Britani

 • 14 vjet burg për banditin shqiptar të Wimbledon

  Shqiptari famëkeq i ashtuquajtur “Banditi i Wimbledon” është dënuar me 14 heqje lirie. Ashtu siç pritej, gjykata e Kingston në Britani dha të premten verdiktin për Astrit Kapajn, 43-vjeçarin i cili me grabitjet e tij përgjatë një dekade u kthye në tmerrin e zonave të pasura në jugperëndim të...
 • 5 mln £ grabitje, hetuesit për shqiptarin: Ishte i disiplinuar dhe…

  Një gjykatë në Britani pritet të japë sot dënimin për Astrit Kapajn, shqiptarin i cili akuzohet se me grabitjet e tij, ka mundur të përfitojë një pasuri prej 5 milion paundësh. 43-vjeçari i martuar dhe pronar i një dyqani, jetonte në Altrincham të Manchesterit. Ai akuzohet se përgjatë një...
 • Theresa May dorëhiqet si kryetare e Konservatorëve

  Pas thuajse 3 vjetësh, Theresa May nuk është më kryetare e Partisë Konservatore. Kryeministrja ende në detyrë e Britanisë së Madhe dorëzoi zyrtarisht dorëheqjen nga drejtimi i partisë në pushtet. Një procedurë e paralajmëruar nga May në momentin e dhënies së dorëheqjes si Kryeministre dy javë më parë. Shefja...
 • U shpall “njeriu më i fuqishëm në Britani”, shqiptari akuzohet për…

  Në vitin 2008 ai fitoi një konkurs dhe u shpall “njeriu më i fuqishëm në Britani”. Kurse tani 44-vjeçari me origjinë shqiptare Jimmy Marku akuzohet për kontrabandë të emigrantëve. Një gjykatë në Angli dëgjoi sot akuzat ndaj 44-vjeçarit, ku sqarohej se Jimmy Marku në bashkëpunim me vëllain e tij...
 • “Unë po e vras atë”, 25- vjeçari xheloz mbyt të dashurën në pishinë

  Britani- Një mashkull xheloz ka mbytur të dashurën e tij, pasi nuk dëshironte që ajo ti fliste djemve të tjerë. Robert McWhir, 25 vjeç, nga St Neots, Cambs është akuzuar nga gjykata britanike për vrasjen e të dashurës së tij Marissa Aldrich. Prokurori Peter Gair tha: “I pandehuri Robert...
 • Trump nis vizitën 3-ditore në Londër

  Ashtu si në vizitën e tij të parë në Britaninë e Madhe ku u përfol për shkeljen e protokollit mbretëror, edhe ndalesën e dytë në ishull si President i SHBA, Donald Trump krijoi polemika që në ditën e parë. Këtë herë shkak u bë përplasje me kryebashkiakun e Londrës,...
 • 5 emra në garë për pasues të Theresa May

  Pa kaluar 24 orë nga deklarata e Kryeministres Theresa May se do të dorëhiqet më 7 Qershor, në garën për ta zëvendësuar janë hedhur menjëherë 5 kandidatë. Spikat kandidimi i ish-Sekretarit të Jashtëm, Boris Johnson, i cili shihet si një prej pretendentëve kryesorë për të pasuar May-n në postin...
 • Zbulohen arkivolet e 9 anëtarëve të një familjeje

  Disa punëtorë të cilët po merreshin me zëvendësimin e shkallëve të një kishe historike në Derby të Britanisë, shtangën kur gjetën 2 dhoma sekrete, brenda së cilave gjendeshin 9 arkivolë të shekullit të 18 dhe ku ishin vendosur anëtarë të një familjeje të pasur. Arkivolet, sipas asaj që shkruan...
 • Theresa May njofton dorëheqjen

  Theresa May paralajmëroi këtë të premte dorëheqjen e saj. Kryeministrja britanike do të largohet nga posti i saj si lidere e konservatorëve më datë 7 Qershor, duke i hapur kështu rrugën një kryeministri të ri. Në një deklaratë emocionale të bërë nga Downing Street, May tha se kishte bërë...
 • May mos lotëve: Dështova… (Video)

  E përlotur e mbylli fjalimin në Downing Street, kryeministrja britanike Theresa May, aty ku njoftoi dorëheqjen pasi dështoi në përpjekjet e saj për të përmbyllur me sukses shkëputjen e Britanisë së Madhe nga Bashkimi Europian. Një dështim që mbetet pengu i saj më i madh, që nuk gjeti konsensusin...
 • Rama: Më shumë bashkëpunim mes vendeve të Ballkanit

  Bashkëpunimi në rajon ka qenë kryefjala e Kryeministrit Edi Rama në panelin e liderëve, në takimin vjetor të Bankës Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim, të mbajtur në Sarajevë, ku në fokus ishin investimet në Ballkan. “Ajo që po ndodh me biznesin tregon qartë sa e rëndësishme është të bashkohemi...
 • “Ajri i ndotur ndikon në rritjen e kriminalitetit”

  Ajri i ndotur mund të ndikojë në rritjen e kriminalitetit. Ky është përfundimi i një studimi 2-vjeçar nga një hulumtues britanik, i cili ka analizuar shifrat e krimit në Londër. Në studimin e cituar nga media britanike BBC thuhet se numri i ngjarjeve kriminale ishte më i lartë në...
 • Arrestohet Julian Assange (Video)

  Bashkëthemeluesi i Wikileaks, Julian Assange është arrestuar këtë të enjte në Ambasadën Ekuadoriane në Londër. Assange u strehua në këtë ambasadë 7 vjet më parë, për të shmangur ekstradimin në Suedi, ku akuzohej për ngacmim seksual, një çështje që tashmë është pushuar nga autoritetet atje. Policia Metropolitane tha se...
 • Shtyhet afati i Brexit deri më 31 Tetor

  Shtyhet afati i daljes së Britanisë së Madhe nga Bashkimi Europian. Liderët e unionit i dhanë Londrës kohë deri më 31 Tetor, për zgjidhur mosmarrëveshjet për Brexitin. Kryeministrja britanike Tereza Mei kërkoi fillimisht shtyrje të afatit deri më 30 Qershor, por Brukseli vendosi një afat edhe më të zgjeruar....
 • Britania në alarm nga ndotja e ajrit

  Kjo është pamja e përditshme që i ka krijuar Londrës, niveli i lartë i ndotjes. Matjet tregojnë se indeksi i cilësisë së ajrit përllogaritet në nivelin 152 dhe konsiderohet jo i shëndetshëm dhe toksik. Jo vetëm në Londër, por në gjithë Britaninë e Madhe, çdo vit humbin jetën mbi...
 • Italia dhe Britania shkatërrojnë 2 banda shqiptarësh

  Emigracion klandestin, trafik ndërkombëtar droge dhe posedim armësh luftarake. Janë këto akuzat që rëndojnë mbi dy banda shqiptarësh të shkatërruara mëngjesin e kësaj të hëne nga karabinierët e Frascati, pas urdhërarresteve të lëshuara nga Gjykata e Romës për 18 persona. Sipas mediave italiane, për 11 prej tyre u dha...
 • 947 shqiptare të trafikuara në Britani

  Trafikimi i qënieve njerëzore sipas Agjencisë Kombëtare të Krimit në Mbretërinë e Bashkuar po njeh rritje. Vetëm vitin e shkuar 947 shqiptare janë trafikuar në këtë shtet për shfrytëzim seksual apo punë të detyruar. 947 shqiptare janë trafikuar për shfrytëzim seksual apo punë të detyruar në Britaninë e Madhe...
 • Burg për babanë shqiptar në Britani (Foto)

  Një 44 -vjeçar shqiptar është dënuar me 20 muaj burg në Britani. Ai është Bashkim Hajdari, i cili gjatë momentit të ndalimit nga policia, kishte tentuar të ikte nga fabrika ku kultivohej kanabis. Bashkim Hajdari, i cili nuk kishte vendbanim fiks bashkë me një tjetër person kujdeseshin për fabrikën...
 • “Perandor” i kokainës, 15 vite burg për shqiptarin

  Britani – Shqiptari, Lodvik Guraj është dënuar me 15 vite burg, pasi konsiderohej si “koka” e biznesit të drogës në të gjithë Londrën dhe në juglindje. Sipas mediave britanike, Guraj ishte tregtar i madh i kokainës dhe është shpallur fajtor për furnizimin e më shumë se 40 kg kokaine me...
 • Trump mirëpret një marrëveshje tregtare me Britaninë

  Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha se mirëpret një marrëveshje të gjerë tregtare ndërmjet SHBA-së dhe Britanisë së Madhe. Komentet e presidentit amerikan bëhen në kohën kur dalja e Britanisë nga Bashkimi Evropian ka hyrë në një periudhë të paqartë. “Administrata ime mirëpret bisedimet për një marrëveshje të...
1 2 3 18
Emisione