Blendi Fevziu

 • Albanian Divorce Style (Video Arkiv)

  Dosier-Një dokumentar i titulluar “Albanian Divorce Style”, realizuar nga një regjisore bullgare, Adela Peeva, risolli në vëmendjen e publikut fatet dramatike të tre familjeve. Tre djem shqiptarë ishin martuar me 3 vajza të huaja, dy ruse dhe një polake, në kohën e marrëdhënieve shumë të mira mes Shqipërisë dhe...
 • Turizmi në Shqipëri në vitet ’50 – ’70 II (Video Arkiv)

  Dosier- “Turizmi në Shqipëri” është një prej temave që është trajtuar në emisionin “Opinion” të gazetarit Blendi Fevziu, e cila është ndarë në katër seri. Në këto seri tregohet mënyra se si të huajt e shihnin Shqipërinë turistike të viteve më parë. Në serinë e parë tregohej turizmi i...
 • Arratisjet në vitet e komunizmit (Video-Arkiv)

  Dosier-Në vitin 1945 Shqipëria komuniste mbylli kufijtë me fqinjët dhe tentativat për tu larguar përballeshin me pasoja të rënda. Në vitin 1948 mbyllja u bë edhe më hermetike, ndërsa në vitin 1950 kufijtë ishin të pakalueshëm. Ligjet e vendit ndryshuan dhe tentativa e arratisjes konsiderohej tradhti ndaj atdheut dhe...
 • Maqedonia, zgjedhjet dhe shqiptarët 2011 (Video-Arkiv)

  Dosier-Emisioni “Opinion” i gazetarit Blendi Fevziu, realizuar më 31 Maj 2011, i është kushtuar zgjedhjeve në Maqedoni, parë në këndvështrimin e shqiptarëve. 4 parti të mëdha shqiptare dhe një parti tjetër, e cila kandidonte me një kandidat në SHBA, garonin për zgjedhjet e 5 Qershorit të 2011. Ishin zgjedhjet...
 • Eliminimi i Osama Bin Laden (Video Arkiv)

  Osama Bin Laden është një nga emrat që do të mbahet mend gjatë në historinë e botës, si një nga terroristët që tronditi sigurinë e një prej vendeve më të fuqishëm të botës, SHBA. Ai ishte kryeterroristi i globit dhe një prej njerëzve më të famshëm në sensin negativ...
 • Përse Shqipërisë i është cënuar siguria kombëtare? – Nga Blendi Fevziu

  Nga Blendi Fevziu Shqipëria ka përballur dje një nga ngjarjet më të rënda të viteve të fundit. Nuk bëhet fjalë thjeshtë për vjedhjen e disa miliona eurove, shuma ekzakte e të cilave nuk dihet ende e nuk bëhet publike; nuk bëhet fjalë që ngjarja përsëritet identik dy vite më...
 • RUDINA – EMISIONI 10 PRILL 2019

  Blendi Fevziu – Moderator i emisionit “Opinion” Ai është padyshim një nga emrat më të njohur në fushën e medias në Shqipëri. Por përveç gazetarisë, ai ka edhe një pasion tjetër, udhëtimet. Janë të shumta vendet të cilat ai ka vizituar, por së fundmi ai ka qenë në Senegal,...
 • Përgjimi i Dritan Priftit (Video Arkiv)

  Ish-ministri i Ekonomisë, Dritan Prifti filmoi veten duke marrë 70 mijë Euro në një aferë të pastër korruptive. Korrupsioni i tij u dekonspirua nga ekspertiza amerikane që mori në dorë mjetet me të cilat Dritan Prifti përgjoi një bisedë mes tij dhe Ilir Metës duke e shitur tek shqiptarët...
 • Turizmi në Shqipëri, viti 1990-2000 (Video Arkiv)

  Ndryshe nga të gjitha periudhat e tjera në vend, në vitin 1999-2000 turizmi në Shqipëri mori një përmasë tjetër. Përmasën e një vendi që në çdo mënyrë do tentonte të ftonte turistët e huaj dhe të bëhej atraktiv për ta. Në të vërtetë në fillim të viteve 90-të imazhet...
 • Festivali 11-të (Video Arkiv)

  Dosier-Festivali 11-të ishte një festival që doli nga skenat e zakonshme, të organizuara në vitet e komunizmit. Ai pati një frymë më liberale, një imazh më të kuruar dhe jehonë më të madhe në publik. Në të vërtetë ky ishte edhe fataliteti i tij. Nga një festival që mbeti...
 • Historia e FSHF-së (Video-Arkiv)

  Dosier-Futbolli është një nga sportet më popullore në të gjithë botën. Ndërkohë në Shqipëri zyrtarisht pranohet që iniciativat e para të futbollit startojnë në shekullin e kaluar. Në fillim të viteve 1900, në Kolegjin Saverjan në Shkodër ndeshesh me gjurmët e futbollit. Një misionar anglez kishte sjellë në kolegj...
 • Shqiptarët, beteja e vizave (Video Arkiv)

  Në Dhjetor të vitit 1990 Shqipëria e theu njërin prej mureve të izolimit të saj, atë që lidhej me lirinë e shprehjes, lirinë e mendimit dhe atë të besimit politik në një forcë ndryshe. Por mbeti në një pikë ende e pa përmbushur, ajo që lidhej me të drejtën...
 • Ismail Kadare, largimi nga Shqipëria më 1990 (Video Arkiv)

  Më 25 Tetor në orën 18:00 u bë publike nga “Zëri i Amerikës” letra e largimit të shkrimtarit të madh shqiptar Ismail Kadare. Ky lajm erdhi tronditës në Tiranë. Ismail Kardare, ndoshta shqiptari më i njohur në Perëndim në atë kohë dhe një nga personalitetet e rëndësishme të jetës...
 • Zgjedhjet e 22 Marsit 1992, fitorja e PD (Video-Arkiv)

  Dosier-Që prej 28 Nëntorit të 1944, kur qeveria e Enver Hoxhës hyri në Tiranë, Shqipëria nuk kishte njohur asnjë forcë tjetër politike përveç Partisë Komuniste, që më pas u transformua në Partinë e Punës. Deri në vitin 1992, Shqipëria ishte udhëhequr vetëm nga një forcë politike, për arsye se...
 • Projekti i Sheshit Skënderbej (Video Arkiv)

  Në vitin 2008 është bërë një konkurs për rikonstruksionin e “Sheshit Skënderbej”. Konkursi u fitua nga një studio belge e quajtur “51N4E”, një studio e cila parashikonte rikonstruksionin e sheshit duke ruajtur tiparet kryesore të tij. Për të diskutuar mbi projektin, emisioni “Opinion” i gazetarit Blendi Fevziu realizuar më...
 • Shqipëria në dy kohë 1983-2009 (Video Arkiv)

  Emisioni “Opinion” i gazetarit Blendi Fevziu realizuar më datë 08.07.2010 sjell Shqipërinë në dy kohë parë nga dy kamera të huaja. Në vitin 1983 një operator austriak arrin të hyj në Shqipëri. Ishte kamera e dytë ndërkombëtare që lejohej të hynte në Shqipëri dhe që mund të përgatiste një...
 • Pleniumi misterioz që rrëzoi Mehmet Shehun (Video Arkiv)

  Mes mbledhjes së datës 17 dhe 19 Dhjetor të 1981 ndodhi vetëvrasja e ish-Kryeministrit të Shqipërisë, Mehmet Shehu. Në emisionin “Opinion” realizuar më datë 21.10.2010, gazetari Blendi Fevziu sjell materiale të pa transmetuara më parë. Thuajse gjysma e kupolës komuniste u zhduk duke filluar nga viti 1971 deri në...
 • Dasma e Mbretit Zog me Geraldinën (Video Arkiv)

  Më 28 Prill të vitit 1939 Mbreti Zogu I celebroi martesën me konteshën hungareze Geraldinë Appony, me të cilën ishte fejuar në fillim të vitit 1938. Kjo ngjarje mbeti një prej evenimenteve gjysmë rozë dhe historike më të rëndësishme të Shqipërisë. Një ngjarje që nuk u komentua vetëm në...
 • Dasma e Edi Ramës dhe profili privat (Video Arkiv)

  Ceremonia martesore e kreut të socialistëve, Edi Rama me Linda Bashën tërhoqi vëmendjen e të gjithëve. Mbi 800 të ftuarit i kishin blerë çiftit dhurata nga më të çuditshmet. Pajisjet shtëpiake nga më luksozet dhe dhurata të tjera bënë që faturat e kësaj dasme të shkonte në mijëra e...
 • Veliaj: Unë dhe Rama si mishi me thoin, ju tregoj vërejtjet për qeverinë

  Kryetari i Bashkisë së Tiranës, i cili u rikonfirmua zyrtarisht si kandidat i PS për bashkinë e kryeqytetit, ka folur për marrëdhënien e tij në emisionin “Opinion” në Tv Klan. Sipas Veliajt, marrëdhënia e tij me Kryeministrin Edi Rama është si mishi me thoin. “Mishi me thoin nuk di...
1 2 3 10
Emisione