Argjentine

 • Imazhi në qiell mahnit banorët

  Një imazh i pabesueshëm që duket si Jezu Krishti është kapur në qiellin e Argjentinës. Fotoja u bë në qytetin e San Salvador de Jujuy dhe u shpërnda me shpejtësi në rrjetet sociale. Ajo u realizua nga Monica Aramayo, e cila e bëri foton me telefon celular. Në imazh...
 • Përplasen kroçerat (Video)

  Një person ka filmuar momentin kur janë përplasur dy kroçera të ankoruara në Buenos Aires, Argjentinë. Nga përplasja nuk ka persona të lënduar, por janë shkaktuar dëme të vogla materiale. Secila prej këtyre anijeve që udhëtojnë në gjithë botën ka një kapacitet prej 2500 pasagjerësh. Në videon e filmuar...
 • Nis sot në Argjentinë Samiti i G20

  Udhëheqësit e 20 vendeve më të fuqishme ekonomikisht mblidhen sot në Argjentinë në samitin e përvitshëm. Një ndër çështjet më të rëndësishme pritet të jenë tensionet mes Ukrainës dhe Rusisë, pas incidentit detar të së dielës. Për shkak të këtij incidenti, presidenti amerikan Donald Trump anuloi takimin e planifikuar...
 • Zuckerberg refuzon të dëshmojë përpara ligjvënësve të 7 shteteve

  Shefi ekzekutiv i Facebook, Mark Zuckerberg ka refuzuar të dëshmojë në një dëgjim të përbashkët mes tij dhe politikanëve nga shtatë vende, që përfaqësojnë një total prej 368 milion njerëzish. Ishte “Washington Post” që raportoi këtë duke cituar një letër të dërguar nga Facebook në Argjentinë, Brazil, Kanada, Irlandë,...
 • Gjendet nëndetësja e zhdukur

  Marina argjentinase njoftoi se disa studiues kanë gjetur nëndetësen “ARA San Juan” në thellësitë e Atlantikut. Gjetja e mjetit lundrues me 44 anëtarë të ekuipazhit që humbën jetën në bord, erdhi një vit pas zhdukjes së nëndetëses. Mjeti nënujor u zbulua në 800 metra thellësi në ujërat në afërsi...
 • Tërmet i fuqishëm në Argjentinë

  Një tërmet i fortë ka goditur një qytet turistik në Argjentinë. Sipas Institutit Gjeologjik të SHBA-së, tërmeti ka qenë me magnitudë 6.4. Epiqendra e tij ishte në oqean, disa kilometra larg bregut të Ushuaia, Tierra del Fuego. Lëkundjet sizmike ranë në një thellësi prej 9 kilometra nën tokë. Mediat...
 • Video/ Puthje në buzë mes zhytësit dhe luanit të detit

  Ky është momenti i adhurueshëm kur një luan deti i jep një zhytësi një puthje në buzë. Videoja, e postuar në Facebook nga zhytësi, tregon momentin kur luanët e detit duken shumë  të lumtur nga prania e tij. Por një  njëri prej tyre duket më miqësor se të tjerët,...
 • Dhunë gjatë manifestimeve “pro” abortit

  Mbështetësit e abortit shpërthyen në dhunë kundër policisë përpara parlamentit në Buenos Aires, Argjentinë, kur Senati hodhi poshtë projektligjin që legalizon abortin. Qindra manifestues, kryesisht aktivistë të grupimeve për të drejtat e njeriut ishin mbledhur përpara selisë së parlamentit të bindur se edhe Senati, ashtu si Dhoma e Ulët...
 • Argjentinë, senati rrëzon ligjin për abortin

  Senati në Argjentinë ka refuzuar të miratojë një projektligj përmes të cilit do të legalizohej aborti në 14 javët e para të shtatzënisë. Pas një debati të gjatë, 38 senatorë votuan kundër dhe 31 Pro. Mos kalimi i këtij projektligji nënkupton që ligjvënësit duhet të presin një vit që...
 • Mbappe hyn në histori, Messi shkon në shtëpi

  Franca shkon në çerekfinale të Kupës së Botës pas ndeshjes me Argjentinën ku u shënuan 7 gola. Pesë prej tyre u realizuan në pjesën e dytë të takimit. Kylian Mbappe edhe pse 19 vjeç e vendosi veten ndër lojtarët më të mirë të botës me një paraqitje prej fituesi....
 • Messi apo Mbappe vazhdon Botërorin?

  Temperaturat janë rritur në Rusi dhe kjo jo për shkak të motit, ndeshjet për Kupën e Botës kanë ardhur në fazën ku gabimet nuk falen pasi të çojnë në shtëpi. Franca përballë Argjentinës në orën 16:00 do të jetë e para që do të na tregojë se cili është...
 • Francë-Argjentinë, një finale e parakohshme

  Botërori hyn në fazën interesante dhe menjëherë me takime si të ishin finale. Menjëherë të shtunën në orën 16:00 faza e 1/8 starton me supersfidën Francë-Argjentinë. Shpresat e Messi për të fituar një trofe të rëndësishëm me përfaqësuesen kundër ambicieve të Pogba, Mbappe e Griezmann. Kjo përballje ndoshta meritonte...
 • Nuk do ta besoni çfarë gjeti policia brenda këtyre trofeve

  Policia argjentinase shkatërroi një bandë trafikantësh të drogës, pasi gjeti kokainë dhe marijuanë të fshehur brenda imitime të trofeve të Kupës së Botës. 6 persona u arrestuan në disa operacione në Isidro Casanova, La Matanza Partido, e Buenos Aires. Oficerët gjetën 1.5 kilogramë kokainë dhe marijuanë të fshehura në...
 • Sherr tifozësh Argjentinë-Kroaci

  Ende pa përfunduar ndeshja mes Argjentinës dhe Kroacisë, në stadiumin Njizhnji Novogrod, tifozët e të dy skuadrave janë përfshirë në sherr mes tyre. Sipas këtyre pamjeve duket qartë se argjentinasit mësynë ndaj tifozëve të Kroacisë si pasojë e humbjes. Për mbështetësit e skuadrës amerikano-latine ishte tronditëse dhe thuajse e...
 • Kroacia shkatërron Argjentinën

  Kroacia përparon në fazën tjetër të botërorit me fitoren 3 – 0 me Argjentinën të enjten, në Nizhni Novgorod. Si sukses i ekipit ballkanas dhe një tjetër dështim për Argjentinën e Lionel Messi që rrezikon eliminimin nga turneu, pasi ka vetëm 1 pikë në dy ndeshje. Kroatët u treguan...
 • Argjentina përballet me Kroacinë 

  Çdo të bëjë mbrëmjen e sotme Messi dhe Argjentina përballë Kroacisë? Ballkanasit kryesojnë grupin, ndërsa Argjentina ka vetëm një pikë pas barazimit me Islandën. Pritshmërinë janë të mëdha ndaj tij, aq më tepër që rivali në planin individual, Cristiano Ronaldo i dha fitoren në dy takimet e para Portugalisë...
 • Argjentina në krizë

  Lionel Messi nuk arriti të udhëheqë Argjentinën drejt fitores në ndeshjen e parë të botërorit që përfundoi në barazim 1 – 1. Gabimi në goditjen e penalltisë i kushtoi shumë aq sa gazeta argjentinase “Ole” me lojën e fjalëve; Krizlanda. Messi u bllokua më së miri nga kundërshtarët, duke...
 • Maradona dhe Messi krahasohen me Perënditë

  Klubi i futbollit Sportivo Pereyra de Barracas në kryeqytetin e Argjentinës, Buenos Aires, ka gjetur mënyrën si të frymëzojë brezat e rinj. Në tavanin e palestrës ku të vegjlit ushtrohen në futboll ka riprodhuar veprën e Michelangelo që ndodhet në Capella Sistina në Vatikan, por në vend të fytyrave...
 • Shkarkohen 8 policë, pretenduan se minjtë kishin ngrënë gjysmë ton marijuanë

  8 oficerë policie u shkarkuan nga detyra pasi bënë përgjegjës minjtë për gjysmë ton marijuanë të zhdukur nga një magazinë. Grupi, i cili ishte pjesë e policisë në Pilar të Argjentinës, u vunë nën hetim pas zhdukjes së drogës. Ajo kishte qenë depozituar në një magazinë për të paktën...
 • Shikon diçka të pazakontë dhe zbraz shishen, gjen mi në Coca-Cola

  Ky është momenti kur një burrë pretendon se ka gjetur një mi të ngordhur brenda shishes së tij të Coca-Cola. Diego Pereya, nga Argjentina, tregon në kamera shishen e pijes së gazuar. Ai tha se kishte zbuluar diçka të pazakontë në shishe dhe kishte vendosur ta filmonte. Në fund...
Emisione