ambasadori amerikan ne kosove

 • SHBA: Qytetarët të ngrenë zërin ndaj korrupsionit

  Ambasadori amerikan në Prishtinë, Philip Kosnett u ka bërë thirrje qytetarëve të Kosovës që të mos dekurajohen nga gjendja në Kosovë. Ai ka kërkuar nga qytetarët që si shoqëri të përdorin mjetet demokratike për luftimin e rasteve të korrupsionit dhe krimit të organizuar e të sfidojnë klasën politike. “Qytetarët...
 • DASH: Kosova është rrethuar nga korrupsioni

  Kosova po ngec si pasojë e korrupsionit dhe dhunës ndaj gazetarëve e pakicave, ka thënë ambasadori i  SHBA-së në Kosovë Philip Kossnet duke komentuar raportin e fundit të Departamentit Amerikan të Shtetit për Kosovën. “Një hap përpara i ndërmarrë ishte miratimi i Kodit të rishikuar Penal. Kosova vazhdon të...
 • SHBA: Të vazhdojë dialogu Kosovë – Serbi

  Po vazhdon insistimi i SHBA-së për vazhdimin e dialogut Kosovë – Serbi. Në prag të vizitës së zëvendës Sekretarit Amerikan të Shtetit, David Hale, në Prishtinë e Beograd për të nxitur të dyja palët që të ulen në tryezën e bisedimeve, ambasadori amerikan Philip Kosnett ka takuar sot kryetarin...
 • Ambasadori amerikan në Kosovë: Marrëveshje gjithëpërfshirëse për paqe me Serbinë

  Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Phillip S.Kosnett ka uruar qytetarët e Kosovës për 11-vjetorin e Pavarësisë. Përmes një video-mesazhi të publikuar në llogarinë zyrtare të ambasadës në Facebook, Kosnett tha se tri prioritet për qytetarët e Kosovës janë paqja, drejtësia dhe prosperiteti. Ai tha se për arritjen...
 • Ambasadori amerikan: Transformimi i FSK-së në ushtri, hap pozitiv

  Ambasadori amerikan në Kosovë, Philip Kosnett ka thënë në një intervistë për Radio Televizionin e Kosovës, se Uashingtoni ka mbështetur zhvillimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës dhe zhvillimin e saj në Forcë të Armatosur. “SHBA-ja ka investuar shumë para, kemi kaluar shumë kohë në trajnime, kemi bërë shumë...
 • Ambasadori amerikan: Pasoja të rënda për ata që mbështesin shfuqizimin e Gjykatës së Posaçme

  Ambasadori amerikan në Prishtinë, Greg Delawie, paralajmëroi të mërkurën se politikanët që mbështesin shfuqizimin e ligjit për Gjykatën e Posaçme, do të përballen me pasoja të rënda. Ai i bëri këto komente pak para mbledhjes së kryesisë së parlamentit të Kosovës që në rend dite kishte edhe nismën e...
Emisione