Arkiva

 • Bilanci i Edi Ramës pas një viti në krye të Bashkisë në vitin 2001 (Video Arkiv)

  Më datë 11 Tetor të vitit 2001 kryetari i Bashkisë Tiranë në atë kohë, Edi Rama ka dhënë një intervistë për emisionin “Opinion” të gazetarit Blendi Fevziu. Gjatë intervistës së tij ai ka bërë një bilanc të punës së tij pas një viti në krye të Bashkisë. Si pjesë...
 • Propozimi i Edi Ramës si ministër Kulture që ngjalli diskutim në mediat shqiptare (Video Arkiv)

  Gjatë kohës kur Edi Rama mbante postin e ministrit të Kulturës u bë protagonist në media pas propozimit që i kishte paraqitur qeverisë ku parashikohej konservimi i qendrës së Tiranës dhe shpallja e saj monument kulture. Projektligji ngjalli diskutim në mediat shqiptare dhe nuk ishte e vetmja iniciativë e...
 • Jusuf Vrioni: Karriera ime e vonë veçse një ngjarje në jetën e një personi (Video Arkiv)

  “Ai ka ngjitur me vështirësi shkallët e TV Klan për të dhënë të parën dhe të vetmen intervistë të jetës së tij në moshën 83-vjeçare”, kështu e nis emisionin e datës 10 Janar të vitit 2000 drejtuesi i “Opinion” Blendi Fevziu. Bëhet fjalë për intervistën e ish-ambasadorit të Shqipërisë...
 • Arben Imami tregon arsyen përse kandidoi në Krujë në zgjedhjet e vitit 2001 (Video Arkiv)

  Fushata elektorale dhe sidomos intensifikimi i saj i sjell gjithnjë edhe më shpesh politikanët para gazetarëve dhe kamerave. Arben Imami ishte një prej politikanëve që është vënë përballë gazetarit Blendi Fevziu në emisionin “Opinion” në Tv Klan më 8 Qershor 2001. Në atë fushatë Imami ishte kandidat për deputet...
 • Intervista e Fatos Nanos si kryeministër në vitin 2002 (Video Arkiv)

  Fatos Nano është një prej figurave politike të rëndësishme në vendin tonë. Ai është dekretuar si kryeministër i Shqipërisë 4 herë duke filluar nga viti 1991. Herën e fundit ai u bë kryeministër i vendit pas dorëheqjes së Pandeli Majkos nga ky post. Në javën e parë të punës...
 • Intervista e Hashim Haçit, kreut të qeverisë së përkohshme të Kosovës më 1999 (Video Arkiv)

  Lufta e Kosovës ishte një konflikt i armatosur që filloi në Shkurt të vitit 1998, pas sulmit jugosllav në Drenicë deri në Qershor 1999. Lufta u zhvillua mes forcave të Republikës Federale të Jugosllavisë dhe Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës me ndihmë ajrore nga NATO dhe mbështetje nga ushtria shqiptare. Pas nisjes...
 • Intervista e Rexhep Mejdanit pas lirimit nga detyra e Presidentit (Video Arkiv)

  Ai është një nga personazhet e rëndësishëm politik në Shqipëri. Ish-Presidenti Rexhep Mejdani ka dhënë një intervistë për emisionin “Opinion” të gazetarit Blendi Fevziu më datë 07 Maj 2003 lidhur me aktualitetin politik të asaj periudhe. I pyetur në lidhje me angazhimin e tij të përditshëm pas lirimit nga...
 • Analistët komentojnë rikthimin e Pandeli Majkos si kryeministër, 2002 (Video-Arkiv)

  Dosier-Rikthimi i Pandeli Majkos në krye të qeverisë shqiptare në vitin 2002 në postin e Kryeministrit ishte tema kryesore e aktualitetit politik në vend në atë periudhë. Dhe për të diskutuar lidhur me këtë temë, emisioni “Opinion” i gazetarit Blendi Fevziu në Tv Klan, realizuar më datë 07 Shkurt...
 • Analiza e mbledhjes së Komitetit Drejtues të PS në vitin 2001 (Video-Arkiv)

  Dosier-Situata e krijuar pas mbledhjes së Komitetit Drejtues të Partisë Socialiste më 5 Dhjetor 2001 la mjaft paqartësi tek pjesa më e madhe e qytetarëve. Mbledhja ishte thirrur për të analizuar krizën e thellë të shkaktuar nga përplasja mes kryetarit të partisë, Fatos Nano dhe kryeministrit të asaj kohe,...
 • Intervista e Pandeli Majkos pas zgjedhjes si kryeministër në vitin 2002 (Video-Arkiv)

  Dosier-Pandeli Majko është një prej figurave kryesore politike në Shqipëri. Më datë 07 Shkurt 2002 pas dekretimin për herë të dytë në detyrën e kryeministrit, Majko ka dhënë një intervistë për emisionin “Opinion” të gazetarit Blendi Fevziu. I pyetur nëse rikthimi në detyrën e kryeministrit mund të quhet ringritje,...
 • Intervista me Besnik Mustafajn përpara zgjedhjeve të vitit 2001 (Video-Arkiv)

  Dosier-Përpara zgjedhjeve të përgjithshme në Qershor të vitit 2001, emisioni “Opinion” i gazetarit Blendi Fevziu ka realizuar disa intervista me disa prej figurave më të njohura politike në vend. Në emisionin e realizuar më datë 07 Qershor 2001 i ftuar ka qenë kandidati për deputet i Partisë Demokratike në...
 • Djali i Mehmet Shehut flet për marrëdhënien e babait të tij me Enver Hoxhën (Video-Arkiv)

  Dosier-Në periferi të Barcelonës, në një lagje të quajtur Batalona, jetonte në vitin 2001 shkrimtari Bashkim Shehu, djali i vogël i ish-Kryeministrit Mehmet Shehu. Pavarësisht punës, pasioni i tij i parë mbetej të shkruarit. Emisioni “Opinion” i gazetarit Blendi Fevziu, realizuar më datë 06 Maj 2002, i është kushtuar...
 • Ali Ahmeti tregon si u përfshi në politikë (Video Arkiv)

  Ali Ahmeti, një prej figurave politike shqiptare në Parlamentin e Maqedonisë ka dhënë një intervistë për emisionin “Opinion” të gazetarit Blendi Fevziu më 05 Shtator 2002. Gjatë intervistës, Ahmeti tregoi se ka nisur aktivitetin politik që në gjimnaz pasi sipas tij mësimi zhvillohej vetëm në gjuhën maqedonase ndërkohë që...
 • Intervista e Genc Pollos dhe Gramoz Ruçit në 1999 (Video Arkiv)

  Genc Pollo dhe Gramoz Ruçi, dy personalitete të larta të dy partive më të mëdha në vend PD-së dhe PS-së ishin të ftuar në emisionin “Opinion” të gazetarit Blendi Fevziu realizuar më 05 Dhjetor 1999. Ruçi në atë periudhë mbante postin e kreut të Grupit Parlamentar dhe Sekretarit Kordinativ...
 • Artur Zheji, Mero Baze dhe Andi Bejtja (Video Arkiv)

  Në emisionin “Opinion” të gazetarit Blendi Fevziu të datës 02 Maj 2002 ishin të ftuar tre analistë të shtypit dhe mediave vizive, Artur Zheji, Mero Baze dhe Andi Bejtja. Vendimi i Gjykatës Kushtetuese për të rikthyer edhe një herë në Parlament rishqyrtimin e Prokurorit të Përgjithshëm të asaj kohe,...
 • Muammar Gaddafi, jeta dhe vdekja (Video)

  Pas një lufte të ashpër që shoqëroi vendin, ish-dikatori i Libisë, Muammar Gaddafi do të kapej dhe do të nxirrej nga tunelet duke i dhënë fund regjimit të tij. Pas 40 vitesh pushtet Gaddaf e gjeti veten si njeriun më të pa pushtetshëm dhe nga pamjet e fundit të...
 • Misteret e tunelit të Porto Palermos (Video Arkiv)

  Dosier- Tuneli i Porto Palermos është një vepër gjigande, nga ato që nuk janë të dukshme, por që vlera e tij është sa tre hidrocentrale të kaskadës së Drinit të marra së bashku. Ky tunel ka qëndruar i fshehur për vite me radhe në brendësinë e një mali dhe...
 • Albanian Divorce Style (Video Arkiv)

  Dosier-Një dokumentar i titulluar “Albanian Divorce Style”, realizuar nga një regjisore bullgare, Adela Peeva, risolli në vëmendjen e publikut fatet dramatike të tre familjeve. Tre djem shqiptarë ishin martuar me 3 vajza të huaja, dy ruse dhe një polake, në kohën e marrëdhënieve shumë të mira mes Shqipërisë dhe...
 • Dhjetori 1990! (Video Arkiv)

  Dosier–Në Dhjetor të 1990-s, Shqipëria kishte hyrë në një nga momentet më të vështira të historisë së saj. Harta evropiane e imponuar pas Luftës së Dytë Botërore, qe transformuar ndjeshëm në vitin 1989. Në Qershor të 1989-s, Leva Lesa, lideri i lëvizjes solidare që kontestonte regjimin komunist që prej...
 • Ramiz Alia takim me intelektualët 1990 (Video Arkiv)

  Dossier-Më 12 Gusht të vitit 1990 u mbajt një takim mes Presidentit Ramiz Alia dhe një grup intelektualësh të zgjedhur në Tiranë. Takimi mes tyre erdhi pas largimit të 5300 shqiptarëve me ambasadat e huaja që ishin vendosur në Tiranë. Ka shumë debate dhe enigma rreth debateve që Presidenti...
Emisione