ankara

 •  A do t’i ekstradojë Shkupi personat e kërkuar nga Ankaraja?

  Shqyrtimi i dosjeve të shtetasve të Turqisë në Maqedoninë e Veriut, po vazhdon rrjedhën, pas kërkesës së Ankarasë zyrtare për ekstradimin e këtyre personave që, sipas autoriteteve turke, dyshohet se kanë lidhje me organizatën e ashtuquajtur “FETO”, kanë konfirmuar për Radion Evropa e Lirë, zyrtarë nga Ministria e Drejtësisë...
 • Çavuşoğlu: Nuk pranojmë 12 milje në Egje

  Deklarata e ish-Ministit të Jashtëm grek, Nikos Kotzias se Athina do të shtrijë sovranitetin e saj në 12 milje detare detin Jon, ka ngjallur reagimin e ashpër të Turqisë. Kryediplomati turk, Mevlut Çavushollu tha në një intervistë për gazetarët e agjencisë së lajmeve Anadollu, se Ankaraja nuk do ta...
 • Turqi, sulm me armë Ambasadës Amerikane

  Sulmohet me armë gjatë natës Ambasada Amerikane në Ankara. Mediat vendase shkruajnë se breshëri armësh janë derdhur mbi selinë diplomatike nga një makinë në lëvizje. Nuk ka raportime për persona të lënduar. Autorët ende të paidentifikuar u larguan nga vendi i ngjarjes. Marrëdhëniet midis Turqisë dhe Shteteve të Bashkuara kanë qenë...
 • Përplasen 19 makina, të paktën 17 të plagosur

  Një stuhi rëre është bërë shkak për dy aksidente zinxhir me 19 makina që janë përplasur në të njëjtin vend në Autostradën Konya-Ankara, duke lënë të paktën 17 të plagosur, 2 prej të cilëve rëndë. Sipas agjencisë së lajmeve “DHA”, në momentin që janë përballur papritur me një stuhi...
 • Përmbytje katastrofike, ujërat e rrëmbyer marrin përpara dhjetëra makina

  Një rrebesh i pazakontë shiu i shndërroi rrugët e Ankarasë, në lumenj të rrëmbyer që morën përpara edhe automjete, duke u shkaktuar lëndime të 6 personave. Në xhirimet amatore të publikuara në internet tregohen momentet kur shoferët e gjendur papritur përpara rrymave të fuqishme të ujërave, përpiqen të shpëtojnë. Vala e...
 • Shpërthim i fuqishëm në Ankara

  Një shpërthim i fuqishëm ka tronditur kryeqytetin turk Ankara mbrëmjen e së enjtes. Sipas agjencisë ndërkombëtare të lajmeve, “Reuters”, shpërthimi ka ndodhur rreth orës 20:05 (me orën lokale) dhe është dëgjuar në shumë pjesë të qytetit me pothuajse 6 milionë banorë. Shpërthimi mësohet se ka ndodhur në Zyrën Qendrore...
 • Aksidentohen për vdekje 11 persona

  Të paktën 11 persona e kanë humbur jetën ndërsa 44 të tjerë janë plagosur në një aksident trafiku në Eskisehir të Turqisë qendrore. Sipas informacioneve shoferi i autobusit, nga shkaqe ende të panjohura është përplasur me pemët përskaj rrugës. Në autobus ndodheshin pasagjerët të cilët nga Ankaraja udhëtonin për...
 • Arrestohet në Ankara profesori nga Cërriku

  Arrestohet në Ankara profesori 32-vjeçar nga Cërriku. Mariglen Debrova dhe bashkëshortja e tij, janë vënë në pranga para disa ditësh. Por mister mbetet fati i fëmijës. Lajmi ka tronditur familjarët e tij në Cërrik, të cilët janë të shqetësuar për çiftin dhe fëmijën e tyre. Mariglen Debrova jetonte prej...
 • Një shtëpi jo si të tjerat

  Një shtëpi e përmbysur në kryeqytetin e Turqisë, Ankara, e cila është ndërtuar nga një sipërmarrës dhe ka kushtuar thuajse sa një vilë, synon të vizitohet nga 100 mijë vizitorë. E ndërtuar dhe patentuar nga sipërmarrësi Mehmet Emin Görmez, shtëpia e përmbysur është hapur për vizitorët, të cilët mahniten...
 • Zyrtari i lartë turk u lut që uraganet ta ‘shkatërronin’, reagon SHBA

  Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë reaguar pas lutjeve të kryetarit të bashkisë së kryeqytetit turk Ankara, që uraganet Irma dhe Harvey të shkaktonin sa më shumë shkatërrime në SHBA, në mënyrë që kjo e fundit ta linte Turqinë rehat. Në disa postime në Twitter, kryebashkiaku Melih Gokçek ka...
 • Putin i kërkoi një dhomë në Ankara? Përgjigjja e Erdogan

  Nuk është më sekret që Presidenti turk Recep Tayiip Erdogan po flirton me Rusinë, si kundërpeshë në marrëdhëniet e acaruara me Perëndimin. Sëfundmi, Ankaraja dhe Moska kanë nënshkruar një marrëveshje për sistemin e sofistikuar të mbrojtjes raketore S400. Kjo lëvizje si dhe të tjera nuk janë pritur mirë në...
 • Autobusi përplaset me këmbën e urës, 6 të vdekur në Turqi

  Të paktën gjashtë persona kanë humbur jetën sot në Turqi pasi autobusi me të cilin po udhëtonin u përplas me këmbën e një ure në autostradë. Sipas të përditshmes turke “Sabah”, autobusi që udhëtonte nga qyteti i Eskisehirit për në kryeqytetin Ankara u përplas me kolonat e një ure-mbikalimi...
 • Nga Ankaraja në Stamboll për drejtësi dhe liri

  Tri javë më parë, kryetari i partisë më të madhe opozitare turke, CHP, Kemal Kilicdaroglu nisi në këmbë një marshim prej 400 kilometrash. Sot në Stamboll do të pasojë manifestimi përmbyllës. Në mbyllje të marshimit të protestës, CHP pret sot qindra mijëra vetë në Stamboll. Manifestimi në lagjen Maltepe...
 • Shpërthim në Ankara

  Një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur ditën e sotme para gjykatës në kryeqytetin turk, Ankara. Shpërthimi, që shkaktoi panik të madh tek banorët e zonës, raportohet të ketë ndodhur kur një makineri pune po gërmonte në zonë dhe ka hasur në tubat e gazit. Si pasojë e shpërthimit makineria...
 • Ankaraja kritikon Uashingtonin për armët kurde

  Vendimi i Uashingtonit për të armatosur milicinë e kurdeve siriane, YPG, ka provokuar zemërimin e disa zyrtarëve në Turqi. “Nuk do ta pranojmë këtë vendim të Shteteve të Bashkuara,” tha kryeministri Binali Yildirim, përpara një vizite në Londër. “Shtetet e Bashkuara e dinë mirë se kurdët sirianë janë një...
 • Del video e re e ekzekutimit te ambasadorit

  Një ditë pas vrasjes së ambasadorit Rus në Turqi, Andrey Karlov, publikohen pamje të reja nga momenti i atentatit.  Në këtë video duket autori i vrasjes, 22-vjeçari Mevlut Mërt Alltëntash, i cili qëndron gjithë kohën pas ambasadorit në pritje të një pamje të qartë për ta eliminuar. Në një...
 • Ankaraja kërkon të marrë pjesë në betejën e Mosulit

  Beteja historike për çlimin e Mosulit nga luftetarët e Shtetit Islamik po shkakton konflikt mes Bagdatit zyrtar dhe Ankarasë. Një ditë pas ndërhyrjes së Sekretarit amerikan të Mbrojtjes, Ashton Carter, që Bagdadi t’u japë forcave turke një rol në rimarrjen e Mosulit nga militantët e Shtetit Islamik dhe refuzimin...
 • Video/Babai e kërcënon me thikë, djali hidhet nga ballkoni

  Një i ri është hedhur nga ballkoni për t’i shpëtuar babait të tij, i cili e ka kërcënuar duke i vendosur thikën në fyt. Kjo ngjarje ka ndodhur në kryeqytetin e Turqisë, Ankara. Në video duket momenti kur djali pas sherrit me të atin, hidhet nga kati i dytë i...
Emisione