Blendi Fevziu

 • Nga Blendi Fevziu/Pikëpyetjet e partisë së re të Blushit

  Nga Blendi Fevziu – Ben Blushi sapo ka bërë publike diçka që e prisnin të gjithë. Në sallën e parlamentit në një moment rutinë, ai ka deklaruar se së bashku me deputeten Mimoza Hafizi largohen nga grupi parlamentar i Rilindjes për të ndërtuar një projekt të ri. Blushi nuk ka...
 • Nga Blendi Fevziu/Kush ja ndalon shqiptarëve festën?

  Nga Blendi FEVZIU/Tifozët e Kosovës nuk kanë të drejtë të mbajnë flamuj kuq e zi, as fanela të tilla, as lejohen të këndojnë himnin e flamurit apo të thërrasin sllogane që kanë qenë prej thuajse 25 vitesh tashmë familjare për ta! Ky ishte pak a shumë njoftimi që lexova...
 • Nga Blendi Fevziu/ Kush e krijoi konfliktin me biznesmenin?

  Një histori tronditëse si ajo e masakrimit të biznesmenit libanezo – Amerikan, Mitri, në një nga rrugët më të populluara të Shqipërisë, shërben si shembulli më i mirë për të ilustruar kaosin që është krijuar nga politika në Shqipëri dhe aftësinë e kësaj të fundit për t’u shmangur nga...
 • Kush e kërcënoi Kryeprokurorin?

  Nga Blendi Fevziu – “Prokurori i Përgjithshëm i Republikës është kërcënuar direkt dhe indirekt. Kërcënimet kanë qenë të përsëritura dhe të referuara kryesisht nga shërbimet partnere, ndaj ai është vendosur nën mbrojtje së bashku me familjen e tij”. Ky është pak a shumë informacioni që opinion.al ka marrë nga burime...
 • Nga Blendi Fevziu/Çfarë ndodhi në Dibër?

  Nga Blendi Fevziu/ Zgjedhjet në Dibër janë mbyllur pak minuta më parë me një avantazh prej afro 4100 votash në favor të kandidatit të majtë. Nuk ka asnjë dyshim që rezultati ishte i papritur, jo vetëm për PD, por me siguri edhe për militantët e PS, që prej 25 vitesh...
 • Kullat Binjake, një rrëfim personal…

  Nga Blendi Fevziu – Nuk e di se si isha lidhur me kullat Binjake. Asnjeri nuk e di se si lidhet befas më shumë apo më pak me vende të caktuara në një qytet. Kur kisha mbërritur për herë të parë në Nju Jork, ai që më kishte impresionuar ishte...
 • Nga Blendi Fevziu/A dhunohen investitorët e huaj kështu?!

  Nga Blendi Fevziu/Një investitor i huaj i shtrirë në mes të rrugës së aeroportit, i dhunuar, i kërcënuar dhe thuajse pa ndjenja, është imazhi që ka dominuar ditën e sotme. Për një vend si Shqipëria, ku investitorët e huaj janë kaq të rrallë; për një vend si ky i...
 • Si largohen kriminelët e politikës?

  Nga Blendi Fevziu /Donald Lu është rikthyer edhe një herë të flasë për temën e tij të preferuar, atë të lidhjeve të politikës me krimin. Ai i është referuar pandëshkueshmërisë si fenomen i njohur në Shqipëri dhe faktit që banditë dhe keqbërës që i njohin të gjithë i kanë...
 • Ja si na vjedhin përditë!

  Nga Blendi Fevziu/Shqipëria është vendi i 4 më i varfër i Europës. Ajo lë pas vetëm Moldavinë, Kosovën dhe Ukraninën e rrënuar nga konflikti me Rusinë. Të paktën këto janë statistikat nëse i referohesh disa prej institucioneve financiare botërore. Por shqiptarët paguajnë sot çmimet më të larta në Europë...
 • Çfarë mesazhi i çoi Rama-Metës?

  Nga Blendi Fevziu/  Edi Rama ka thyer heshtjen e pushimeve duke komunikuar në Facebook me ndjekësit e tij. Përtej një forme të re komunikimi që po aplikohet në dy vitet e fundit duket se ai ka qenë më shumë i shqetësuar për një problem të vetëm. Për një pyetje e...
 • A po stimulojmë një shoqëri ziliqare?

  Nga Blendi Fevziu – “Ky të shkojë të rregullojë surratin pastaj të blejë avion”! Ky ishte komenti i parë që më ra në sy, direkt pas një lajmi pa shumë rëndësi dhe pa asnjë lidhje me Shqipërinë. Një lajm që njoftonte se futbollisti i Barcelonës dhe Brazilit, Neymar, kishte blerë...
 • Për ata që vranë Arditin dhe shumë të tjerë në Shqipëri

  Nga Blendi Fevziu Ndër gjithë reportazhet e shtypit dhe portaleve ajo që më ka lënë më shumë mbresë këto kohë, është një detaj. Një biçikletë e lidhur pas një hekuri, diku në landfillin e Sharrës. Një biçikletë e vjetër, pa shalë, mbledhur anëve me një mushama, me gjasë për...
 • Dështimi i Qeverisë! A mund të quhet ky turizëm?

  Nga Blendi Fevziu/ Nuk kemi pasuri tjetër veç turizmit! E pranojmë të gjithë. Ose më mirë të themi, nuk kemi gjë tjetër veç mundësisë për të pasur turizëm. Na e ka dhënë zoti. Ka qenë kështu prej mijëra vjetësh. Kemi 400 kilometra vijë bregdetare. Kemi plazhe që alternohen si rrallë kund...
 • Vrasës me licensë shtetërore

  Nga Blendi Fevziu / Kishte vendosur të kalonte pushimet në Shqipëri! Kishte sfiduar rreziqet e paralajmëruara dhe skepticizmin që e shoqëron këtë destinacion; kishte vendosur t’i kalonte ato pak ditë duke notuar në ujërat e mrekullueshme të jugut të Shqipërisë; midis detit turkuaz dhe maleve të larta që prodhojnë një...
 • Rama apo Meta, kush do godasë i pari?

  Nga Blendi Fevziu/ Premtuan se do të qeverisnin së bashku; premtuan një rilindje të shoqërisë shqiptare; premtuan se do të vënë në vijë reforma të mëdha dhe thelbësore, por e gjitha ç‘po bëjnë aktualisht është një betejë deklaratash. Një betejë në distancë, por që bëhet edhe më evidente sa...
 • Sa miliona Euro na kushton Tuiteri i Ramës?

  Nga Blendi Fevziu/ Mjaftoi një postim në Tuiter i Kryeministrit Rama, që administrata shtetërore shqiptare të mësojë se ditën e hënë, në datë 25 Korrik do të jetë një ditë pushimi. Nuk është dëgjuar deri më sot, që një postim në rrjetet sociale të ketë vlerën e një vendimi...
 • Kadare, Franca dhe Shqipëria!

  Nga Blendi Fevziu/Ismail Kadare merr sot çmimin Komandant i Legjionit të Nderit. Një prej çmimeve më të rëndësishme të shtetit Francez dhe padyshim, një prej vleresimeve më të rëndësishme të saj. Por përtej çmimit, më e veçantë është mënyra se si Franca po ja dorëzon atë. Mënyra e dhënies...
 • Përse politikanët po heshtin për një vdekje të paralajmëruar!

  Nga Blendi FEVZIU/ Televizioni Klan ka ditë që është përfshirë në një ndërmarrje të rëndësishme dhe tejet interesante. Një prej atyre ndërmarrjeve mediatike, ku investigimi, ballafaqimi i dokumenteve, përballja e palëve dhe shfletimi i ligjeve, shërbejnë që publiku të kuptojë se si shteti kapet peng, se si institucionet shtetërore shkelin ligjin...
 • “Të njohim të kaluarën për të vlerësuar të ardhmen”

  “Të njohim të kaluarën për të vlerësuar të ardhmen”. Ishte kjo tema që mblodhi në Qendrën e Informimit të Bashkimit Evropian, studentë të Shkencave Sociale në një bashkëbisedim me gazetarin dhe drejtuesin e emisionit “Opinion” Blendi Fevziu. Autori i dy librave dhe filmit dokumentar mbi ish -udhëheqësin komunist Enver...
 • Ministri i Financave Anastas Angjeli takim me gazetarët (21 tetor 1998)

  Ministri i Financave Anastas Angjeli organizon një takim informal me përfaqësues të medias. Përsa i përket qëllimit të këtij takimi ai shprehet : “ Qëllimi i këtij takimi është i gjithi informal. Me shumicën prej tyre unë kam miqësi individuale dhe ishte dëshira ime që të takoheshim të gjithë...
Emisione