Britani e Madhe

 • Boris Johnson në telashe

  Boris Johnson është në telashe vetëm një muaj para zgjedhjeve brenda konservatorëve, ku ai shihet si favorit për t’u zgjedhur Kryeministri i ri i Britanisë së Madhe. Në mediat britanike bëri bujë skandali ku ai u përfshi në një zënkë me të dashurën e tij në apartamentin ku jetojnë...
 • Johnson refuzon gjobën e Brexit

  Boris Johnson e dëgjoi këshillën e Donald Trump dhe po përdor strategjinë e tij për të tërhequr vëmendjen e anëtarësisë së konservatorëve në garën për liderin e tyre. Në një intervistë për Sunday Times, ai tha se nëse merr postin e kryeministrit nuk do t’a paguajë gjobën prej 44...
 • Tump ofron marrëveshje të re tregtare

  Në ditën e dytë të vizitën së tij në Britaninë e Madhe, Presidenti Donald Trump takoi Kryeministren në largim Theresa May. Gjatë konferecës për shtyp përkrah saj, shefi i Shtëpisë së Bardhë lavdëroi Kryeministren për punën e bërë dhe paralajmëroi një marrëveshje të madhe tregtare mes Londrës dhe Ëashingtonit....
 • Pasi njoftoi dorëheqjen, Kryeministrja del për pazar (Foto)

  Një ditë më parë Kryeministrja e Britanisë së Madhe Theresa May njoftoi e përlotur dorëheqjen nga drejtimi i Partisë Konservatore, e për rrjedhojë edhe si drejtuese e qeverisë. Por pas fjalimit emotiv, ajo është fotografuar me bashkëshortin Philip duke bërë pazarin e përjavshëm. Çifti do të kthehet të jetojë...
 • Brexit, May pranë dorëheqjes?

  Theresa May i ka orët e numëruara në krye të vendit, sipas raportimeve të fundit të mediave në Britaninë e Madhe. Shkak u bë marrëveshja e re për Brexit, që shefja e qeverisë pritet të dërgojë në Parlament, që është pritur keq nga figurat kryesore brenda konservatorëve. Drafti i...
 • Gjenden shqiptarja dhe vajza që ishin zhdukur në Britani

  Nënë e bijë, Sebjana Myzeqari 24 vjeç dhe Enisa 2 vjeç, janë gjetur shëndoshë e mirë në Britani të Madhe. Ato ishin raportuar të zhdukura, pasi për herë të fundit ishin parë vetëm më datë 2 Prill në Doncaster, South Yorkshire, të Britanisë së Madhe. Policia angleze kishte nisur...
 • Euro-skeptikët kryesojnë në sondazhe

  Dy javë nga zgjedhjet për Parlamentin Europian, shqetësimi më i madh i unionit mbetet rritja e ndjeshme e rrymës euro-skeptike. Rasti më i fundit vjen nga Britania e Madhe, e detyruar të hyjë në zgjedhje pas dështimit të afatit për Brexit. Sipas një sondazhi të publikuar nga “The Guardian”,...
 • Vjen në jetë fëmija mbretëror

  Dukesha e Sussex, Meghan Markle ka sjellë në jetë një djalë. Princ Harry tha se Meghan dhe fëmija janë në gjendje të mirë, dhe ka falenderuar qytetarët për mbështetjen e shprehur. Pallati Mbretëror njoftoi se fëmija peshon 3.2 kilogramë dhe shtoi se Duka ishte i pranishëm gjatë lindjes. Fëmija...
 • Britania mund t’i lejojë Huawei ndërtimin e rrjetit 5G

  Qeveria britanike duket se ka miratuar kërkesën e kompanisë kineze, Huawei për të krijuar gjeneratën e re të lidhjes në internet në këtë shtet (5G), pavarësisht shqetësimeve për rrezik të sigurisë. Konfirmimi zyrtar nuk ka ardhur ende, mirëpo Daily Telegraph ka thënë se Huawei do të ndërtojë antena në...
 • Dyqanet e Britanisë “zero mbetje”

  Për shkak të ndotjes nga plastika shumë dyqane në Britani po përdorin teknikën “zero mbetje”. Bëhet fjalë për një rrjet marketesh miqësore me natyrën që nuk përdorin asnjë material letre apo plastike për paketim, por vazot e qelqit. Konkretisht makaronat, farat dhe frutat e thata u jepen klientëve në...
 • Vrasësi shqiptar dënohet me 20 vite burgim në Angli

  Mane Driza, shqiptari që njihet edhe si “Al Pacino”, është dënuar me 20 vite burgim nga një gjykatë angleze për vrasjen e shokut të tij Stefan Bledar Mone. Ngjarja ka ndodhur në Qershor të vitit 1999 në një banesë në Londër. Shokun e tij Stefan Bledar Mone e goditi...
 • Brexit, Juncker: BE po humbet durimin

  Bashkimit Europian i është sosur durimi me Britaninë e Madhe dhe zvarritjen e Brexit. Në një intervistë për Rai, Presidenti i Komisionit Europian Jean Claude Juncker, i bëri thirrje Londrës të përmbyllë procesin e shkëputjes. “Kemi pasur shumë durim me miqtë tanë britanikë. Por edhe durimi e ka një...
 • 10 punëtorë shqiptarë drejt dëbimit nga Britania e Madhe

  Shtatëmbëdhjetë punëtorë ndërtimi do të dëbohen nga Britania e Madhe pasi autoritetet e emigracionit zbuluan se ishin të paligjshëm. Sipas mediave britanike, 10 prej tyre janë shqiptarë kurse pjesa tjetër indianë. Të gjithë u shoqëruan në polici. Autoritetet britanike sqaruan se disa prej tyre kishin hyrë ilegalisht në Britani...
 • May përjashton votimin e tretë për Brexit

  E gjendur me shpatulla pas murit, Kryeministrja britanike Theresa May shtyu për një moment ta pacaktuar votimin e tretë për finalizimin e Brexit. Shefja e qeverisë pohoi se aktualisht nuk e ka mbështetjen e shumicës së Parlamentit. Mai konfirmoi se po vijon bisedimet me deputetët rebelë brenda konservatorëve për...
 • Parlamenti britanik kundër daljes nga BE pa marrëveshje

  Edhe pse një ditë më parë Parlamenti i Britanisë së Madhe refuzoi marrëveshjen e dakordësuar mes Kryeministres Theresa May dhe Bashkimit Europian për Brexit, sot ka votuar kundër që vendi të dalë nga unioni pa marrëveshje. Afati i fundit për daljen e Britanisë së Madhe nga BE është data...
 • Parlamenti i Britanisë nuk voton marrëveshjen për daljen nga BE

  Parlamenti i Britanisë së Madhe ka refuzuar për herë të dytë marrëveshjen e Kryeministres Theresa May me Bashkimin Europian për Brexit. Deputetët votuan kundër dokumentin e marrëveshjes së saj me 391 vota, ndërsa 242 ishin pro. Pas dështimit “spektakolar” për të bindur Parlamentin, sikurse e konsideron BBC, Kryeministrja May...
 • Tre shqiptarët që shkuan në Angli për jetë më të mirë dhe përfunduan duke bërë …

  Tre shqiptarë janë dënuar me burgim nga një gjykatë britanike për drogë. Ata akuzohen për kultivim kanabisi me vlerë 130 mijë Paund. Islam Gjuta 23 vjeç, Lumjan Matmuja 30 vjeç dhe Valbona Furiku 32 vjeç janë dënuar në total me 4.3 vite burgim. Aktiviteti i tyre ilegal u zbulua...
 • Vrasësi shqiptar dëbohet nga Anglia

  Autoritetet britanike kanë dëbuar nga vendi shqiptarin Ardian Rragami, pas një beteje të gjatë ligjore me të. 47-vjeçari kërkonte që të mos dëbohej nga shteti ishullor me pretendimin se do t’i shkatërrohej jeta familjare. Por, gjithçka ishte kundër tij. Mediat angleze publikuan një video ku shqiptari shfaqej duke kërcënuar...
 • Kontabilisti i fiksuar, vodhi 250 mijë Paund për t’i shpenzuar me modelen

  Një kontabilist ka vjedhur 250 mijë Paund nga një klub futbolli i ligës jo profesioniste për t’i shpenzuar me një modele që kishte njohur në internet. Ngjarja është shënuar në Britani të Madhe. Andrew Barnbrook i shpenzoi paratë duke i blerë dhurata modeles së quajtur Victoria Sinclair. Pjesën më...
 • Sekuestrohet një furgon i mbushur me para

  Policia angleze ka sekuestruar një furgon të mbushur me para gjatë një kontrolli rutinë. Brenda mjetit u gjetën pothuajse gjysmë milioni Paund. Furgoni u ndalua në Leicester për kontroll dhe efektivët u habitën kur brenda zbuluan 465 mijë Paund. Shoferi u arrestua dhe do të merret në pyetje për...
1 2 3 9
Emisione