Brazil

 • Argjentina shmang Brazilin

  Argjentina ia doli të kalojë fazën e grupeve ne Copa America dhe shmang përballjen me Brazilin në çerekfinale. Skuadra e kapiten Messi fitoi 2 – 0 me Katarin dhe shkoi më tej edhe falë dhuratës nga Kolumbia që mundi 1 – 0 Paraguajin. Golat për argjentinasit u shënuan nga...
 • 40 të vdekur nga përleshjet në burgje

  Dyzet të burgosur janë gjetur të vdekur në katër burgje të ndara në Manaus të Brazilit. Trupat e pajetë u konstatuan gjatë inspektimeve rutinë. Zyrtarët e burgjeve thanë se viktimat i përkasin të njëjtit grup të trafikut të drogës. Ata ishin përleshur me njëri-tjetrin për shkak të përçarjeve të...
 • Diga që mund të zhdukë një qytet të tërë

  Një qytet i tërë rrezikon të zhduket nga harta nga një digë gjigande, e cila është drejt shembjes. Vetëm 4 muaj më parë, 270 persona u varrosën për së gjalli, nga një masë e trashë balte në Brumadinho të Brazilit, në një prej katastrofat më të rënda të kësaj...
 • “Jam rikthyer nga ferri për të përmbushur një mision”

  Një oficer i lartë i ushtrisë goditi me thikë ish-të dashurën e tij dhe më pas qëlloi për vdekje 3 persona në një kishë në Brazil, përpara se të neutralizohej nga policia. Nënkoloneli Rudson Aragão Guimarães, 39 vjeç, dyshohet se ndodhej nën efektin e drogave kur kreu masakrën e...
 • Papagalli përfundon pas hekurave

  Një operacion i njësisë antidrogë në Brazil u finalizua me sukses, duke arrestuar një shpërndarës kokaine dhe ndihmësin e tij, këtë papagall. Papagalli përfundoi pas hekurave, pasi lajmëronte të zotin e tij në momentin që afrohej policia. Kodi sekret që kishte mësuar shpendi ishte: Mama, policia. Dyshja e shpërndarësve...
 • Bënte gjeste seksuale, e pëson keq

  Një burrë i cili bënte gjeste seksuale në plazh, e ka pësuar keq nga një vajzë që po kalonte aty së bashku me mikun e saj. Një goditje e shpejtë në fytyrë e la pa ndjenja burrin në fjalë. Në fakt, vajza quhet Joyce Vieira dhe është një sportiste...
 • Sulmohen kamionët që transportonin uranium në Brazil

  Persona të armatosur kanë sulmuar disa kamionë që transportonin uranium drejt një centrali bërthmor pranë qytetit të Rio de Janeiro në Brazil. Kamionët transportues u sulmuan pasi kaluan në një zonë që kontrollohet nga trafikantë të drogës. Eskorta e policisë që shoqëronte kamionët e mbushur me karburant uraniumi u...
 • Publikohet video e tragjedisë në shkollë (Kujdes, pamje të rënda)

  Mediat e huaja kanë publikuar pamjet e sigurisë së shkollës ku ndodhi sulmi me armë në Brazil. Sikurse duket në video, 17-vjeçari Guilherme Taucci Monteiro nxjerr pistoletën dhe fillon të qëllojë mbi nxënësit e tjerë, duke mos u lënë atyre asnjë mundësi të mbrohen. Ai qëlloi ndaj drejtoreshës së...
 • Masakër në një shkollë në Brazil, vriten 8 persona

  Të shtënat me armë zjarri i morën jetën 6 nxënëseve dhe 2 punonjësve në një shkollë në San Paulo, Brazil, raporton BBC. Sipas policisë braziliane bëhet më dije se dy adoleshentë të cilët ishin të maskuar kanë hapur zjarr rreth orës 12:30 të mëngjesit, teksa nxënësit ishin në pushim....
 • 12 viktima nga përmbytjet (Video)

  Përmbytjet e fuqishme, siç shihen edhe në këto pamje, e kanë zhytur një pjesë të Sao Paulos në kaos, që i ka marrë jetën 12 personave. Vala e përmbytjeve mori përpara dhjetëra automjete që u gjendën papritur mes ujërave të rrëmbyer. Vala ishte aq e fortë sa nxori edhe...
 • 2 viktima në Venezuelë

  Të paktën 2 persona mbetën të vrarë dhe shumë të tjerë u plagosën, në kufirin mes Venezuelës dhe Kolumbisë. Shkak u bë përplasja e qytetarëve me ushtrinë. Presidenti Nicolas Maduro urdhëroi mbylljen e kufirit dhe kthimin mbrapsht të ndihmave nga Brazili, çka ngjalli revoltën e qytetarëve. Bëhet fjalë për...
 • Maduro mbyll kufirin me Brazilin

  Lideri i opozitës në Venezuelë, Juan Guaido është larguar nga Karakasi të enjten, së bashku me 80 ligjvënës, për t’u nisur në kufirin me Kolumbinë, ku pritet të arrijë ushqim dhe ilaçe për popullin e këtij shteti. Mirëpo presidenti i kontestuar, Nicolas Maduro, i cili mohon faktin se Venezuela...
 • Bebja lind me ‘këmishë’

  Një foshnje erdhi në jetë teksa ishte ende brenda qeskës së tij amniotike, një fenomen i rrallë që sipas mjekëve ka shanse të ndodhë 1 në 100 mijë lindje. Imazhet e pabesueshme u shkrepën në një sallë lindjeje në Brazil, teksa Monyck Valasco solli në jetë djalin e saj...
 • Zjarr në qëndrën stërvitore, humbin jetën 10 persona

  Një zjarr ka rënë në qendrën stërvitore të Flamengos në Brazil ku si pasojë kanë gjetur vdekjen 10 persona, shkruan BBC. Ndërsa 3  vetë u plagosën kur zjarri shpërtheu në Ninho de Urubu, terrenin e trajnimit të klubit të futbollit Flamengos. Mediat braziliane shkruajnë se të gjitha viktimat janë...
 • Po vidhte makinën, hajduti pëson atak kardiak (video)

  Kamerat e sigurisë kanë filmuar momentin kur një person që po tentonte të vidhte një automjet të parkuar, ka pësuar atak kardiak. Ngjarja ka ndodhur në një qytet pranë Sao Paulo në Brazil. Kamerat tregojnë tre persona që po i afrohen ngadalë makinës së parkuar të një pastori. Hajdutët...
 • Tragjedia në Brazil, rritet bilanci i viktimave

  Ekipet e emergjencës në Brazil janë në garë me kohën për gjetjen e të mbijetuarve nga shembja e digës në qytetin e Brumadinjos. Aktualisht të paktën 60 persona kanë humbur jetën, por shqetësim mbetet numri i lartë i të zhdukurve, rreth 300.  Frika e autoriteteve braziliane është e madhe...
 • Shembet diga

  Të paktën 9 persona humbën jetën dhe mbi 300 të tjerë rezultojnë të zhdukur si pasojë e shembjes së një dige në Brumadinjo, në Brazil. Siç shihet edhe nga pamjet, kolapsi i digës shkaktoi një det prej balte, duke fundosur disa dhjetëra shtëpi e ndërtesa të tjera. Të shumtë...
 • Zuckerberg refuzon të dëshmojë përpara ligjvënësve të 7 shteteve

  Shefi ekzekutiv i Facebook, Mark Zuckerberg ka refuzuar të dëshmojë në një dëgjim të përbashkët mes tij dhe politikanëve nga shtatë vende, që përfaqësojnë një total prej 368 milion njerëzish. Ishte “Washington Post” që raportoi këtë duke cituar një letër të dërguar nga Facebook në Argjentinë, Brazil, Kanada, Irlandë,...
 • Përmbytje masive

  Të paktën 10 persona kanë humbur jetën në Brazil për shkak të përmbytjeve në zonën veriore të Rio De Zhaneiros. Autoritetet vendase raportojnë se ekipet e shpëtimit po kërkojnë për të mbijetuar. Mes viktimave janë gjendur edhe dy fëmijë. Ndërkohë, kërkimet po vijojnë pa ndërprerje, pasi disa persona rezultojnë...
 • Futbollisti foto me gruan e biznesmenit

  Një ngjarje e rëndë e ndodhur në fund të Tetorit duket se po zbardhet përmes detajeve më të fundit që janë bërë publike. Bëhet fjalë për vrasjen e futbollistit të Sao Paulo në Brazil, Daniel Correa Freitas, i cili u gjet i vdekur në një shkurre më 27 Tetor....
1 2 3 7
Emisione