Antonio Tajani

 • Furtunë kritikash për kreun e PE

  Antonio Tajani është gjendur mes furtunës së kritikave, thirrjeve për dorëheqje dhe kërksave për falje, ndër të cilat ka zgjedhur këtë të fundit. Shkak u bë një deklaratë në një intervistë radiofonike të pak ditëve më parë ku shprehej se diktatori fashist Benito Musolini kishte bërë edhe gjëra të...
 • Tajani: BE duhet të jetë protagoniste në Ballkan

  “Europa duhet të jetë protagonist në një rajon kaë shumë të rëndësishëm ku mund të ndodhin shumë gjëra, që shpresoj të jenë positive”. Kështu është shprehur në Trieste, Antonio Tajani, president i Parlamentit Europian duke folur në një forum lidhur me situatën në Ballkanin Perëndimor. Gjithashtu më tej ai...
 • Kreu i PE mbështet negociatat e anëtarësimit për Shqipërinë

  Presidenti i Parlamentit Europian, Antonio Tajani mbështet hapjen e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë në Bashkimin Europian. Për këtë, Tajani e garantoi kreun e Kuvendit të Shqipërisë, Gramoz Ruçi gjatë një takimi në Estoni.  Ruçi ishte i pranishëm në Konferencën e Kryetarëve të Parlamenteve të vendeve të Bashkimit Europian....
 • Antonio Tajani, kandidat i të djathtës për kryeministër në Itali

  Grupimet kryesore politike në Itali po shfrytëzojnë orët e fundit të fushatës elektorale për të shtuar mbështetjen përpara votimit të së dielës. Silvio Berluskoni shpalli publikisht gjatë një emisioni televiziv Antonio Tajanin si kandidatin e qendrës së djathtë për kryeministër. Kandidimi i Tajanit që aktualisht mban postin e kreut...
 • Juncker e quan “qesharak” Parlamentin Europian, përplaset me Tajanin

  Presidenti i Komisionit Europian Jean Claude Juncker ka sulmuar ashpër deputetët e Parlamentit Europian, pjesa më e madhe e të cilëve sot mungoi në seancë. Duke qëndruar në sallën gjysmë bosh të Parlamentit Europian, Juncker i quajti eurodeputetët “qesharakë, tërësisht qesharak”. Ai tha se pranoi në sallë e rreth...
 • Meta letër Presidentit të PE-së për vëzhgues ndërkombëtarë në zgjedhje

  Kryetari i Kuvendit dhe Presidenti i Zgjedhur, Ilir Meta, i ka dërguar sot një ftesë zyrtare Presidentit të Parlamentit Evropian, Antonio Tajani, për vëzhgues ndërkombëtarë të zgjedhjeve nga ana e parlamentit evropian. Një letër, Meta thekson rëndësinë e monitorimit të procesit zgjedhor i cili i shërben cilësisë së procesit,...
 • Një ish gazetar, presidenti i ri i Parlamentit Europian

  Me 351 vota në favor, italiani Antonio Tajani i Partisë Popullore Europiane, u zgjodh presidenti i ri i Parlamenti Evropian, duke zëvendësuar gjermanin Martin Schulz. Rivali i tij në zgjedhjet e zhvilluara në Strasburg ishte kandidati socialist Gianni Pitella. Presidenti i ri ia dedikoi fitoren viktimave të tërmetit që...
Emisione