Ambasada Amerikane

 • Ambasada amerikane paralajmëron qytetarët për protestën e opozitës më 21 Qershor

  Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë ka paralajmëruar qytetarët amerikanë për protestën e opozitës që do të mbahet ditën e premte më 21 Qershor. “Një demonstratë masive pritet të zhvillohet pranë Kryeministrisë të premten më 21 Qershor 2019 duke filluar në orën 20:00. Protestuesit do të...
 • Protesta, ambasada e SHBA: Përdorimi i mjeteve piroteknike, i papranueshëm

  Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka dënuar përdorimin e kapsollave dhe mjeteve të tjera piroteknike nga ana e protestuesve që u hodhën drejt forcave të policisë në protestën e opozitës. Në një reagim në rrjetet sociale, ambasada e SHBA thotë se përdorimi i tyre është i papranueshëm...
 • Raporti për negociatat, ambasada e SHBA: Mbështesim zbatimin e reformave

  Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në vendin tonë ka përshëndetur progres-raportin e Komisionit Europian që rekomandon hapjen e negociatave për anëtarësimin e Shqipërisë në BE. Nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, ambasada e SHBA thotë se do të vijojë mbështetjen për Shqipërinë për zbatimin e reformave të...
 • Ambasada e SHBA në Kosovë: Persona të dënuar emërohen në poste të larta

  Ambasada amerikane në Prishtinë shpreh shqetësim për emërimet në poste të larta qeveritare të personave të akuzuar për vepra të ndryshme penale. Në një njoftim të ambasadës, theksohet se këto emërime të qeverisë kosovare minojnë besimin e publikut. “Shtetet e Bashkuara janë thellësisht të shqetësuara nga emërimet e Qeverisë...
 • Opozita proteston sërish të shtunën në kryeqytet

  Për të katërtën herë radhazi opozita do të protestojë në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit” për largimin e Kryeministrit Edi Rama dhe krijimin e një qeverie tranzitore. Strategjia që do të ndiqet në tubimin përpara Kryeministrisë po mbahet larg vëmendjes së medias, por mësohet se zgjatja e protestës do të...
 • Ambasada e SHBA thirrje protestuesve

  Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë u bën thirrje të gjithë personave që do të marrin pjesë të shtunën në protestën e opozitës, të refuzojnë çdo akt dhune. Në një reagim në rrjetet sociale, një ditë para protestës kombëtare, që pritet të nisë në orën 18:30...
 • Ambasada amerikane në Kosovë përshëndet kthimin e kosovarëve nga Siria

  Ambasada e Shteteve të Bashkura në Prishtinë ka përshëndetur kthimin e qytetarëve të Kosovës nga zonat e konfliktit në Siri, duke konsideruar se Kosova me këtë hap ka treguar shembull të rëndësishëm në botë. Me këtë deklaratë, ambasada u është referuar kthimit të 110 kosovarëve të orët e para...
 • SHBA apel partive: Regjistrohuni në zgjedhje

  2 ditë para skadimit të afatit që partitë të regjistrohen në zgjedhjet lokale të 30 Qershorit, Ambasada Amerikane në Tiranë u bën thirrje të gjitha forcave politike të regjistrohen në to. Në një reagim për “Zërin e Amerikës” për qëndrimin e Shteteve të Bashkuara pas vendimit të Partisë Demokratike...
 • Vizë imigruese? Ambasada e SHBA në Tiranë njofton qytetarët

  Ambasada Amerikane në Tiranë përmës një njoftimi në rrjetet sociale bën me dije mënyrë e aplikimit, për të gjithë shtetasit shqiptarë që janë të interesuar për vizë imigruese në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. “Aplikantë për vizë imigruese: pasi të mësoni datën tuaj të intervistës nga NVC, dy javë...
 • Ambasada amerikane: Protestoni paqësisht, forcat e sigurisë të vetëpërmbahen

  Ambasada amerikane bën thirrje që protesta e sotme e opozitës përpara Parlamentit të zhvillohet paqësisht dhe të mos ketë akte dhune. Në një deklaratë në Facebook, ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës u kërkon gjithashtu autoriteteve që të tregojnë vetëpërmbajtje. “Shtetet e Bashkuara nxisin të gjithë pjesmarrësit në...
 • Gara për SPAK, Ambasada Amerikane thirrje prokurorëve për aplikim

  Ambasada Amerikane në Tiranë u ka bërë një thirrje të gjithë Prokurorëve që të aplikojnë për të qenë anëtarë të SPAK. Nëpërmjeti një postimi në rrjetin social Facebook, ambasada shkruan : “Shqipëria po krijon një sistem të ri drejtësie, bazuar tek pavarësia, profesionalizmi dhe integriteti. Prokurorët të cilët mishërojnë këto...
 • Ambasada e SHBA: Përgëzojmë policinë për arrestimin e Balilit. Kush e ka radhën?

  Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë ka përgëzuar Policinë e Shtetit për arrestimin e të shumëkërkuarit Kelmend Balili, i konsideruar si “Eskobar i Ballkanit” për trafikimin e lëndëve narkotike në sasi të mëdha. Ambasada amerikane thotë se ky arrestim është në hap tjetër i rëndësishëm drejt...
 • SHBA, BE dhe OSBE përshëndesin krijimin e KLP dhe KLGJ

  Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë ka reaguar të mërkurën pas krijimit të Këshillit të Lartë të Prokurorisë dhe Këshillit të Lartë Gjyqësor. “Ne përgëzojmë prokurorët dhe gjykatësit që morën pjesë në votim për kurajon e tyre dhe që zgjodhën të ndryshojnë historinë e Shqipërisë. Krijimi...
 • Edhe Tahiri reagon pas mesazheve të Ambasadës Amerikane

  Ish ministri i Brendshëm Saimir Tahiri ka reaguar pas mesazheve të Ambasadës Amerikane, e cila tha se pret që ligji të zbatohet gjatë hetimeve ndaj tij. Tahiri një një status në rrjetin social Facebook shkruan se: Siç nuk duhet të ndodhtë në një vend normal, për fat të keq...
 • Ambasada e SHBA thirrje për prokurorët shqiptarë

  Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në vendin tonë u ka bërë thirrje prokurorëve që të aplikojnë për në Këshillin e Lartë të Prokurorisë. Në një postim në rrjetet sociale, thirrja e ambasadës amerikane u është drejtuar prokurorëve të ndershëm që duan t’i shërbejnë këtij vendi. “Shqipëria është...
 • Dosja “Shullazi”, ambasada amerikane: Mbështesim prokurorët e guximshëm

  Ambasada amerikane, në përgjigje të interesimit të Zërit të Amerikës për situatën e krijuar në Prokurorinë e Krimeve të Rënda për çështjen ‘Shullazi’, tha sot se “populli shqiptar meriton një sistem drejtësie ku policia dhe prokurorët qëndrojnë së bashku kundër kriminelëve”. Një ditë përpara seancës për dhënien e pretencës...
 • Sulmi ndaj gazetares, reagon ambasada amerikane: Autorët të dalin para drejtësisë

  Ambasada amerikane në vendin tonë ka reaguar pas sulmit që u bë në banesën e gazetares Klodiana Lala. Ambasada nxit autoritetet që të venë para përgjegjësisë autorët e ngjarjes. Nëpërmjet një postimi në rrjetin social Facebook, ambasada shkruan: “Ambasada e Shteteve të Bashkuara dënon me forcë sulmin e gazetares...
 • Vizë turistike për Amerikë, ambasada jep porositë

  Nëse do të udhëtoni në Amerikë dhe nuk keni ende një vizë turistike ambasada amerikane ka dhënë disa porosi që duhet të keni parasysh kur të aplikoni. Nëpërmjet një statusi në rrjetin social Facebbok, ambasada tregon se duhet të zbatoni disa rregulla të cilat janë të rëndësishme.  “Unë dhe...
 • Kremtohet 242-vjetori i SHBA

  Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Tiranë organizoi pritjen vjetore për nder të përvjetorit të 242-të të shpalljes së Pavarësisë së Shteteve të Bashkuara. Në fjalën e tij mjaft të shkurtër, ambasadori Lu iu tha të pranishmëve: “Meqë ky është koncerti im i fundit për Ditën e Pavarësisë me...
 • Fotolajm/ “Peshku i madh me banane”, ambasada amerikane reagon për arrestimin e Arbër Çekajt

  Ambasada amerikane në Tiranë ka përshëndetur arrestimin në Gjermani të Arbër Çekajt, i kërkuar nga autoritetet shqiptare për sasinë prej 613 kg kokainë të kapur në muajin Shkurt në magazinat e tij në Maminas. Përmes një postimi në Facebook, ambasada shkruan: “Bravo Gjermani, bravo Shqipëri”. Ambasada amerikane e ka...
Emisione