Brexit

 • Theresa May njofton dorëheqjen

  Theresa May paralajmëroi këtë të premte dorëheqjen e saj. Kryeministrja britanike do të largohet nga posti i saj si lidere e konservatorëve më datë 7 Qershor, duke i hapur kështu rrugën një kryeministri të ri. Në një deklaratë emocionale të bërë nga Downing Street, May tha se kishte bërë...
 • Referendumi i Brexit mund të përsëritet

  E ka konsideruar vazhdimisht si vijën e saj të kuqe, por këtë herë kryeministrja britanike Theresa May lë të hapur mundësinë e përsëritjes së referendumit të Brexit. Në tentativën e saj të fundit për të bindur parlamentin të miratojë marrëveshjen me BE, May pranoi votimin e një amendamenti që...
 • Corbin kryeson në sondazhe

  Jeremy Corbyn mund të zgjidhet kryeministër i Britanisë së Madhe, nëse vendi shkon në zgjedhje të parakohshme. Mediat britanike i referohen sondazheve më të fundit, sipas të cilave rezulton se nëse zgjedhjet aktuale do të zhvilloheshin në këtë periudhë kur parlamenti e ka të pamundur të miratojë marrëveshjen e...
 • Shtyhet afati i Brexit deri më 31 Tetor

  Shtyhet afati i daljes së Britanisë së Madhe nga Bashkimi Europian. Liderët e unionit i dhanë Londrës kohë deri më 31 Tetor, për zgjidhur mosmarrëveshjet për Brexitin. Kryeministrja britanike Tereza Mei kërkoi fillimisht shtyrje të afatit deri më 30 Qershor, por Brukseli vendosi një afat edhe më të zgjeruar....
 • May kërkon shtyrje të Brexit deri më 30 Qershor

  Kryeministrja britanike Theresa May kërkon nga Bashkimi Europian shtyrjen e afatit të përfundimit të Brexit deri më 30 Qershor. Ajo i dërgoi një letër Komisionit Europian, ku thoshte se qëllimi i saj ishte që t’a nxirrte vendin nga unioni para zgjedhjeve europarlamentare. Megjithatë ajo tha se Londra është e...
 • Brexit, tjetër dështim në parlament

  Shkëputja e Britanisë së Madhe nga Bashkimi Europian është gjithnjë e më shumë në një udhë pa krye. Parlamenti britanik rrëzoi në orët e vona të së hënës 4 mundësi të ndryshme nga plani i kryeministres Theresa May, për t’i dhënë drejtim Brexit. Ndonëse kundërshton marrëveshjen e qeverisë, shumica...
 • Brexit, Juncker: BE po humbet durimin

  Bashkimit Europian i është sosur durimi me Britaninë e Madhe dhe zvarritjen e Brexit. Në një intervistë për Rai, Presidenti i Komisionit Europian Jean Claude Juncker, i bëri thirrje Londrës të përmbyllë procesin e shkëputjes. “Kemi pasur shumë durim me miqtë tanë britanikë. Por edhe durimi e ka një...
 • May nuk dorëzohet

  Teksa opinioni publik në Britaninë e Madhe pret dorëheqjen e Kryeministres Theresa May pas disfatës së tretë për Brexit, shefja e qeverisë as që e çon ndërmend të dorëzohet. BBC raporton se Kryeministrja britanike do të çojë planin e saj të shkëputjes për herë të katërt në parlament, për...
 • Brexit sërish në parlament

  Parlamenti britanik do të votojë për herë të tretë marrëveshjen e Brexit të premten. Pas bllokadës së dyfishtë nga deputetët në Dhomën e Ulët, kryeministrja Tereza Mei do të dërgojë përpara deputetëve vetëm një pjesë të planit të saj të shkëputjes. Lajmin e dha zyrtarisht kryetarja e grupit parlamentar...
 • E ardhmja e Brexit, sot diskutime në parlamentin britanik

  Parlamenti britanik mblidhet sot për të diskutuar mundësitë për zgjidhjen e çështjes Brexit. Kjo çështje ka mbetur pezull pasi Kryeministrja May ende nuk ka gjetur shumicën e nevojshme për të miratuar marrëveshjen e negociuar prej saj me Brukselin. Deputetët rebelë brenda konservatorëve nuk janë të bindur për ta votuar,...
 • Çfarë do të ndodhë me Brexit?

  Kryeministrja britanike, Theresa May do të flasë sot përpara parlamentit për hapat e mëtejshëm për çështjen Brexit. Shefja e qeverisë së Londrës zhvilloi një mbledhje të jashtëzakonshme qeverie. Mediat hedhin dyshime se ajo u ka ofruar dorëheqjen deputetëve rebelë brenda konservatorëve, në këmbim të mbështetjes për marrëveshjen me Brukselin....
 • Protesta në Britani kundër Brexit

  Mijëra protestues që kundërshtojnë daljen e Britanisë nga Bashkimi Evropian, me thirrjet “Le të vendos populli”, janë mbledhur për të marshuar në Londër të shtunën, për të bërë thirrje për referendum të ri për shkak të krizës së marrëveshjes së Brexit-it. Pas tre vitesh të debatit pafund, ende është...
 • “Fati i Brexit në duart e britanikëve”

  Ndryshe nga herët e kaluara, Theresa May nuk doli duarbosh nga Samiti për Brexit, por shtyrja e afatit që Brukseli i lejoi Londrës erdhi me kushte. Bashkimi Europian vendosi të shtyjë me të paktën 2 javë skadimin e datës aktuale të 29 Marsit, për shkëputjen e Britanisë së Madhe...
 • Brexit do t’i kushtonte shtrenjtë Gjermanisë

  Brexit-i u shty! Dhe krerëve të BE-së të mbledhur në Bruksel sërish u ra një gur nga zemra. Sepse BE-ja dhe shtetet e saj dalin me humbje nga një Brexit-i i menjëhershëm. Por ka edhe ca që përfitojnë. Gjermania do të vuante nga pasojat e një Brexit-i të pakontrolluar....
 • Brexit, Juncker i habitur me veten

  Afati përfundimtar i shkëputjes së Britanisë nga Bashkimi Europian mund të shtyhet deri më 22 Maj, një ditë para zgjedhjeve për Parlamentin Europian. Ky është lëshimi që krerët e vendeve anëtare të unionit i bënë Kryeministres britanike Theresa May, në mbledhjen e Këshillit Europian në Bruksel. Gjatë fjalimit të...
 • BE mbledh samitin për Brexit

  Liderët e Bashkimit Europian mblidhen këtë të enjte në Bruksel në një Samit dyditor, ku çështja kryesore në tryezë do të jetë Brexit. Siç paralajmëroi më herët, kryeministrja do t’i kërkojë Brukselit një shtyrje të daljes nga BE për në 30 Qershor të këtij viti. Përballë rezistencës së fortë...
 • Brexit, dështon votimi i tretë

  Kur kanë mbetur edhe 11 ditë nga skadimi i afatit për Brexit, kryeministrja britanike Theresa May, përballet me telashe të reja. Pas refuzimit dy herë nga parlamenti të planit të saj për Brexit, këtë herë është kryetari i Dhomës së Ulët, John Bercou, ai i cili bllokoi votimin e...
 • Parlamenti britanik kundër daljes nga BE pa marrëveshje

  Edhe pse një ditë më parë Parlamenti i Britanisë së Madhe refuzoi marrëveshjen e dakordësuar mes Kryeministres Theresa May dhe Bashkimit Europian për Brexit, sot ka votuar kundër që vendi të dalë nga unioni pa marrëveshje. Afati i fundit për daljen e Britanisë së Madhe nga BE është data...
 • Brexit, Britania në udhëkryq

  Britania është në udhëkryq për drejtimin që duhet të marrë, pasi parlamenti britanik refuzoi edhe lëshimet që Bashkimi Europian i bëri Kryeministres May në marrëveshjen e Brexit-it. Një vendim që acaroi Brukselin, siç e shprehu qartë kryenegociatori europian për Brexitin, Mishel Barnie. “Sërish Dhoma e Përfaqësuesve foli për atë...
 • Parlamenti i Britanisë nuk voton marrëveshjen për daljen nga BE

  Parlamenti i Britanisë së Madhe ka refuzuar për herë të dytë marrëveshjen e Kryeministres Theresa May me Bashkimin Europian për Brexit. Deputetët votuan kundër dokumentin e marrëveshjes së saj me 391 vota, ndërsa 242 ishin pro. Pas dështimit “spektakolar” për të bindur Parlamentin, sikurse e konsideron BBC, Kryeministrja May...
1 2 3 8
Emisione