Bashkimi Europian

 • Merr fund “lufta” franko-gjermane për krerët e BE-së

  Pas përplasjeve të vazhdueshme mes Francës dhe Gjermanisë për krerët e institucioneve të Bashkimit Europian, liderët e vendeve anëtarë arritën më në fund konsensusin për kandidaturat që do të drejtojnë unionin. Për herë të parë që prej themelimit të BE, Komisionin Europian pritet ta drejtojë një grua. Ministrja gjermane...
 • Mashtrimi i madh me TVSH-në

  Të paktën 1,260 miliardë Euro rezultojnë të zhdukura nga buxhetet e 28 vendeve të BE-së, mes viteve 2009 dhe 2016. Një shumë e barabartë me prodhimin e përgjithshëm bruto të Australisë. Ajo duhej të ishte arkëtuar nga autoritetet tatimore të vendeve europiane në formën e Tatimit mbi Vlerën e...
 • Euro-skeptikët kryesojnë në sondazhe

  Dy javë nga zgjedhjet për Parlamentin Europian, shqetësimi më i madh i unionit mbetet rritja e ndjeshme e rrymës euro-skeptike. Rasti më i fundit vjen nga Britania e Madhe, e detyruar të hyjë në zgjedhje pas dështimit të afatit për Brexit. Sipas një sondazhi të publikuar nga “The Guardian”,...
 • Rama: Meritojmë negociatat; Mogherini: Duhet të binden shtetet e BE

  Kryeministri Edi Rama është shprehur se Shqipëria pret vetëm një përgjigje nga Komisioni Europian, atë të çeljes së negociatave për anëtarësim në Bashkimin Europian. Në konferencën për shtyp me përfaqësuesen e lartë të BE-së, Federica Mogherini e cila ndodhet për vizitë zyrtare në Tiranë, Kryeministri Rama theksoi se qeveria...
 • BE: Samiti i Berlinit, një hap pozitiv

  Bashkimi Europian vlerëson pozitivisht Samitin e Ballkanit Perëndimor të mbajtur të hënën në Berlin. Në një konferencë për shtyp, zëdhënësja e BE-së e cilësoi një hap të rëndësishëm përballjen mes Prishtinës dhe Beogradit në kryeqytetin gjerman. “Takimi i djeshëm prodhoi sinjale të tjera të rëndësishme në mbështetje të dialogu...
 • Mogherini: Shqipëria meriton hapjen e negociatave

  Eurodeputetët e Komisionit të Punëve të Jashtme të Parlamentit Europian i kanë kërkuar shefes së diplomacisë europiane Federica Mogherini të qartësojë nëse në Qershor do të ketë hapje të negociatave të anëtarësimit në Bashkimin Europian të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut. Mogherini ka shprehur angazhimin e saj personal që...
 • BE apel të rinjve shqiptarë

  Bashkimi Evropian, në kuadër të integrimit të Shqipërisë, pritet të financojë për standarde të njëjta të gjitha bashkitë në vend. Në prezatimin e iniciativës së dimensionit social, eurodeputeti Knut Fleckenstein bëri një ftesë të hapur drejt të rinjve dhe shoqërisë civile, që përmes projekteve konkrete të zhvillimit të përshpejtojnë...
 • Brexit, Juncker: BE po humbet durimin

  Bashkimit Europian i është sosur durimi me Britaninë e Madhe dhe zvarritjen e Brexit. Në një intervistë për Rai, Presidenti i Komisionit Europian Jean Claude Juncker, i bëri thirrje Londrës të përmbyllë procesin e shkëputjes. “Kemi pasur shumë durim me miqtë tanë britanikë. Por edhe durimi e ka një...
 • Ashpërsohen rregullat për shpejtësinë e automjeteve

  Bashkimi Europian ka miratuar rregulla të ashpra për sigurinë rrugore. Sipas këtyre rregullave, automjetet do të jenë të pajisura me kufizues shpejtësie. Këto rregulla do të hyjnë në fuqi nga viti 2022 dhe automjetet e reja do të duhet të përshtaten me këtë teknologji. Kjo nënkupton që makinat do...
 • May përjashton votimin e tretë për Brexit

  E gjendur me shpatulla pas murit, Kryeministrja britanike Theresa May shtyu për një moment ta pacaktuar votimin e tretë për finalizimin e Brexit. Shefja e qeverisë pohoi se aktualisht nuk e ka mbështetjen e shumicës së Parlamentit. Mai konfirmoi se po vijon bisedimet me deputetët rebelë brenda konservatorëve për...
 • Google gjobitet me 1.5 miliardë Euro

  Google është gjobitur nga Bashkimi Europian me 1.49 miliardë Euro për bllokimin e reklamave për kompanitë rivale. Kjo është hera e tretë që gjigandi i kërkimit gjobitet nga BE në harkun kohor të dy viteve. Bashkimi Europian akuzon Google se po keqpërdor dominimin e saj në treg duke bllokuar...
 • BE përgatitet për Brexit pa marrëveshje

  Teksa numërimi mbrapsht për Brexit është drejt fundit dhe me parlamentin britanik në një udhë pa krye, Bashkimi Europian përgatitet për një shkëputje pa marrëveshje. Michel Barnié , kryenegociator për Brexit në BE: Javën e kaluar parlamenti britanik votoi kundër një Brexit pa marrëveshje. Por të votosh kundër skenarit...
 • Bashkimi Europian si Bashkimi Sovjetik? Krahasim i pavend

  Politika e Bashkimit Europian të kujton praktikat e byrosë politike të ish-vendeve komuniste, dëgjohet nga qarqet populiste të djathta pak javë para zgjedhjeve europiane. Por a mund të krahasohet BE e Bashkimi Sovjetik? “Vitet e fundit kemi vënë re që Komisioni sillet si një byro politike”, tha së fundmi...
 • Parlamenti i Britanisë nuk voton marrëveshjen për daljen nga BE

  Parlamenti i Britanisë së Madhe ka refuzuar për herë të dytë marrëveshjen e Kryeministres Theresa May me Bashkimin Europian për Brexit. Deputetët votuan kundër dokumentin e marrëveshjes së saj me 391 vota, ndërsa 242 ishin pro. Pas dështimit “spektakolar” për të bindur Parlamentin, sikurse e konsideron BBC, Kryeministrja May...
 • Sot votimi i marrëveshjes së re Britani-BE

  Parlamenti britanik mblidhet sot në darkë për të votuar një variant të ri të marrëveshjes me Brukselin. Kryeministrja britanike Theresa May dhe kreu i Komisionit Europian, Jean Claude Juncker ranë dakord për disa ndryshime të marrëveshjes së mëhershme që u refuzua në parlament në Janar. Ndër të tjera, unioni...
 • Tensione politike mes BE-së e Turqisë

  Thellohen përplasjet mes Bashkimit Europian dhe Turqisë, një ditë pasi Komisioni i Jashtëm i Parlamentit Europian votoi pezullimin e bisedimeve të anëtarësimit me Ankaranë. Vendimi bazohej në projekt-raportin e eurodeputetëve, ku vëmendja kryesore i kushtohej cënimit të të drejtave të njeriut dhe presionit të fortë të qeverisë ndaj pushtetit...
 • Kryemadhi: Protesta ka në thelb negociatat me BE-në. Qeveri kalimtare, jo të përbashkët

  Monika Kryemadhi thotë se protesta e opozitës më 16 Shkurt ka në thelb hapjen e negociatave me Bashkimin Europian. Në një lidhje të drejtëpërdrejtë me studion e emisionit “Opinion” në Tv Klan, kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim shprehet se Shqipëria do të humbasë shansin nëse në muajin Qershor...
 • Rusia vë në provë unitetin e BE-së

  Pas shumë debatesh dhe presionit të Shteteve të Bashkuara për t’u tërhequr, ambasadorët e vendeve anëtarë të BE, miratuan vijimësinë e shtrirjes së gazësjellësit “Nord Stream 2”. Projekti që do të furnizojë më shumë me gazin rus europën, ngjalli kontradita edhe mes partnerëve të afërt, Gjermanisë dhe Francës. Parisi...
 • Misioni i vështirë i May në Bruksel

  Kur duhen ekzaktësisht edhe 50 ditë nga skadimi i afatit për Brexit, qeveria britanike nuk ka ende një plan të saktë për marrëveshjen finale me Bashkimin Evropian. Kryeministrja Theresa May ka udhëtuar këtë të enjte drejt Brukselit për të kërkuar një marrëveshje të re, pas refuzimit të planit të...
 • Presidenti i KiE: Ka një vend në ferr për ata që promovuan Brexit

  Presidenti i Këshillit të Europës, Donald Tusk ka thënë se ka një “vend të veçantë në ferr” për ata që promovuan daljen e Britanisë së Madhe nga Bashkimi Europian pa pasur një plan që largimi nga unioni të realizohej pa pasoja. Këtë deklaratë Tusk e bëri pas takimit që...
Emisione