belgjike

 • “Toyota Yaris”, belgët: Të merret në pyetje Basha

  Autoritetet belge i kërkojnë Prokurorisë Shqiptare të marrë dëshminë e Kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, në lidhje me 3.4 milionë eurot, të gjetura në një Toyota Yaris, në Portin e Durrësit një vit më parë. Pikërisht nga ky vend është origjina e mjetit ku u gjetën paratë. Kjo...
 • Vritet shqiptari në Belgjikë

  Një 40-vjeçar shqiptar është vrarë në Belgjikë një javë më parë, më 20 Maj. Krimi i rëndë ka ndodhur në qytetin Lievegem dhe trupi i viktimës ishte hedhur më pas në një kanal. Lajmi është bërë i ditur sot nga mediat belge. Identiteti i shqiptarit të vrarë nuk dihet,...
 • Alketa Selimaj, kandidate për deputete në Belgjikë

  Alketa Selimaj, 30-vjeçarja nga Vlora, garon për deputete në parlamentin federal të Belgjikës. Ajo është kandidate e Qendrës Demokrate Humaniste, një parti e qendrës së djathtë, pjesë e grupimit të Partive Popullore Europiane. Përmes një videomesazhi, ajo kërkon mbështetjen e bashkëatdhetarëve të saj. Selimaj premton se do të lobojë...
 • 5 kandidatë shqiptarë në zgjedhjet e Belgjikës

  Pesë kandidatë shqiptarë në Belgjikë kandidojnë për të parën herë në 3 palë zgjedhje. Ata garojnë nga radhët e të majtës nën siglën “Kombëtarja për Zgjedhjet”. Deputeti shqiptar në Parlamentin e Brukselit, Ahmet Gjana synon të kandidojë për Parlamentin Europian në 26 Maj. Luiza Duraki synon një vend në...
 • “I gjetëm pas derës”, zjarri i merr jetën dy shqiptarëve

  Një zjarr i rënë në një apartament ku jetonin dy shqiptarë i ka marrë jetën këtyre dy të fundit në Belgjikë. Ngjarja e rëndë ndodhi rreth orës 07:45 të së premtes, në Baron de Vironlaan, në qytetin e Dilbeek. Sipas mediave vendase, zjarri ra në çatinë e banesës ku...
 • Prokurori belg: Qyteti ynë është rrënuar nga bandat shqiptare

  Bandat shqiptare të trafikut të drogës janë mjaft aktive në Belgjikë. Dhe këtë e konfirmojnë vet autoritetet belge. Një rast konkret vjen nga qyteti Brugge. Një 30-vjeçar shqiptar i quajtur Endrit K. ka dalë para gjykatës belge të Brugge dy ditë më parë, pasi ishte arrestuar duke trafikuar kokainë....
 • Era Istrefi, performancë magjike në Tomorrowland

  Këngëtarja shqiptare Era Istrefi ka interpretuar në një nga skenat më të mëdha botërore, në Belgjikë.  Era ishte e ftuar në festivalin e muzikës elektronike “Tomorrowland”. Shqiptarja këndoi këngën e saj më të re “Selfish”, që pritet të lançohet së shpejti. Midis dritave shumëngjyrëshe dhe fishekzjarrëve, Era ndezi skenën...
 • Përhapet vala e “Jelekëve të Verdhë”

  Vala e protestave të “Jelekëve të Verdhë” u përhap edhe në Belgjikë e Holandë, ku nuk munguan përplasjet me policinë. Manifestimet masive në dy vendet e tjera europiane duket se janë thjesht për sensibilizim me Francën, pasi as Belgjika e as Holanda nuk e kanë ngritur çmimin e karburantit....
 • I pakënaqur me punën në Belgjikë, shqiptari sulmon shefin me ….

  Një 36-vjeçar në Belgjikë ka sulmuar shefin e tij me thikë dhe tentoi ta qëllonte për shkak të një pakënaqësie në pune. Mediat belge shkruajnë se ngjarja ka ndodhur në një kompani frutash në Antwerp. Menaxheri i kërkoi punëtorit 36-vjeçar shqiptar që të ndryshonte sektor, por ai nuk ra...
 • Zvicra ecën në Ligën e Kombeve

  Zvicra bëri përmbysjen e madhe në takimin vendimtar duke siguruar një vend në finalet e Ligës së Kombeve. Përfaqësuesja helvetike e nisi keq ndaj Belgjikës duke pësuar 2 gola në minutat e para, por në fund rezultati i takimit të luajtur të dielën në Lucernë ishte 5 – 2....
 • Grabitësit më budallenj në botë

  Një bandë grabitësish u futën në një dyqan dhe kërkuan paratë. Por ajo që padyshim nuk prisnin ishte që pronari t’u kërkonte që të ktheheshin më vonë, kur të kishte më shumë para… dhe ata ashtu bënë. Duket si shaka, por për pronarin e një dyqani në Belgjikë, ky...
 • Policia bastis klubet e futbollit në Belgjikë

  Disa nga klubet më të mira të futbollit në Belgjikë u bastisën nga policia për mashtrime të dyshuara në transferimin e lojtarëve. Agjentë, referë dhe zyrtarë të klubeve Anderlecht, Club Bruges dhe Standard Liege po hetohen, raportojnë mediat belge. Sipas tyre, mbi 200 policë morën pjesë në bastisjet në...
 • Shqipëria dhe Belgjika përplasen për Safet Bajrin

  Ngjarjet e fundit kriminale në Shkodër, disa prej të cilave vrasje, mund të ishin parandaluar nëse grupi “Bajri” do të ishte goditur më shpejt. Këto janë dyshimet që ngre zëvendësministri i Brendshëm Besfor Lamallari në një prononcim për median belge “De Morgen”. Sipas tij, autoritetet belge kanë vonuar me...
 • “Një ndër kriminelët më të rrezikshëm të Europës”

  Emri i Safet Bajrit, i konsideruar kreu i një prej bandave më të rrezikshme kriminale të Shkodrës, është shfaqur sërish të shtunën në mediat belge, këtë herë për arrestimin e tij në Tiranë. Dhe faktikisht, Bajri konsiderohej nga autoritetet belge si një ndër kriminelët më të rrezikshëm të Europës,...
 • Arrestohet në Tiranë Safet Bajri, “i forti” i Shkodrës

  Safet Bajri (Rustemi), i njohur ndryshe si “i forti” i Shkodrës është arrestuar pasditen e kësaj të premteje në Tiranë. 34-vjeçari u arrestua në një magazinë afër zonës së “Xhamllikut”. Sipas të dhënave paraprake, arrestimi i tij është bërë në kuadër të një procedimi penal të nisur nga Prokuroria...
 • Brazili rinovon me Tite

  Megjithëse dështoi me Brazilin, si pretendent i Kupës së Botës, federata i rinovoi kontratën trajnerit Tite duke i dhënë mundësinë që të drejtojë përfaqësuesen edhe në botërorin e Katarit pas 4 vitesh. Tekniku do të vazhdojë të qëndrojë në detyrë edhe pse u skualifikua në çerekfinalet e botërorit. Ndaj...
 • Përballje milionash në Shën Peterburg

  Përballja mes Francës dhe Belgjikës do të jetë edhe një moment analize për klubet europiane. Në fushë do të zbresin disa nga lojtarët më të mirë në Europë dhe respektivisht edhe më të shtrenjtë. Vetëm gjashtë prej tyre kushtojnë një miliard euro. Kilyan Mbappe, Antoine Griezmann dhe Paul Pogba...
 • Brazili i thotë lamtumirë Botërorit

  Shah mat. Kështu e konsiderojnë brazilianët fitoren e Belgjikës ndaj kombëtares së tyre. Gazeta “O Globo” titullin e saj e ilustron edhe më ketë foto ku tregohet sërish Neymar i gjunjëzuar. Në fakt rrëzimet e tij janë gjëja e vetme që do të mbahet mend nga Brazili në këtë...
 • Francë – Belgjikë, gjysmëfinalja e parë

  Gjysmëfinalja e parë e këtij botërori është Francë – Belgjikë. Përfaqësuesja belge befasoi Brazilin, duke e mundur me rezultatin 2 – 1 në sfidën e luajtur në premten në Kazan. Brazilianët edhe pse e nisën vrullshëm takimin u dorëzuan përballë belgëve. Fernandinho shkaktoi autogol në minutën e 13’. Avantazhi...
 • Brazili e Belgjika takohen në çerekfinale

  Brazili dhe Belgjika do të përballen në sfidën çerekfinale të botërorit që do të luhet më 6 Korrik në Kazan. Përfaqësuesja belge u kualifikua pas fitores dramatike 3 – 2 me Japoninë, falë golit të shënuar në sekondat e fundit të sfidës së zhvilluar të hënën në Rostov. Japonezët...
1 2 3 5
Emisione