deshmi

 • Zbardhet dëshmia e Alkond Bengasit

  Policia ka arrestuar personin e gjashtë për grabitjen e parave në pistën e Rinasit. Ai është shtetasi kosovar Ragip Hajdini nga Peja. Ai është prangosur në banesën e tij, pranë Shkëmbit të Kavajës. Burime nga Policia shprehen se ai jetonte mes Kosovës e Shqipërisë dhe kishte një restorant në...
 • Zuckerberg refuzon të dëshmojë përpara ligjvënësve të 7 shteteve

  Shefi ekzekutiv i Facebook, Mark Zuckerberg ka refuzuar të dëshmojë në një dëgjim të përbashkët mes tij dhe politikanëve nga shtatë vende, që përfaqësojnë një total prej 368 milion njerëzish. Ishte “Washington Post” që raportoi këtë duke cituar një letër të dërguar nga Facebook në Argjentinë, Brazil, Kanada, Irlandë,...
 • Denoncuan bisedën e vëllait të Xhafajt/ Prokuroria thërret për dëshmi tre deputetët e PD

  Një ditë pas sekuestrimit të materialit audio të publikuar nga Partia Demokratike, si denoncim kundër vëllait të ministrit të brendshëm, Fatmir Xhafaj, Prokuroria për Krimet e Rënda kërkon dëshminë e tre deputetëve. Fletë-thirrja e Krimeve të Rënda me emrat e deputetëve që publikuan përgjimin, ku pretendohet të  dëgjohet zëri...
 • Kurti e Hoda pranojnë vetëm grabitjen

  Vladimir Kurti dhe Ruzhdi Hoda, autorët e dyshuar të vrasjes së Agim Bucit, janë shfaqur kontradiktorë në dëshmitë e tyre. Në Gjykatë asnjëri nuk pranoi se kishte qëlluar mbi viktimën. Të rinjtë nuk refuzuan akuzën se ishin ata që grabitën minimarketin në Kamëz. Por kur u pyetën se kush qëlloi me...
 • Dëshmia në Kongres, 7 mënyrat me të cilat Zuckerberg do të mbrohet

  Mark Zuckerberg është duke u përgatitur për “provimin” e tij më të madh si CEO i Facebook, duke u përballur jo me një, por me dy seanca nga Kongresi. Disa i shohin këto seanca si pak më shumë sesa një teatër politik, një shans për politikanët që të shihen...
 • Zuckerberg do të dëshmojë para Komitetit Amerikan

  Shefi ekzekutiv i Facebookut, Mark Zuckerberg do të dëshmojë para Komitetit të Senatit për Tregti, lidhur me përdorimin e të dhënave të përdoruesve nga kompania e tij. Facebook është përballur me kriticizëm pasi është bërë e ditur se kompania ka pasur njohuri se Cambridge Analytica ka përdorur të dhënat...
 • Masakra në Florida, dëshmia rrënqethëse e një të mbijetuari

  Ishte ora 14:30 kur David Hogg dëgjoi të shtënën e parë. 17 vjeçari po ndiqte mësimin e shkencës së mjedisit në  Marjory Stoneman Douglas High School, Florida. Mësuesja sapo u kishte ngarkuar detyrat. Kur dëgjoi zhurmën, shokët e klasës u kthyen duke parë njëri-tjetrin. “Duken si të shtëna armësh”,...
 • Merret në pyetje djali i 55-vjeçarit që u gjet i vrarë në kanal

  Grupi hetimor në Lushnje ka marrë në pyetje njërin nga djemtë e 55- vjeçarit, trupi i të cilit u gjet dje i pajetë i hedhur në një kanal, në anë të rrugës Fier- Lushnje. Sipas informacioneve, djali dhe viktima kishin një marrëdhënie kontradiktore. Nga sa mësohet ai u tha...
 • Tahiri dëshmon në Prokurori për dosjen “Habilaj”

  Për më shumë se 2 orë e 30 minuta Saimir Tahiri dëshmoi në Prokurorinë e Krimeve të Rënda në lidhje me dosjen “Habilaj”. Ish-ministri u tregua i përpiktë me orarin, duke hyrën në organin e akuzës në orën 14. Të pranishëm në seancën e pyetjeve kanë qenë dhe dy...
 • Dëshmitë e reja për grushtin e shtetit në Malin e Zi

  Procesi gjyqësor ndaj 14 personave të dyshuar për grusht shteti në Mal të Zi, po nxjerr në pah dëshmi në Gjykatën e Lartë të Podgoricës, që implikojnë shërbimet sekrete ruse në ngjarjet e 18 tetorit të vitit të kaluar. Organizata kriminale, sipas aktakuzës kishte për qëllim të minonte rendin...
 • Debati për gratë socialiste të Beratit, Klosi i përgjigjet me video-dëshmi Ilir Metës

  Kësaj deklarate të Ilir Metës kryesuesi i listës së kandidateve për deputet në qarkun e Beratit Blendi Klosi, drejt të cilit ish-kreu i LSI-së derdhi një lumë akuzash, i është përgjigjur me këtë postim në Facebook ku sjell dëshmitë e këtyre punonjëseve të larguara nga puna. Debati në publik...
 • Zbardhen të tjera detaje nga dëshmia e Ylvi Beqajt

  Ylvi Beqja pritet ta japë pjesën e dytë të dëshmisë së tij për Emiljano Shullazit dhe bandën e tij të hënën. Por ditën e premte biznesmeni ka nxjerrë në dritë me dëshminë e tij edhe të tjerë persona të cilët janë të përshirë në këtë çështje. Beqja i ka...
 • Autori i masakrës së Vlorës: Jam penduar, kam qenë i vogël

  Delin Hajdaraj është pyetur në lidhje me ngjarjen në plazhin e Kalasë, ku është shprehur i penduar për humbjen e jetës së tre personave të pafajshëm. “Kam qenë i vogël. Unë qëllova në ajër dhe nuk e di sesi më iku arma. Jam penduar, kam vrarë të pafajshëm”, mësohet të...
 • Akuzat për përdhunim, Assange jep dëshminë e plotë

  Julian Assange, ka deklaruar përpara prokurorisë suedeze se është i pafajshëm për sa i përket akuzave për përdhunim. Kjo është hera e parë që ai ka dalë në publik me versionin e tij të ngjarjeve mbi përdhunimin dhe akuzave të dhunës seksuale. Kreu i ‘WikiLeaks’, ka kaluar katër vjet...
 • Fotot që provojnë ekzistencën e fantazmave

  Prezenca e fantazmave është gjithmonë objekt diskutimi, tek ata që besojnë apo nuk besojnë, në ekzistencën e tyre. Prej shekujsh njerëzimi është përpjekur që t’i japë shpjegim këtij fenomeni, veçanërisht pas publikimit gjatë viteve, të pamjet që dëshmojnë për praninë e tyre në këtë botë. Foto e mëposhtme janë...
 • Çështja Gjika, dëshmojnë 2 anëtarë të KRRT

  Në seancën e radhës gjyqësore të mbajtur ditën e sotme, ndaj kryetarit të Bashkisë Vlorë Shpëtim Gjika kanë dhënë dëshminë e tyre, Drejtorja Juridike e kësaj Bashkie, njëkohësisht anëtare e KRRT, Anila Çukani si dhe Ardian Musta, gjithashtu anëtarë i këtij Këshilli. Në dëshminë e saj, Çukani u shpreh...
 • Tjetër dëshmi rrënqethëse për vdekjen e Kudret Kumës

   “Sapo Kareli erdhi në burgun e Nigritas, drejtorit i erdhi keq dhe u përpoq ta mbrojë nga ndonjë sulm i mundshëm i gardianëve. Shefi i rojeve shkoi të përgatiste qelinë ku do të qëndronte Kareli dhe më pas u takua me drejtorin. Më vonë ai zbriti në dhomën e...
 • Hetimet për Julian Sinanajn

  Fakte të reja duket se kanë dalë në dritë për të arrestuarit nga policia, të akuzuar si autorë të një serei atentatesh me ekploziv dhe vrasjesh me pagesë. Sipas të dhënave nga prokuroria, por të pakonfirmuara nga policia, një nga bashkëpunëtorët e Julian Sinanajt, i ka rrëfyer policisë të...
Emisione