Blendi Fevziu

 • Emision për jetën e ish-Presidentit Alfred Moisiu (Video-Arkiv)

  Dosier-Në Dhjetor të vitit 1984, në një qytet relativisht verior si ai i Burrelit, Alfred Moisiu paraqitet në zyrën e pensioneve për të marrë librezën e pensionistit. Në atë moment, Alfred Moisiu nuk e dinte se një e ardhme e ndritur do të hapej përpara tij. Një e ardhme...
 • Ngjarjet e vitit 1997, pjesa II (Video-Arkiv)

  Seria e dytë e emisionit “Opinion”, të gazetarit Blendi Fevziu, mbi ngjarjet e vitit 1997 trajton ngjarjet tragjike që provokuan firmat piramidale në Mars të këtij viti. Më 28 Shkurt fillon një nga enigmat më të mëdha dhe momenti i parë i shkëndijës, që çoi më pas në hapjen...
 • Gazetari Fevziu: Nëse Meta nuk dekreton Ramën, do ketë ngërç institucional

  Gazetari Blendi Fevziu thotë se mosdekretimi i Ramës nga Presidenti Meta si ministër i Jashtëm, do të shkaktonte një ngërç institucional. I ftuar në studion e “Byro Politike” në ABC News, drejtuesi i “Opinion” deklaroi se nëse ndodh një situatë e tillë, Rama do të qeverisë me zv/ministra, dhe...
 • Misteret e qeverisjes 5-vjeçare të Aleksandër Meksit

  Aleksandër Meksi është ish-kryeministri i qeverisë së parë demokratike dhe një nga themeluesit e Partisë Demokratike. Ai qeverisi vendin duke filluar nga data 13 prill 1992 deri më 11 mars 1997. I ftuar në emisionin e datës 01.11.1998 “E diela debat” drejtuar nga Blendi Fevziu, Meksi rrëfen për kohën...
 • Refuzimi i Cakajt, Fevziu: Meta synon të vendosë standard të ri

  Për Blendi Fevziun, me refuzimin e dekretimit të Genti Cakajt si Ministër i Punëve të Jashtme, Presidenti Ilir Meta mendon të vendosë një standard të ri. I ftuar në emisionin “Mbrëmje Ide” nga Mirela Milori, gazetari u shpreh se Meta synon që roli i Presidentit të mos jetë më...
 • Lulzim Basha sonte në “Opinion”

  Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha do të jetë i ftuar mbrëmjen e kësaj të enjteje në studion e “Opinion” të Blendi Fevziut, në Televizionin Klan. Basha pritet të flasë për disa prej çështjeve më të rëndësishme të momentit, që nga ndryshimet në qeveri, te mos dekretimi i Gent...
 • Historia e sportistit Pirro Dhima (Video-Arkiv)

  Dosier-Pirro Dhima ishte vetëm 19 vjeç e gjysmë, kur futi në xhepin e tij një pasaportë kuq e zi me vizë greke dhe udhëtoi drejt Athinës. Ai kishte premtimin e presidentit grek të Peshëngritjes, që të stërvitej me ekipin kombëtar grek, pa e ditur se po shkonte për të...
 • Misteri i eliminimit të ish-Kryeministrit Mehmet Shehu, II (Video-Arkiv)

  Në serinë e dytë të emisionit “Opinion” të gazetarit Blendi Fevziu, kushtuar jetës dhe karrierës së ish-Kryeministrit Mehmet Shehu, trajtohet nata mes 17 dhe 18 Dhjetorit të vitit 1981 dhe dëshmitë e personazheve që u gjendën pranë tij mëngjesin e 18 Dhjetorit. Përmes emisionit të realizuar më 15.12.2005, Fevziu...
 • Misteri i eliminimit të ish-Kryeministrit Mehmet Shehu, I (Video-Arkiv)

  Karriera politike, si dhe jeta e Mehmet Shehut mbetën të shënjuara rëndë nga koha që jetoi dhe nga sistemi që ai vetë projektoi, e që në fund u bë drama e madhe e tij dhe e familjes që la pas. I ashpër, i rreptë, me një buzëqeshje thuajse të...
 • Emision për Pallatin e Brigadave (Video)

  Dosier-Mbreti i Shqipërisë nuk deshi më shumë se disa çaste për të vendosur se ku do të ishte pallati i ardhshëm i tij. I ulur përballë arkitektit italian më të njohur në botë, Zogu I vuri gishtin mbi kodrën e Saukut, në periferinë e largët të qytetit të asaj...
 • Emision për Papa Gjon Palin II (Video)

  Dosier-Në Prill të vitit 1993, Papa Gjon Pali II vizitoi Shqipërinë. Ai ishte i pari Papë që vinte në Shqipëri pas dy tentativave të dështuara. Emisioni “Opinion” i datës 07.04.2005, i gazetarit Blendi Fevziu, i është kushtuar pikërisht atij njeriu të madh që nuk u mbyll brenda dyerve të...
 • Intervista e Patrick Kennedy në “Opinion”

  Në vizitën e tij të parë në Shqipëri kongresmeni amerikan Patrick Kennedy, djali i Ted Kennedy-t  dha një intervistë për gazetarin Blendi Fevziu në studion e emisionit “Opinion” në Tv Klan. I pyetur rreth arsyes së vizitës së tij, Kenedy tha se, ka ardhur të shikojë vendin ku jetojnë...
 • Lëvizja Studentore e Dhjetorit 1990, I (Video)

  Dosier-Lëvizja studentore e Dhjetorit të vitit 1990 është historike pasi që nga data 8 deri në datën 12, kjo lëvizje solli pluralizmin politik. Ishte një lëvizje që në një mënyrë ose në një tjetër ndryshoi sistemin në Shqipëri dhe i dha fund një epoke 46-vjeçare. Dhjetori i 1990-s mbetet...
 • Rama merr shkopin në dorë dhe përgjigjet për kërkesat e studentëve (Video)

  I ftuar këtë të enjte në studion e “Opinion” në Televizionin Klan, Kryeministri Edi Rama ripërsëriti gatishmërinë e tij për plotësimin e kërkesave të studentëve, por theksoi se për realizimin e tyre duhet dialoguar. Kreu i qeverisë u shpreh se nuk është kundër me pikat e studentëve dhe të...
 • Fevziu-Ramës: Mos më bërtit mua (Video)

  Përballja mes Kryeministrit Edi Rama dhe panelit të gazetarëve në studion e “Opinion”, nuk ka kaluar pa debate me tone të larta e përplasje mes tyre. Madje në një moment, kreu i qeverisë u përplas edhe me drejtuesin e programit, Blendi Fevziu. Blendi Fevziu: Mos më bërtit mua! Edi...
 • Kur kishin nevojë nuk kishte dialog, tani… (Video)

  Thirrjes së Kryeministrit Edi Rama për dialog, studentët iu përgjigjen edhe nga studioja e “Opinion”. Sipas tyre, koha për dialog tashmë ka kaluar, pasi para se të arrinin në këtë pikë dialogu u ka munguar gjatë gjithë kohës. “Më falni, po i drejtohem Zotit kryeministër, që po e them...
 • 17 orë në punë, rrëfimet e pabesueshme të studenteve (Video)

  Shumë studentë mbrëmjen e kësaj të marte ndodhen në studion e “Opinion”, në Televizionin Klan. Secili prej tyre ka një histori më vete, por të gjithë bashkë tregojnë për vështirësitë me të cilat përballen çdo ditë. Shumë, për të studiuar u duhet të punojnë me orë të stërzgjatura, e...
 • Emision për Ahmet Zogun II (Video)

  Dosier-Në serinë e dytë të ciklit të emisioneve për mbretin e vetëm të Shqipërisë, Ahmet Zogun, në emisionin “Opinion” të gazetarit Blendi Fevziu, trajtohet jeta pas martesës me Mbretëreshën Geraldinë. Mbreti Zog kulmin e tij e pati pas një karriere që filloi nga ajo e një anëtari parlamenti, deputeti, ministri,...
 • Stambolli dhe lidhja e tij me shqiptarët (Video)

  Në vijim të emisionit “Check-In” realizuar për Stambollin, autorja e emisionit Albana Nanaj e shoqëruar në këtë udhëtim nga gazetari Blendi Fevziu, na tregojnë të tjera atraksione turistike. Istiklal, vendi i cili bëhet edhe më i bukur buzë mbrëmjes me muzikën tradicionale dhe me meloditë melankolike kurde. Në fund...
 • Emision për Ahmet Zogun I (Video)

  Dosier-Disa pamje bardhë e zi dhe disa kronika kanë rikthyer në vëmendje një personazh disi të panjohur për një pjesë të madhe të shqiptarëve. Bëhet fjalë për Ahmet Zogun, një prej figurave më të rëndësishme të historisë së Shqipërisë, gjysmës së parë të shekullit të XX. Ai është një...
Emisione