Bashkimi Evropian

 • “Bashkimi Europian” largohet nga pasaportat e Britanisë

  Pasaportat e reja në Britani po lëshohen pa “Bashkimin Europian” në kopertinë, përkundër vonesës për marrëveshjen e daljes nga BE-ja, që ishte planifikuar të ndodhte në fund të muajit mars. Pasaportat e reja u shfaqën nga 30 Marsi, një ditë pasi Britania planifikohej të largohej nga blloku. Pasaportat ngjyrë...
 • BE rrit listën e të sanksionuarve rusë

  Bashkimi Evropian shtoi tetë zyrtarë rusë në listën e sanksioneve për, siç tha, përfshirjen e tyre në aneksimin e tri anijeve të Ukrainës dhe kapjen e 24 pjesëtarëve të ekuipazhit të tyre, në Ngushticën Kërç, nëntorin e kaluar. Atëbotë, Moska ka thënë se tri anijet e Marinës së Ukrainës...
 • Pak shpresa për një marrëveshje BE-Britani

  Bashkimi Evropian tha se ka pak shpresë se mund të ndryshojë diçka nga bisedimet të cilat kryeministrja britanike Theresa May do t’i zhvillojë me zyrtarët e BE-së, në lidhje me marrëveshjen e Brexit-it. Kryeministrja britanike, Theresa May, pritet të vizitojë Brukselin të mërkurën. “Nuk ka lëvizje të mjaftueshme për...
 • BE nuk ka datë për vazhdimin e dialogut, procesi mbetet i ‘ngrirë’

  Bashkimi Evropian nuk e ka përcaktuar ende datën e vazhdimit të dialogut në Bruksel ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit, qoftë për negociatat në nivelin politik apo bisedimet në nivelin teknik. Sipas zyrtarëve të Bashkimit Evropian, e puna rreth caktimit të takimit dhe temave të ardhshme është duke vazhduar. “Puna është...
 • Statuti i Asociacionit mbetet në sirtarët e Brukselit

  Bashkimi Evropian nuk i ka ftuar ende delegacionet nga Prishtina dhe Beogradi që të diskutojnë në lidhje me draft-statutin e propozuar nga ekipi menaxhues për Asociacionin e komunave me shumicë serbe. Zyrtarët e Bashkimit Evropian vetëm kanë konfirmuar se ende nuk ka ndonjë datë kur do të diskutohet kjo...
 • REL zbardh diskutimet mes vendeve të BE

  Vendet anëtare të Bashkimit Evropian sheshuan përplasjet e brendshme duke dalë me një draft të përbashkët duke hapur dritën jeshile për negociatat e pranimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë. Një raportim të Radio Europa e Lirë mbi atë që ndodhi në orët e samitit të ministrave të Jashtëm, thuhet se...
 • BE nis aplikimin e tarifave në produktet amerikane

  Bashkimi Evropian ka prezantuar tarifat hakmarrëse në mallrat amerikane, pas vendimit të presidentit amerikan, Donald Trump për të vendosur tarifa në importet e çelikut dhe aluminit evropian. Tarifat në vlerë të 2.8 miliardë eurove në produktet amerikane kanë filluar së aplikuari nga dita e premte. Kjo masë është vënë...
 • Integrimi i Ballkanit në BE mund të sjellë krizë në rajon

  “Lufta e Dytë Botërore ka mbaruar, por Lufta e Parë Botërore nuk ka përfunduar ende”. Këto ishin fjalët e një zyrtari të lartë turk që kam takuar kohët e fundit në Ankara. Ai po fliste për Lindjen e Mesme, por ishte një koment të cilin mund ta kisha dëgjuar...
 • Cili do të jetë roli global i Britanisë pas Brexit?

  Ndërsa afrohet dalja nga Bashkimi Evropian në vitin 2019, Britania po përpiqet të përcaktojë një rol të ri në arenën botërore. Shumë analistë thonë se Londra mund ta ketë të vështirë që ta ruajnë ndikimin e saj, ndërsa fuqitë botërore kërkojnë një përfaqësim më të gjerë në organizma globale...
 • Procesi i plotë i Brexit përfundon në 2020

  Bashkimi Evropian dëshiron që periudha tranzitore për Britaninë e Madhe pas Brexitit të përfundojë deri në vitin 2020. Kjo datë ka kohë që është diskutuar, mirëpo ky ka qenë konfirmimi i parë se kjo çështje është njëra nga synimet e negociatorëve të BE-së. Kryeministrja britanike, Theresa May ka kërkuar...
 • Samiti i krerëve të Ballkanit në Sofje, lajm i mirë për shqiptarët?

  Tashmë është zyrtare! Liderët e Bashkimit Evropian do të mblidhen në Sofje me 4 Maj 2018 për samitin me krerët e gjashtë vendeve ballkanike. Në kryeqytetin bullgar, Shqipëria mund të ketë momentin zyrtar të hapjes se negociatave me BE-në. Mbajtja e samitit ballkanik me BE – në u konfirmua...
 • Ukraina e bllokuar në “luftë të nxehtë”

  I dërguari i ri special i Shteteve të Bashkuara për negociatat për paqe në Ukrianë, Kurt Volker tha se ishte i befasuar nga numri i shkeljeve të armëpushimeve në pjesën lindore të Ukrainës, që është e përfshirë në luftë, pas vizitës së tij të parë në rajon. Zoti Volker, i...
 • Rusia dhe BE “të shqetësuara” me sanksionet e reja të SHBA

  Rusia dhe Bashkimi Evropian kanë shprehur shqetësimin për sanksionet e reja që kanë propozuar Shtetet e Bashkuara kundër Moskës. Sanksionet mund të prekin projektet e përbashkëta të energjisë. Dmitry Peskov, zëdhënës i presidentit rus, Vladimir Putin, tha se Rusia është duke punuar me partnerët evropianë në zbatimin e “një...
 • Sot fillojnë negociatat për Brexit

  Sot do të fillojnë negociatat në mes të zyrtarëve britanikë dhe atyre të Bashkimit Evropian për largimin e Britanisë së Madhe nga BE-ja.Sekretari për Brexit, David Davis do të përfaqësojë Britaninë në këto bisedime, të cilat vijnë gati një vit pasi britanikët tronditën botën duke votuar largimin nga BE-ja....
 • Myslimanët dhe homoseksualët “nuk janë të mirëseardhur”

  Veshja myslimane dhe “propaganda homoseksuale” janë të ndaluara në një fshat të largët në Hungari. Kryetari i fshatit hungarez të Asotthalom-it kërkon që njerëzit të zhvendosen atje, por kërkon vetëm të krishterë evropianë. Fshati po ashtu ndalon veshjen islamike, thirrjen e ezanit dhe shfaqjet publike në favor të homoseksualëve....
 • Brexit: Theresa May publikon ligjin në përgatitje për votim nga deputetët

  Ka nisur votimi i ligjit që i hap rrugë daljes së Britanisë nga Bashkimi Evropian duke i mundësuar Theresa Mayt që të përshijë vetëm 8 rreshta në klauzolën e përshkrimit. Ministrat do përpunojnë legjislacionin për ta shkurtuar, në përpjekje për të thyer përpjekjet parlamentare për ta ndryshuar atë dhe procesin...
 • Ja rreziku që vjen nga pelenat

  Sipas një studimi, të shoqatës Sante Environment në Francë, pelenat Pampers përmbajnë derivate nafte, që klasifikohen si kancerogjene nga Bashkimi Evropian. Ato e bëjnë pelenën më të butë për të pasmet e foshnjave. Pampersat nuk janë pelena të zakonshme, por kryesojnë tregun e pelenave. Lajmi i mirë është se...
 • “Apple” duhet t’i paguajë Irlandës 13 miliardë euro taksa

  Bashkimi Evropian ka vendosur që kompania “Apple” duhet t’i paguajë Irlandës 13 miliardë dollarë taksa, plus interes. Kjo masë është marrë pasi kompania ka bërë përfitime të paligjshme për 11 vjet. Vendimi i fundit i Komisionit të BE-së, është vendimi më i “madh”, që është dhënë ndaj korporatave multinacionale,...
 • “Të njohim të kaluarën për të vlerësuar të ardhmen”

  “Të njohim të kaluarën për të vlerësuar të ardhmen”. Ishte kjo tema që mblodhi në Qendrën e Informimit të Bashkimit Evropian, studentë të Shkencave Sociale në një bashkëbisedim me gazetarin dhe drejtuesin e emisionit “Opinion” Blendi Fevziu. Autori i dy librave dhe filmit dokumentar mbi ish -udhëheqësin komunist Enver...
Emisione