Brenton Tarrant

 • Sulmuesi i xhamive në Zelandën e Re akuzohet për terrorizëm

  Policia në Zelandën e Re tha se sulmuesi i xhamive në qytetin Kristçërç u akuzua për terrorizëm. Australiani Brenton Tarrant, i vetëdeklaruar supremacist i bardhë, u ngarkua më herët me 51 akuza për vrasje dhe 39 akuza për tentivë vrasje. Akuza për terrorizëm ka dënimin maksimal me burgim të...
 • Terroristi i xhamive do t’i nënshtrohet kontrollit të shëndetit mendor

  Australiani Brenton Tarrant, i akuzuari për vrasjen e 50 personave muajin e kaluar në dy xhami në Zelandë të Re, është urdhëruar që të kryejë teste për gjendjen e shëndetit të tij mendor. Ekspertët do të vlerësojnë nëse ai është në gjendje të mirë mendore për t’u gjykuar, ka...
 • Kryeministrja e Zelandës së Re: Nuk do më dëgjoni kurrë të përmend emrin e tij

  Kryeministrja e Zelandës së Re, Jacinda Ardern është zotuar që të mos përmendë kurrë emrin e autorit të masakrës në dy xhami të vendit, ku u vranë 50 persona. “Me aktin e tij terrorist ai kërkoi shumë gjëra, njëra prej të cilave të merrte famë. Prandaj mua nuk do...
 • Flasin familjarët e terroristit të xhamive

  Pak ditë pas masakrës në dy xhamitë e Christchurch në Zelandën e Re, ku mbetën të vrarë 50 persona e u plagosën dhjetëra të tjerë, thyejnë heshtjen familjarët e terroristit Brenton Tarrant. Marie Ftizgerald, gjyshja e autorit 28-vjeçar rrëfen gjendjen e shokut që ka përfshirë familjen e saj. “Jemi...
 • Sulmuesi i Zelandës së Re veproi i vetëm

  Brenton Tarrant, 28-vjeçari i akuzuar si autori i sulmit në dy xhami të Zelandës së Re, thuhet se ka vepruar i vetëm. Kjo pistë konfirmohet deri tani nga policia vendase. Tre persona të tjerë që u arrestuan pas sulmit si bashkëpunëtorë të të dyshuarit, nuk janë të përfshirë në...
Emisione