmi i hipokrizisë...
 • Taksa për mallrat serbe, tension Prishtinë-Beograd

  Tensionet mes Kosovës dhe Serbisë janë të larta pas vendimit të qeverisë kosovare për të tatuar me 100% të vlerës mallrat serbe. Kryeministri Ramush Haradinaj u dërgoi ambasadorëve të huaj dhe Bashkimit Europian letra, ku sqaronte vendimin ekstrem të qeverise se Prishtinës. “Është një vendim i Kosovës, sovrane në...
 • Vuçiç: Gruevski kaloi në mënyrë të rregullt nga Serbia

  Presidenti serb Aleksandër Vuçiç hedh poshtë akuzat se autoritetet serbe e kanë ndihmuar ish-kryeministrin maqedonas Nikolla Gruevski të arratiset përmes Serbisë. Në një intervistë për mediat vendase Vuçiç shpjegon se Serbia nuk mund ta ndalonte Gruevskin, pasi ai kishte kaluar në territorin serb drejt Hungarisë, përpara se Interpol Shkupi...
 • Thaçi: Arrogancë dhe agresivitet nga delegacioni serb

  Presidenti i vendit Hashim Thaçi ka folur nga Brukseli pas takimit që pati këtë të enjte me homologun e tij serb, Aleksandar Vuçiç. Thaçi tha se ky proces i dialogut që u zhvillua sot pati agresivitet nga ana e delegacionit të Serbisë, por sipas tij negociatat nuk bëhen me...
 • Austria: Serbia në BE vetëm pasi të gjejë një zgjidhje me Prishtinën

  Kancelari austriak Sebastian Kurz tha të hënën se Serbia nuk do të mund të hyjë në Bashkim Evropian pa gjetur një zgjidhje me Kosovën dhe kjo sipas tij është kushti kryesor drejt kësaj rruge. Ai i bëri këto komente një konferencë për gazetarë në Beograd pas takimit me presidentin...
 • Erdogan bën bashkë Metën, Thaçin dhe Vuçiçin në Stamboll

  Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan ka inauguruar të hënën Aeroportin e ri të Stambollit, i cili pas përfundimit të plotë në vitin 2028 pritet të jetë aeroporti më i madh në botë. Mbi 50 zyrtarë të lartë nga të paktën 18 shtete, kryesisht Europa juglindore, Azia dhe Afrika, morën...
 • Thaçi merr ftesën për takimin me Vuçiç në Paris

  Kjo është ftesa zyrtare që presidenti kosovar Hashim Thaçi ka marrë nga homologu i tij francez Emanuel Makron për të qenë pjesë e ceremonive të 100-vjetorit të fundit të Luftës së Parë Botërore. Pjesëmarrjen në ceremonitë që do të organizohen më 11 Nëntor e konfirmoi pak ditë më parë...
 • Macron ndërmjetësues mes Thaçit dhe Vuçiç?

  Dialogu Kosovë – Serbi mund të zhvendoset nga Brukseli drejt Parisit. Mediat serbe shkruajnë se Presidentët Hashim Thaçi e Aleksandër Vuçiç janë ftuar për të dialoguar nga homologu i tyre francez, Emmanuel Macron. Sipas të përditshmes serbe “Danas”, takimi mund të zhvillohet muajin e ardhshëm teksa dy Presidentët janë...
 • Vuçiç: Nuk kam propozuar ndryshim kufijsh

  Presidenti serb Aleksandër Vuçiç është kundër ndryshimit të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë. Në një intervistë për televizionin Russia Today, Vuçiç shprehet se kurrë nuk ka propozuar ndarje mbi baza etnike, por vetëm zgjidhje dialogu. Aleksandër Vuçiç, president i Serbisë: Nuk kam përmendur kurrë ndonjë lloj ndarjeje mbi baza...
 • Vuçiç: Jam i lodhur me Kosovën

  Pavarësisht se vendosi të heqë dorë nga ideja për ndryshimin e kufijve Kosovë – Serbi, presidenti serb Aleksandër Vuçiç nuk e fsheh zhgënjimin për dështimin e bisedimeve. Në një intervistë për prestigjiozen “Washington Post”, Vuçiç thotë se populli serb e do anëtarësimin e vendit në Bashkimin Europian edhe pse...
 • Vuçiç synon një Serbi të re paqësore

  Zgjidhja përfundimtare e problemeve me shqiptarët është një ndër pikat kryesore të vizionit të Presidentit serb Aleksandër Vuçiç për Serbinë e të ardhmes. Në një shkrim për të përditshmen Blic, Vuçiç shpalos vizionin e tij për të Serbinë e të ardhmes ku shprehet. “Ilaçi më i mirë për Serbinë...
 • Vuçiç: Nuk do ta njohim Kosovën, por do bëjmë kompromise

  Nuk u la të vizitonte banorët serbë të fshatit Banjë. Ndaj dhe Presidenti serb Aleksandër Vuçiç e dha nga Mitrovica Veriore mesazhin e tij se Serbia nuk do ta njohë pavarësinë e Kosovës. “Me javë e muaj përsërisin që dikush të pranojë pavarësinë e Kosovës. Por ju them këtu...
Emisione