athine

 • Zuckerberg selfie nga Akropoli me bashkëshorten

  Themeluesi i Facebook ndodhet në Athinë. Mark Zuckerberg dhe bashkëshortja e tij Priscilla Chan kanë publikuar në Facebook një foto selfie nga Akropoli. Çifti feston 7-vjetorin e martesës dhe përvjetorin kanë vendosur ta festojnë në shtetin fqinj. “Duke festuar 7-vjetorin e një martese të lumtur në tempullin e perëndeshës...
 • Sulmohet rezidenca e ambasadorit amerikan

  Pesë të rinj kanë marrë përsipër sulmin ndaj rezidencës së ambasadorit amerikan në Athinë, Geoffrey Pyatt. Anëtarët e grupimit anarkist ‘Rubikon’, pasi mbërrijnë me motoçikleta përpara shtëpisë së ambasadorit, ata sulmojnë me bojë të zezë dhe tymuese rezidencën e diplomatit amerikan. Vetë ambasadori Geoffrey Pyatt reagoi duke e konsideruar...
 • Shqiptari ‘fantazëm’ që “solli” Cristiano Ronaldon në Athinë

  Policia greke ka publikuar fotot e kokainës së sekuestruar një ditë më parë në Athinë, ku u arrestua një 35-vjeçar shqiptar. Sikurse duket dhe në foto, mbi kokainë ishte mbishkrimi CR7, inicialet e futbollistit të njohur Cristiano Ronaldo. Kjo tashmë është bërë një praktikë e njohur, kur trafikantët shkruajnë...
 • Shqiptari kapet me sasi të madhe kokaine në Athinë

  Një 35-vjeçar shqiptar është arrestuar nga policia greke gjatë një operacioni anti-drogë. Shqiptari, identiteti i të cilit nuk është bërë i ditur, posedonte 13.1 kg kokainë, 510 gram heroinë, 1900 Euro dhe dy peshore elektronike. Lënda narkotike u gjet në banesën e tij në lagjen Moschato të Athinës. Autoritetet...
 • Sulmohet konsullata ruse në Athinë

  Konsullata ruse në Athinë është sulmuar nga persona të panjohur mëngjesin e kësaj të premteje. Sipas mediave greke, në derën hyrëse të konsullatës shpërtheu një granatë. Kamerat e sigurisë kanë filmuar një motor të dyshimtë me të cilin udhëtonin dy persona rreth orës 03:50. Dy të dyshuarit hodhën granatën...
 • Katrougalos: Negociatat me Tiranën janë zhbllokuar

  Ministri i Jashtëm grek, Jorgos Katrougalos ka deklaruar se negociatat me Shqipërinë janë zhbllokuar “në një farë mënyre”. Gjatë një interviste radiofonike, shefi i diplomacisë greke ka pohuar se negociatat kanë pasur një “vonesë relative”, të cilën e ka shpjeguar me situatën e trazuar politike në vendin tonë. “Duhej...
 • 20 persona nën akuzë, mes tyre edhe zyrtarë të lartë grekë

  Prokurorët grekë kanë ngritur akuzat për 20 persona, përfshirë zyrtarë të lartë, për vdekjen e 100 personave, në zjarrin masiv të një viti më parë. Zjarret në fshatin bregdetar të Matit, në Korrik të 2018-s u shpërndanë me shpejtësi, duke i lënë njerëzit të bllokuar nëpër shtëpi e makina....
 • Shqiptari humbet jetën në Greqi

  Një aksident tragjik i ka marrë jetën një të riu shqiptar në lagjen “Agios Dimitrios” në Athinë. Aksidenti ndodhi mbrëmjen e së martës, kur motori me të cilin udhëtonte viktima u përplas nga një makinë. Sipas mediave greke, shqiptari që humbi jetën është 21 vjeç, ndërsa identiteti i tij...
 • Shembet ndërtesa e braktisur

  Një ndërtesë e braktisur dhe e rrënuar është shembur duke zënë poshtë dy makina. Ngjarja ka ndodhur mëngjesin e sotëm në një lagje të Athinës në Greqi. Nga shembja e ndërtesës nuk ka persona të lënduar, por të paktën dy makina janë shkatërruar. Qytetarët thonë se fillimisht u frikësuan...
 • Zbardhet skema si shqiptari i ngriti kurth 56-vjeçarit belg në mes të Athinës

  Policia greke ka zbardhur ngjarjen e rëndë të ndodhur më 16 Qershor 2017 në Athinë, ku u vra një 56-vjeçar belg. Autor i krimit është një shqiptar 32-vjeçar dhe dy bashkëpunëtorë të tij të cilët janë në kërkim. Shqiptari u arrestua dy ditë më parë në kufirin mes Greqisë...
 • E reja tregon si e zbuloi jetën e dyfishtë të babait të saj (Video)

  Ana vjen nga qyteti i Tiranës, por familja e saj jeton tani në Durrës. Ajo është rritur pa baba, sepse ky i fundit nuk është interesuar asnjëherë për të bijën. 18 vite më parë jeta e saj mori një tjetër drejtim. Ishte vetëm 4 vjeç, kur prindërit e saj...
 • Ish-Kryeministri thirrje qeverisë greke: Dëgjoni zërin e qytetarëve

  Orë ankthi për qeverinë greke. Ditën e sotme pritet që të votohet në Parlament Marrëveshja e Prespës për emrin e ri të Maqedonisë. Në Athinë po protestohet prej 3 ditësh, ndërsa sot policia ka forcuar masat e sigurisë, duke mbyllur edhe disa rrugë. Sipas informacioneve nga mediat greke, Kryeministri...
 • Marrëveshja e Prespës përçan grekët

  Dhuna në shkallët e parlamentit eklipsoi protestën e të dielës kundër Marrëveshjes së Prespës në Athinë, ku morën pjesë dhjetëra mijëra njerëz. Qeveria akuzoi Agimin e Artë për tentativë për pushtimin e parlamentit. Policia njoftoi se nga përleshjet u plagosën 25 persona, ndërsa 12 protestues u arrestuan. “Një ditë...
 • Përplasje mes Moskës e Athinës

  Moska ka bërë një tjetër ndërhyrje të ashpër pas zhvillimeve të fundit rreth marrëveshjes së Prespës. Një deklaratë e ministrisë së jashtme ruse, godet njëkohësisht Shkupin dhe Athinën. Deklarata nënvizon se ndryshimet kushtetuese të votuara në parlamentin maqedonas “janë imponuar nga jashtë dhe nuk shprehin  vullnetin e popullit”. Po...
 • Arsimtarët ngrihen në protestë, mësyjnë në Parlamentin grek (video)

  Mësuesit dhe profesorët në Greqi janë ngritur në revoltë dhe kanë shkuar para Parlamentit në Athinë për të protestuar kundër sistemit të ri për emërimet në sistemin arsimor. Ata mësynë në ambientet e jashtme të Parlamentit, ndërsa forca të shumta policie u angazhuan për mbarëvajtjen e rendit dhe sigurisë....
 • Arrestohet në Athinë porositësi i vrasjes së Artan Çukut

  Arrestohet në Greqi personi që porositi vrasjen e ish-komisarit të policisë, Artan Cuku. Në pranga është vënë Bledar Jambelli, 38-vjeçari nga Fieri i cili fshihej në shtetin helen edhe me emrin Rikardo Muho. Sipas prokurorëve, ai porositi vrasjen e Cukut duke i premtuar 20 mijë euro 24-vjeçarit nga Kuçova,...
 • Theri me thikë afganin, kapet shqiptari në Athinë

  Policia e Athinës ka mundur të arrestojë një shqiptar për vrasjen e një shtetasi afgan. Ngjarja ka ndodhur në qendër të kryeqytetit grek mbrëmjen e 22 Dhjetorit. Sipas mediave greke, shqiptari qëlloi 3 herë me thikë shtetasin afgan në mes të rrugës në lagjen “Omonia”. Identiteti i tij nuk...
 • Kapet shqiptari i arratisur nga burgu grek

  Policia greke ka mundur të arrestojë shqiptarin e arratisur 5 ditë më parë nga qelia e paraburgimit në rajonin e Atikës në Athinë. 40-vjeçari u kap në zonën Haidariou të kryeqytetit grek. Ai qëndronte i fshehur në banesën e familjarëve të tij në një kat përdhesë të ndërtesës. Autoritetet...
 • Athinë, shqiptarët therin me thikë një person

  Athinë – Një krim i rëndë ka ndodhur mbrëmjen e së shtunës rreth orës 20:30 në kryqëzimin e rrugëve “Sofocleous” dhe “Menandrou”, raporton media greke Protothema. Dy shqiptarë kanë qenë duke lëvizur me automjetin e tyre ku njëri ka zbritur nga makina dhe ka qëlluar me thikë në zemër...
 • Arratiset nga qelia në Athinë 40-vjeçari shqiptar

  Një shqiptar u arratis në mënyrë spektakolare nga qelitë e paraburgimit në Athinë. 40-vjeçari, identiteti i të cilit nuk bëhet i ditur, preu hekurat e qelisë në komisariatin e Atikës Perëndimore. Ngjarja ndodhi rreth orës 4 e 20 të mëngjesit të së martës. Ai u arratis së bashku me...
1 2 3 8
Emisione