baktere

 • Ngrohja globale po vë në rrezik shëndetin tonë

  Ndryshimet klimatike ndikojnë në përhapjen e baktereve. Pra nuk sjellin vetëm mot ekstrem, me përmbytje e temperatura të larta, por luajnë një rol të rëndësishëm në zhvillimin e baktereve rezistente ndaj antibiotikëve. Deri më sot kjo ishte hipotezë, që tani u vërtetua nga një studim ndërkombëtar, që u paraqit...
 • Në trupin e njeriut jetojnë mijëra baktere

  Në trupin e njeriut jetojnë rreth 5 mijë lloje bakteresh. Mikrobiologët shprehen janë zbuluar aktualisht rreth 70 përqind e tyre. Gjithashtu është vërejtur se disa qindra prej tyre janë të shpërndara në mënyrë të veçantë tek njerëzit, për shkak të zonave gjeografike ku jetojnë. Theksohen diferenca të mëdha kryesisht...
 • Mbulesat e shtratit në spital kanë baktere edhe pas pastrimit

  Edhe pas një pastrimi të plotë, gjurmët e baktereve që shkaktojnë diarre mund të mbeten në mbulesat e shtratit të spitalit, raportojnë studiuesit. Studimi i ri sugjeron që çarçafët mund të transmetojnë infeksione të ‘Clostridium difficile’ në mes të pacientëve dhe madje edhe midis spitaleve sipas studiuesve britanikë. C.difficile...
 • Pse duhet t’i ekspozoni fëmijët ndaj pluhurave dhe baktereve

  Kur foshnjet nisin të ecin këmbadorës thithin pluhura dhe baktere, por nuk duhet të shqetësohemi, pasi janë një barrierë e rëndësishme ndaj astmës dhe alergjive. Ky është rezultati i një studimi të bërë së fundmi nga inxhinierë e mikrobiologë amerikane e finlandezë dhe i publikuar në Science and Technology....
 • Rreziku që vjen nga furça e dhëmbëve

  Duhet të blini një furçë të re dhëmbësh tani! Ajo që përdorni mund të përmbajë herres, feçe ose virusin përgjegjës për hepatitin A, B ose C. Brenda dy ditësh, furçat infektohen me baktere që shkaktojnë sëmundje bakteriale, viruse dhe kërpudha. Sipas një eksperti, nuk ka rëndësi nëse e mbani...
 • Ja çfarë ndodh brenda çantës së femrave

  Femrat kanë një aksesor të përditshëm të jetës së tyre, çantën e dorës. Kjo çantë, sigurisht që është e mbushur plot me produkte të femrave, si kremra, buzëkuq, parfum, letra etj. Mirëpo ajo çfarë ndodh brenda kësaj çante, është diçka shumë e pakëndshme. Sipas raporteve, nëse ju nuk e...
Emisione