Blendi Fevziu

 • Dasma e Mbretit Zog me Geraldinën (Video Arkiv)

  Më 28 Prill të vitit 1939 Mbreti Zogu I celebroi martesën me konteshën hungareze Geraldinë Appony, me të cilën ishte fejuar në fillim të vitit 1938. Kjo ngjarje mbeti një prej evenimenteve gjysmë rozë dhe historike më të rëndësishme të Shqipërisë. Një ngjarje që nuk u komentua vetëm në...
 • Dasma e Edi Ramës dhe profili privat (Video Arkiv)

  Ceremonia martesore e kreut të socialistëve, Edi Rama me Linda Bashën tërhoqi vëmendjen e të gjithëve. Mbi 800 të ftuarit i kishin blerë çiftit dhurata nga më të çuditshmet. Pajisjet shtëpiake nga më luksozet dhe dhurata të tjera bënë që faturat e kësaj dasme të shkonte në mijëra e...
 • Veliaj: Unë dhe Rama si mishi me thoin, ju tregoj vërejtjet për qeverinë

  Kryetari i Bashkisë së Tiranës, i cili u rikonfirmua zyrtarisht si kandidat i PS për bashkinë e kryeqytetit, ka folur për marrëdhënien e tij në emisionin “Opinion” në Tv Klan. Sipas Veliajt, marrëdhënia e tij me Kryeministrin Edi Rama është si mishi me thoin. “Mishi me thoin nuk di...
 • Shembja e Murit të Berlinit (Video Arkiv)

  Shembja e Murit të Berlinit 30 vite më parë, ishte një nga evenimentet më të rëndësishme. Më 9 Nëntor të 1989 ndodhi rënia simbolike e Murit të Berlinit pasi qytetarët e Gjermanisë Lindore ishin lejuar të kalonin kufirin që i ndante me Gjermaninë Perëndimore. Muri i Berlinit ndërtuar në...
 • Shqipëria e 1979 (Video)

  Për shqiptarët e 1979-ës, Amerika, Bashkimi Sovjetik dhe Kina ishin superfuqi imperialiste, politika e së cilave dënohej. Të gjitha mjetet e prodhimit ishin pronë e përbashkët. Në vitin 1961 Bashkimi Sovjetik prishi marrëdhëniet me Shqipërinë. Besnikë të Stalinit, shqiptarët s’e merituan drejtimin e ri të udhëhequr nga Hrushovi. Bashkimi Sovjetik...
 • Feja në kinematografinë komuniste (Video Arkiv)

  Emisioni “Opinion” i gazetarit Blendi Fevziu, realizuar më 31 Gusht 2009, trajton luftën që Shqipëria komuniste e viteve 1944-1990 i bëri fesë, njërit prej elementëve që konsideronte të rrezikshëm. Sipas tyre, feja ishte në kontrast me shoqërinë e kohës, moralin dhe frymën e re që komunizmi po pretendonte të...
 • Zgjedhjet e para pluraliste të vitit 1991, II (Video Arkiv)

  31 Marsi i vitit 1991 ishte një moment historik për Shqipërinë. Për herë të parë Shqipëria zhvilloi zgjedhjet e para pluraliste në historinë e saj. Kishte pasur edhe më parë zgjedhje relativisht të lira më 1923-in, por ishin ndërprerë për 64 vjet pasi Shqipëria kishte votuar për një strukturë...
 • Shqipëria dhe BE, rruga (Video Arkiv)

  Më 28 Prill të 2009-ës kryeministri i asaj kohe Sali Berisha prezantoi aplikimin e Shqipërisë për statusin e vendit kandidat për në Bashkimin Europian. Në rrugën integruese të Shqipërisë ishte hedhur një hap më tej dhe kërkohej të vlerësohej për të marrë statusin. Por si kanë qenë raportet e...
 • Lufta e Kosovës II dhe Auron Tare (Video Arkiv)

  Largimi i kosovarëve nga shtëpitë e tyre dhe marshimi drejt Shqipërisë ka qenë eksodi më i trishtueshëm i atyre viteve. Në emisionin II kushtuar Luftës së Kosovës në “Opinion”,  gazetari Blendi Fevziu dhe i ftuari i tij Auron Tare trajtojnë betejën humanitare për qytetarët kosovarë. Tare, i cili ka...
 • Lufta e Kosovës I dhe Auron Tare (Video Arkiv)

  Bombardimet e NATO-s për Kosovën filluan më 23 Mars të 1999 dhe përfunduan në Qershor të po atij viti. Ishte beteja e parë dhe më të rëndësishme e Atlantikut, që prej krijimit të saj në vitin 1949. Emisioni “Opinion” i gazetarit Blendi Fevziu, realizuar më 25 Mars të vitit...
 • Enver Hoxha, 100 vjetori (Video Arkiv)

  Dosier-Pas një izolimi 46-vjeçar nga komunizmi, Shqipëria po dilte befas përpara kufijve të botës dhe po kuptonte se jeta që kishte bërë kishte qenë e tmerrshme, nën terror dhe nën varfëri absolute. E gjithë kjo nga vepra e një njeriu, Enver Hoxhës, një prej diktatorëve më të tmerrshëm të...
 • Largimi masiv i shqiptarëve në Korrik të 1990-s (Video-Arkiv)

  Tirana po jetonte një prej muajve më të nxehtë të historisë së Shqipërisë, të një Shqipërie të rrënuar ekonomikisht, thuajse në falimentim. Europa Lindore sapo kishte dalë nga dominimi gjysmë shekullor komunist. Valesa dhe Havel ishin bërë presidentë të Polonisë dhe Çekosllovakisë. Muri i Berlinit kishte rënë dhe Gjermania...
 • Mbreti Zog në mërgim dhe Sigurimi (Video Arkiv)

  Dossier-Për thuajse 50 vjet, tema për Mbretin Zog dhe jetën e tij në mërgim ishte një tabu e paprekshme. Një pjesë shumë misterioze e jetës së tij ishte edhe veprimtaria sekrete e Sigurimit të Shtetit për ta ruajtur dhe për ta përgjuar. Emisioni “Opinion” i gazetarit Blendi Fevziu, realizuar...
 • Çfarë ndodhi në takimin Majko-Berisha (Video-Arkiv)

  Takimi mes Kryeministrit Pandeli Majko dhe kreut të Partisë Demokratike Sali Berisha në vitin 1998 bëri bujë dhe u komentua shumë në atë kohë. Berisha dhe Majko i dhanë dorën njëri-tjerit në takimin për grevën e urisë së studentëve. Në takim ishin edhe numri 2 i qeverisë së asaj...
 • Ramiz Alia takim me intelektualët 1990 (Video Arkiv)

  Dossier-Më 12 Gusht të vitit 1990 u mbajt një takim mes Presidentit Ramiz Alia dhe një grup intelektualësh të zgjedhur në Tiranë. Takimi mes tyre erdhi pas largimit të 5300 shqiptarëve me ambasadat e huaja që ishin vendosur në Tiranë. Ka shumë debate dhe enigma rreth debateve që Presidenti...
 • Dosier për Diversantët e Shqipërisë (Video-Arkiv)

  Një prej mistereve më të mëdha të Luftës së Ftohtë jo vetëm të Shqipërisë, por edhe të dy kampeve qëndrore, atij komunist dhe dëmokracive perëndimore, vijon të mbetet i pazbardhur. Në vitin 1949, fillimisht Britania e Madhe dhe më pas SHBA vendosin të destabilizojnë pushtetin në Shqipëri, atë që...
 • 10-vjetori i emisionit “Opinion” (Video-Arkiv)

  “Opinion” është një emision televiziv që ndër vite ka trajtuar tema nga më të ndryshmet, me të ftuar specialë, duke nisur nga krerët e lartë të shtetit e deri tek artistët më në zë të muzikës dhe kulturës në vend. Më datë 06.09.2007, emisioni i gazetarit Blendi Fevziu festoi...
 • Emision për Gramoz Pashkon (Video Arkiv)

  Dosier-Gramoz Pashko ishte një nga njerëzit e rëndësishëm të historisë së Shqipërisë pluraliste të pas vitit 1990. Një nga themeluesit kryesorë të Partisë Demokratike dhe ish-Zv/Kryeministër në qeverinë e stabilitetit. Pashko ka lënë gjurmën dhe vulën e tij të fortë në rrëzimin e sistemit komunist në Shqipëri. Gazetari Blendi...
 • Historiku i takimeve Shqipëri-SHBA II (Video-Arkiv)

  Dosier-Në vitin 1997, në Shqipëri nisën të ndodhin ndryshime në politikën shqiptare. Opozita e majtë përfshi edhe atë ish-komuniste kishte ardhur në pushtet me në krye Fatos Nanon dhe President Rexhep Mejdanin. Në serinë e dytë të emisionit “Opinion” të gazetarit Blendi Fevziu, realizuar më datë 07.06.2007 trajtohen marrëdhëniet...
 • Emision për Ibrahim Rugovën (Video-Arkiv)

  Ibrahim Rugova nuk ishte vetëm President i Kosovës, ai është quajtur ndryshe edhe lideri shpirtëror, apo edhe “Babai i Pavarësisë”. Vdekja e tij ishte e pritshme që në Shtator të 2006-s, kur sëmundja e tij u evidentua dhe ai vetë i drejtoi apelin e parë popullit. Ai mbylli epokën...
Emisione