BE

 • Meta e Rama përplasen edhe për vizat

  Presidenti i Republikës dhe Kryeministri Rama janë përplasur edhe për deklaratat e Komisionerit për Migrim, Dimitris Avramopoulos. Një ditë më parë ai paralajmëroi ndërmarrjen e masave nga BE për vendet që kanë patur tendencë për rritjen e kërkesave për azil. Shqipëria renditet pas Venezuelës dhe Kolumbisë, duke kryesuar listën...
 • Mogherini: Çelja e negociatave të bëhet sa më shpejt

  Federica Mogherini, përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikën e Jashtme edhe njëherë ka kërkuar nga vendet anëtare të BE që të marrin vendim pozitiv në lidhje me çeljen e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Këto komente ajo i ka bërë para takimit të rregullt...
 • Rritet numri i shqiptarëve që kërkojnë azil në vendet e BE

  Muajt e parë të vitit 2019 shënojnë një rritje të numrit të azilkërkuesve në Bashkimin Europian. Mijëra qytetarë nga Venezuela, Kolumbia por edhe nga Shqipëria kanë kërkuar azil në BE. Numri i azilkërkuesve të rinj në Bashkimin Europian është rritur ndjeshëm në muajt e parë të vitit 2019, shkruan...
 • Meta: Bundestagu, rol kyç për garantimin e perspektivës europiane të Shqipërisë

  Gjatë qëndrimit në Berlin, ku mori pjesë në takimin e 24 ndërkombëtar të Berlinit, Presidenti i Republikës Ilir Meta u takua edhe me përfaqësues të grupeve parlamentare kryesore në Bundestag, për të diskutuar lidhur me perspektivën europiane të vendit, dhe veçanërisht për çeljen e negociatave të anëtarësimit me Bashkimin...
 • Roth: Vendimi për negociatat i bazuar në fakte

  Ministri i Shtetit për Europën i Gjermanisë, Michael Roth, reagoi sërish në mbështetje të çeljes së negociatave të Shqipërisë në Bashkimin Europian. Në një postim në rrjetet sociale ai thotë se për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, Bashkimi Europian duhet të mbështetet në fakte dhe në ndershmëri. “BE dhe...
 • Thaçi: Nuk pranojmë me kushte nga BE

  Presidenti Hashim Thaçi i kujtoi Bashkimit Europian premtimin e pambajtur me Kosovën për liberalizimin e vizave. Gjatë forumit të sigurisë së mbajtur në Budva, kreu i shtetit kosovar tha vendi i tij nuk do t’u nënshtrohet më proceseve me kushte, pasi ato janë përmbushur tashmë. Hashim Thaçi president i...
 • Anët pozitive dhe negative në raportin për Kosovën

  Autoritetet në Kosovë vlerësojnë se raporti i progresit për Kosovën është real. Por nuk pajtohen me disa rekomandime. Taksa ndaj mallrave të Serbisë nuk hiqet. Prishtina zyrtare i pranon konstatimet në raportin e progresit për Kosovën, por nuk pajtohet me rekomandimin e thënë qartë në raport që Kosova duhet...
 • Kuvend, Balla: KE i dha Shqipërisë verdiktin e merituar (Video)

  Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, komentoi nga foltorja e Kuvendit vendimin e djeshëm për rekomandimin pozitiv që mori Shqipëria nga Komisioni Europian. Balla, tha se vendi e meriton rekomandimin dhe ai nuk ishte gjë tjetër veçse vlerësim i punës që ka bërë qeveria. “Vendimi i...
 • Presidenti mirëpret vendimin e KE

  Presidenti i Republikës, Ilir Meta priti në takim Ambasadorin e Bashkimit Europian në Tiranë, Luigi Soreca, me rastin e publikimit të raportit të progresit për Shqipërinë nga Komisioni Europian. Në një njoftim për shtyp nga zyra e kreut të shtetit, thuhet se Presidenti mirëpriti rekomandimin e përsëritur të KE...
 • Eurodeputeti Kukan flet për krizën politike në Shqipëri

  Deputeti i Parlamentit Europian, Eduard Kukan ka folur për krizën politike që po përjeton Shqipëria në prag të zgjedhjeve vendore të 30 Qershorit. Në konferencën për mediat ku u diskutua progres-raporti për vendet e Ballkanit Perëndimor, Kukan tha se liderët politike në Shqipëri duhet të mendojnë përtej interesave të...
 • WP: BE e ka tradhtuar Ballkanin Perëndimor

  “Si po e tradhton Bashkimi Europian, Ballkanin Perëndimor”. Ky është titulli që Washington Post ka përzgjedhur të përshkruajë marrëdhënien mes Brukselit dhe vendeve të rajonit, në prag të zgjedhjeve europarlamentare. Në artikullin e shkruar nga politologu i specializuar për çështjet e Europës Juglindore, Jasmin Moujanovic thuhet: “Në 16 vitet...
 • Hahn: Imazhi i Shqipërisë vështirëson negociatat

  Aktet e dhunshme në protestat e opozitës, që u shoqëruan me hedhjen e bombave molotov ndaj institucioneve, mund të minojnë hapjen e negociatave të Shqipërisë këtë Qershor. Paralajmërimi vjen nga Komisioneri i Zgjerimit, Johannes Hahn, i cili në një intervistë për Deutsche Welle thotë se pamjet që vijnë nga...
 • Plani evropian për klimën

  Tetë shtete evropiane kanë kërkuar miratimin e një strategjie ambicioze që synon të luftojë ndryshimet klimatike, duke vënë në dispozicion 25% të buxhetit të Bashkimit Evropian. Përmes një deklaratë të përbashkët theksohet se BE-ja duhet të arrijë më së largu në vitin 2050 nivelin zero të emetimit të gazrave...
 • Rama: Më shumë bashkëpunim mes vendeve të Ballkanit

  Bashkëpunimi në rajon ka qenë kryefjala e Kryeministrit Edi Rama në panelin e liderëve, në takimin vjetor të Bankës Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim, të mbajtur në Sarajevë, ku në fokus ishin investimet në Ballkan. “Ajo që po ndodh me biznesin tregon qartë sa e rëndësishme është të bashkohemi...
 • Sheshi “Skënderbej” fiton çmimin e dytë nga BE

  Pas çmimit prestigjioz europian për “Hapësirën Publike Urbane 2018” në Barcelonë, Sheshi “Skënderbej” ka marrë një tjetër vlerësim ndërkombëtar. Mes 393 projekteve që garonin për Çmimin e Bashkimit Europian për Arkitekturën Bashkëkohore, Sheshi “Skënderbej” mbërriti deri në finalen e madhe dhe fitoi çmimin e vendit te dytë, duke marrë...
 • Zaev: BE të hapë negociatat

  Duke ju drejtuar qytetarëve të Maqedonisë së Veriut Kryeministri Zoran Zaev ka thënë se ka shfrytëzuar të gjitha mundësitë për të dërguar mesazhin se vendi është i gatshëm për tu aderuar në strukturat evropiane, duke bërë të ditur se tani radhën e ka BE-ja që të reflektojë. Zoran zaev,...
 • Salvini, ylli në ngjitje i ekstremit të djathtë

  Fryma populiste e Mateo Salvinit po gjen gjithnjë e më shumë mbështetje jo vetëm në Itali, por edhe në gjithë Europën. Sondazhet tregojnë se zgjedhjet europarlamentare të 26 Majit pritet ta konsolidojnë Lega Nordin si forcë të parë politike në Itali, por edhe si parti të dytë për nga...
 • Parlamenti holandez voton kundër shqiptarëve

  Dhoma e Ulët e Parlamentit Holandez miratoi një mocion që i rekomandon qeverisë të kërkojë në Bruksel për rikthimin e regjimit të vizave me Shqipërinë. Nisma u paraqit nga nënkryetarja e grupit parlamentar kristiandemokrat Madelejne van Torenburg, pjesë e koalicionit qeverisës. Pro mocionit votuan 105 deputetë, ndërsa kundër 45....
 • Shtyhet afati i Brexit deri më 31 Tetor

  Shtyhet afati i daljes së Britanisë së Madhe nga Bashkimi Europian. Liderët e unionit i dhanë Londrës kohë deri më 31 Tetor, për zgjidhur mosmarrëveshjet për Brexitin. Kryeministrja britanike Tereza Mei kërkoi fillimisht shtyrje të afatit deri më 30 Qershor, por Brukseli vendosi një afat edhe më të zgjeruar....
 • BE-ja nuk sheh alternativa për dialog pa pezullimin e taksës

  Bashkimi Evropian vazhdon t’u bëjë thirrje institucioneve të Kosovës që ta pezullojnë taksën doganore të vendosur për importet nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina, duke bërë të ditur se pa pezullimin e saj, dialogu për normalizimin e raporteve Kosovë – Serbi, mbetet i bllokuar. Maja Kocijançiç, zëdhënëse e përfaqësueses...
1 2 3 29
Emisione