Basha

 • Lleshaj për Bashën: I pandehur i shumëfishtë

  Pas deklaratave të Bashës, ka reaguar ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj. Ai theksoi se lideri demokrat vazhdon të hedhë natën zjarr dhe ditën kërcënime kundër shkollave, zgjedhjeve, policisë etj. “Natën bëhet guerrilas dhe ditën prokuror, ndërkohë që është thjesht një i pandehur i shumëfishtë. Keqardhje për degradimin”, shkruan Lleshaj...
 • Përgjimet, reagon Basha: Rama padrino i krimit, nuk ka më alibi

  Kryetari i opozitës Lulzim Basha ka reaguar pas publikimit të përgjimeve të tjera të gazetës gjermane “Bild”. Basha shkruan se tashmë kryeministri Rama nuk ka më alibi dhe largimi i tij dhe asaj që ai e quan bandë është për opozitën një mision kombëtar. “Edi Rama është padrino i...
 • Vendimi për negociatat, Basha: Përgjegjës është Rama

  Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha deklaroi se përgjegjësi për mos hapjen e negociatave, është vetëm kryeministri Rama. “Mos u gënjeni nga propaganda e tij. Ka vetëm një përgjegjës për refuzimin e vazhdueshëm ndaj Shqipërisë: Është qeveria dhe Edi Rama. Ka vetëm një arsye pse na janë mbyllur dyert...
 • Lleshaj: Basha është përgjegjës për çdo individ që aktivizon kundër ligjit

  Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj ka reaguar menjëherë pas akuzave të bëra nga kreu i opozitës Lulzim Basha. Kyredemokrati tha se Lleshaj dhe Arta Marku e kanë kthyer policinë dhe prokurorinë në instrumenta të represionit politik në shërbim të pushtetit personal dhe të korruptuar të Edi Ramës. Në një...
 • Basha: Raprezalje kundër kundërshtarëve politikë

  7 drejtues të Partisë Demokratike u vunë në pranga, ndërsa 16 persona do të procedohen në gjendje të lirë për incidentin të enjten në hyrje të Librazhdit ku tentuan t’i pengojnë eskortën e Kryeministrit duke e goditur me sende të forta e lëndë plasëse piroteknike.  Mes të arrestuarve është...
 • Meta nis konsultimet për datën e re të zgjedhjeve

  Pasi dekretoi shfuqizimin e zgjedhjeve në 30 Qershor, kreu i shtetit nisi konsultimet me përfaqësues të partive politike për të diskutuar një tjetër datë. Takimin e parë që zgjati për afro 30 minuta, Presidenti Meta e pati me 5 përfaqësues të grupimit të qendrës së djathtë. Më herët, aleatët...
 • Basha: Anulimi i zgjedhjeve, meritë e qëndresës

  Meritën për anulimin e datës së zgjedhjeve lokale, Lulzim Basha ia njohu qëndresës së shqiptarëve që sipas tij imponuan që në 30 Qershor të mos ketë një proces fars elektoral të diktuar nga krimi. Në protestën e 8 kombëtare të opozitës Basha solli në vëmendjen përgjimet e gazetës gjermane...
 • Basha: Orët e tiranisë po marrin fund! (Video)

  Kryetari i opozitës Lulzim Basha foli nga selia blu duke bërë në këtë mënyrë dhe mbylljen e protestës së 8-të kombëtare. Basha pyeti qytetarët nëse janë gati ta çojnë betejën deri në fund.“A jeni gati ta çojmë këtë betejë deri në fund, të bëjmë gjithçka për orën e bekuar...
 • Veliaj: Fokusi i investimeve, infrastruktura dhe bujqësia

  Pak orë para protestës së opozitës, kandidati socialist i koalicionit “Aleanca për Shqipërinë Europiane” për Bashkinë e Tiranës, Erion Veliaj, u bëri thirrje nga Zall Herri të gjithë demokratëve që të distancohen nga drejtuesit e tyre, që pushtetin e duan për të shkatërruar Tiranën dhe Shqipërinë. “Do kalojë edhe...
 • Basha: Denoncimet për vjedhje votash, u faktuan

  I sapokthyer nga Berlini, ku zhvilloi një vizitë disa ditore, Lulzim Basha u shfaq përpara mediave duke akuzuar Kryeministrin Rama si arkitekt të lidhjeve me krimin. Faktet e bëra publike nga gazeta gjermane “Bild” për kryedemokratin, provuan denoncimet ndër vite të opozitës për instalimin e një regjimi kriminal në...
 • Basha: Zgjidhja e krizës me ndihmën e Gjermanisë

  I ndodhur në Gjermani për të marrë pjesë në Kongresin Ekonomik të Unionit Kristiandemokrat e Kristiansocial, kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha tha se opozita ka mbështetjen e Berlinit në betejën për Shqipërinë Europiane. “Me ndihmën e partnerëve gjermanë, me ndihmën e partnerëve europianë, ne do të mund ta...
 • Basha: Të shpallet gjendja e jashtëzakonshme në Korçë

  Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha kërkon shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme në Korçë, pas tërmetit që ra mëngjesin e sotëm. “Shteti duhet t’ju ofrojë menjëherë ndihmë financiare dhe ushqim familjeve të prekura”, shkruan lideri i opozitës në rrjetet sociale. Për tërmetin reagoi edhe Presidenti Meta. Ai u bën...
 • Basha: Asnjë hap pas për çlirimin e vendit nga e keqja!

  Kryetari i opozitës, Lulzim Basha ka ftuar të gjithë qytetarët të marrin pjesë në protestën e 2 Qershorit. “Asnjë hap pas për çlirimin e vendit nga e keqja! Nesër në ora 19:00 të gjithë në shesh”, shkruan Basha. Basha ka publikuar një video në rrjetin social Facebook, ku rendit...
 • Basha: Rama e di vendimin e Këshillit Evropian

  Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha thotë se Këshilli Europian do të votojë për mos hapjen e negociatave për Shqipërinë në Qershor. Partnerët ndërkombëtarë, sipas Bashës, ia kanë bërë të qartë këtë edhe Kryeministrit Rama. “Gjendjen në Shqipëri e dinë të gjithë qytetarët, të djathtë e të majtë, e...
 • Basha: Kurrë në një qeveri me Ramën

  Lulzim Basha përjashtoi nga Elbasani çdo skenar bashkëqeverisjeje me Kryeministrin Rama, duke thënë se është i vendosur në rrugën për t’i dhënë fund oligarkisë dhe krimit. “I keni dëgjuar thashethemet që përhapin. Minjtë e ndjejnë frikën, e ndjejnë ankthin. Kanë filluar të përhapin versionet e daljes nga kriza: qeveri...
 • Pas letrës së pestë të Ramës, Basha: Asnjë hap pas!

  Pas letrës së pestë publike të bërë nga kryeministri Edi Rama nuk vonoi dhe kundërpërgjigja e kryetarit të opozitës, Lulzim Basha. Nëpërmjet një postimi në rrjetin social Facebook, Basha shkruan se forca e opozitës është bashkimi dhe qëndresa dhe nuk ka asnjë hap pas. “Forca jonë është bashkimi, forca...
 • Basha: Rama nuk ka dinjitet, po ka vetëm babëzi

  Kryetari i opozitës Lulzim Basha ishte pasdites e kësaj të premteje në qytetin e Burrelit ku i bëri thirrje të gjithë qytetarëve të marrin pjesë në protestën e 25 Majit. Basha akuzoi kryeministrin Rama se duhet të ishte larguar me dhjetëra herë deri më tani, por sipas kryedemokratit, kreu...
 • Tjetër letër për Bashën

  Letrën e Lulzim Bashës, drejtuar jo atij, por qytetarëve, Kryeministri Edi Rama e ka parë si një hapësirë për të vijuar të këmbëngulë për nisjen e dialogut mes tyre. Ndaj dhe mëngjesin e kësaj të premteje ka nisur letrën e tij të tretë në adresë të kryedemokratit. “Për hir...
 • Basha reagon pas deklaratës së CDU/CSU

  Kreu i opozitës Lulzim Basha ka reaguar pas deklaratës së bërë nga grupi më i madh në parlamentin gjerman CDU/CSU se ofrohet të ndërmjetësojë një dialog gjithëpërfshirës mes qeverisë dhe opozitës. Basha deklaron në emër të PD dhe opozitës së bashkuar se konfirmon gatishmërinë për zgjedhje të lira dhe...
 • Basha: Konservatorët britanikë, aleatë kryesorë për modernizimin e PD

  Në selinë qendrore të Partisë Konservatore Britanike në Londër, Kryetari i PD, Lulzim Basha, u prit nga Kryetari i Partisë Konservatore britanike z. Brandon Lewis. Kryetari Basha i shprehu Kryetarit Lewis mirënjohjen per mbështetjen e jashtëzakonshme që Partia Konservatore po i jep Partisë Demokratike për komsionin e përzgjedhjes së...
1 2 3 35
Emisione